Kruh přátel hudby
Koncerty této sezóny
St 26. prosince 2012 Tišnovský komorní orchestr - vánoční koncertKoncert se koná v 17:00 hod., kostel sv. Václava
Tišnovský komorní orchestr je neprofesionální smyčcové těleso, složené z hudebníků z Brna, Tišnova a okolí. V jeho řadách jsou také hudební profesionálové, a to buď jako stálí hráči, nebo účinkují jako hosté. V roce 2011 oslavil orchestr 15 let svého působení. Za toto období přinesl posluchačům rozmanitý repertoár složený především z děl starých mistrů z období baroka a klasicismu, ale také díla soudobá.
Tišnovský komorní orchestr vystoupil...
Zobrazit celý text
na mnoha místech ČR, především však na jižní Moravě, v okolí Brna, Tišnova, Olomouce a Žďáru nad Sázavou. Za zmínku stojí také koncerty v Humenném, Snině a Seredi na Slovensku. Zúčastnil se také řady festivalů, a to například v Humpolci, Blansku, Bučovicích a Milovicích, pravidelně koncertuje na festivalu Setkání v Olomouci.
Program:
1) Jeremiah Clarke (1674–1707): Pochod prince dánského pro trubku a orchestr
2) Giacomo de Baillon: Pastorale - Adagio, Presto, Largo
3) Johann Sebastian Bach: Jdu klanět se ti k jeslím sám
4) francouzská koleda: Andělé v té noční kráse (Les anges dans nos campagnes)
5) Miroslav Příhoda (1912 - 1988): Česká vánoční mše koledová
6) Jiří Pavlica: Missa brevis - Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus, Agnus Dei
Sólisté:
Andrea Dáňová, soprán
Karel Klimeš, baryton
Josef Cecava, trubka
Účinkují:
Komorn í smíšený sbor KANTILA Křtiny, sbormistr Lukáš Sotolář, www.kantila.cz
Tišnovský komorní orchestr, dirigent Vít Mareček, www.tiko.cz
Vstupné 100,- Kč. Pro děti, studenty a seniory 60,- Kč. Jeden dospělý doprovod dítěte zdarma.
Více o orchestru na:
Hudební ukázky
St 09. ledna 2013 Pocta Mistru Josefu Sukovi - Miroslav Ambroš - housleKoncert se koná v 19:00 hod., velký sál MěKS
Houslista Miroslav Ambroš je posledním a jedním z mála soukromých žáků a současně spoluhráčem zesnulého Mistra Josefa Suka. Společně s Mistrem, Jiřím Bártou, Janem Simonem a Karlem Untermüllerem natočil jeho poslední cd pro společnost Supraphon. Hraje na vzácný nástroj italského mistra houslaře Camilla de Camilliho z roku 1734 zapůjčený ze Státní sbírky Národního muzea České republiky.
Miroslav AMBROŠ - violin
Zuzana AMBROŠOVÁ - piano
J....
Zobrazit celý text
S. Bach: Sonáta g minor BWV 1001 pro sólové housle
I Adagio
II Fuga
N. Paganini: Capriccia č. 10, 11, pro sólové housle
A. Dvořák: Mazurek e minor, op. 49
A. Dvořák: Romantické kusy op. 7
----------------------------- -------------------------------- ---------------
B. Martinů: Pět Madrigalových stancí
Moderato
Pocco allegretto
Andante moderato
Scherzando, poco allegro
Poco allegro
E. W. Korngold: Suita op.11 „Mnoho povyku pro nic“
Dívka ve svatebním pokoji
Pochod hlídky
Maškaráda
M. Ravel: La Tzigane - koncertní fantasie
Miroslav Ambroš (1987 v Košicích). Od roku 2006 studuje na Hudební fakultě AMU v Praze u Prof. Ivana Štrause a od října 2008 začal studovat také na Hochschule für Musik und Theater Hannover u Prof. Krzysztofa Wegrzyna. Od roku 2008 byl soukromým žákem Mistra Josefa Suka.
V roce 2007 absolvoval mistrovské houslové kurzy v Ottawě v Kanadě u Profesora Manhattan school of Music Pinchase Zukermana, kde pracoval také se zakládajícím členem Emerson kvartetu Eugenem Druckerem.
Miroslav Ambroš zvítězil v mnoha celostátních a mezinárodních soutěžích (Prague Junior Note, soutěž Bohdana Warchala na Slovensku, Kociánova houslová soutěž, Soutěž konzervatoří České republiky.) V roce 2003 se stal absolutním vítězem mezinárodní soutěže „Du Prix des Jeunes Talents Européens de Musique Classique“ v Marseille (Francie). V roce 2004 získal na základě vítězství v soutěži stipendium společnosti YAMAHA. Společně s klavíristou Markem Šedivým se stal absolutním vítězem Národní soutěže Concertino Praga 2006 pro komorní soubory.
V listopadu roku 2008 uskutečnil mimořádně úspěšné turné s Czech virtuosi orchestra po jedenácti městech Španělska. Společně s Josefem Sukem, Jiřím Bártou, Janem Simonem a Karlem Untermüllerem vystoupil na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské Jaro 2008 a s těmito vynikajícími umělci také natočil CD se skladbami A.Dvořáka a J. Suka u společnosti Supraphon.
Hraje na vzácný nástroj italského mistra houslaře Camilla de Camilliho z roku 1734.
Zuzana Ambrošová narozena 1960, započala svá studia na košické konzervatoři již ve třinácti letech jako výjimečně talentované dítě. Jako laureátka Smetanovské klavírní soutěže v Hradci Králové (1974) a soutěže Beethovenův Hradec (1976), hrála sólově se Státní filharmonií Košice již v šestnácti letech.V roce 1979 se zúčastnila mistrovských klavírních kurzů ve Weimaru v Německu.
Po ukončení studií na Akademii múzických umění v Praze, kde studovala v klavírní třídě prof. Zdeňka Jílka a prof. Jana Panenky (komorní hra) působila od roku 1982 deset let na konzervatoři v Košicích. S velkým úspěchem vystupovala jako sólistka s košickou filharmonií a Vídeňskými filharmoniky, v recitálech a komorních koncertech na Slovensku, v Čechách, Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Chorvatsku, Španělsku, Francii a Itálii.
Od roku 1992 působí v Praze na konzervatořích, Gymnáziu Jana Nerudy (hudební sekce) a externě spolupracuje jako korepetitorka na dechovém oddělení hudební fakulty AMU. Často bývá přizvána ke klavírní spolupráci zejména na mezinárodních soutěžích a kurzech. Je také vyhledávanou komorní hráčkou. Nejvíce se však věnuje klavírní spolupráci se svým synem Miroslavem, se kterým vystupuje na mnoha domácích a mezinárodních pódiích.
Vstupné 100,- Kč. Pro děti, studenty a seniory 60,- Kč. Jeden dospělý doprovod dítěte zdarma.
Oficiální stránky umělce
Hudební ukázky
St 13. února 2013 ViP duo - violista David Šlechta (člen Matysova kvarteta a Filharmonie Brno) a japonská klavíristka Mari OmichiKoncert se koná v 19:00 hod., velký sál MěKS
ViP Duo
Program
J.S.Bach Suita G dur pro violu solo
(Prelude,Allemande,Courante,Sara bande,Menuetto I,II,Gigue)
C.Debussy Dvě arabesky pro klavír solo
(Andantino con moto, Allegretto scherzando)
F.Liszt Liebestraume-Notturno No.3 pro klavír solo
R.Schumann Fantasiestücke op.12 pro klavír solo
(Des Abends, Aufschwung)
(přestávka)
P.I.Čajkovskij...
Zobrazit celý text
Barcarolle a Melodie pro violu a klavír
B.Bartok Dvě slovenské lidové písně pro violu a klavír
E.Granados Dva španělské tance pro violu a klavír
(Andaluza,Rondalla Aragonesa)
T.Tanaka Tři japonské lidové písně pro violu a klavír
(Furusato,Sakura,Yashinomi)
A.B enjamin Jamajská Rumba pro violu a klavír
MgA. David Šlechta
V roce 1998 absolvoval konzervatoř v Teplicích s houslovým koncertem D dur L. van Beethovena za doprovodu Severočeské filharmonie, kde též dva roky působil jako hráč skupiny prvních houslí. Následně byl přijat na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, kde studoval ve violové třídě doc. Ladislava Kyseláka (dlouholetý člen Janáčkova kvarteta). Během studií se též zúčastnil dvou tříměsíčních pobytů na univerzitě Toho Gakuen v japonské Toyamě, kde se věnoval komorní a orchestrální hře. V roce 2003 zakončil svá studia na JAMU červeným diplomem a provedením recitálu z děl R.Schumanna, B.Martinů a B.Bartóka. V koncertní sezóně 2003-2004 působil v komorním orchestru ve švédském Karlstadu a poté do roku 2010 v symfonickém orchestru The Osaka Symphoniker (Japonsko). Nyní je členem Filharmonie Brno a Matysova kvarteta. Též se věnuje koncertní a pedagogické činnosti.
MgA. Mari Omichi
Vystudovala univerzitu Toho Gakuen v Tokiu, která patří mezi nejlepší v Japonsku, v oboru hra na klavír. V postgraduálním studiu pokračovala na Toho Gakuen orchestra academy v Toyamě, kde se též specializovala na komorní hudbu. V roce 2001 absolvovala recitálem z děl F.Chopina, F.Lizsta a R.Schumanna. V letech 2001 až 2003 studovala na Janáčkově akademii múzických umění v Brně v klavírní třídě doc. J.Skovajsy, kde též provedla několik solo recitálů. V roce 2002 obsadila 1. místo na mezinárodní soutěži v Osace v kategorii klavír solo. Mimo jiné se zúčastnila mistrovských kurzů ve francouzském Courchevelu a na Julliard School v New Yorku. Nyní se věnuje koncertní a pedagogické činnosti.
Vstupné 100,- Kč. Pro děti, studenty a seniory 60,- Kč. Jeden dospělý doprovod dítěte zdarma.
Oficiální stránky dua
St 20. března 2013 Petr Vacek - akordeonKoncert se koná v 19:00 hod., velký sál MěKS
Plzeňský rodák, vynikající mladý hudebník Petr Vacek koncertuje u nás i po Evropě, v září 2010 podnikl úspěšnou koncertní cestu po Japonsku.
Petr Vacek se narodil 30. března 1989 v Plzni. Hru na akordeon studuje od šesti let nejprve na ZUŠ (Věra Blašková, Jan Kotrč), od roku 2005 - 2011 na plzeňské Konzervatoři u Jarmily Vlachové starší. V průběhu studia se zúčastnil řady soutěží a získal mnohá ocenění.:
- čtyřnásobný vítěz mezinárodní...
Zobrazit celý text
akordeonové soutěže v německém Klingentalu
(v roce 2004 se stal absolutním vítězem napříč všemi kategoriemi)
- soutěže konzervatoří – absolutní vítěz celostátního kola (2007), cenou poroty byla nabídka natáčení pro Slovenskou televizi (dokument byl realizován v roce 2008)
- celosvětová akordeonová soutěž v Castelfidardu (Itálie) – 7. místo
Petr Vacek koncertuje u nás i po Evropě, v září 2010 podnikl koncertní cestu po Japonsku (16 koncertů). V červnu 2011 zazněla v jeho podání česká premiéra skladby Aconcagua od Astora Piazzolly za doprovodu symfonického orchestru. Od listopadu 2011 soukromě studuje ve Francii u Fredericka Deschapse, což je jeden z nejlepších a nejuznávanějších světových akordeonových pedagogů.
La Valse à Margaux - Richard Galliano
Carnevale - Renzo Ruggieri ( arr. Alexander Shirunov)
Domenico Scarlati - Sonata d moll
Johan Pachelbel - Ciaconna f moll
Viktor Vlasov - Basso ostinato
Franck Angelis - Impasse ( 4 věta )
Vjatcheslav Semionov - Sonáta č 2. (Baskická - 1 věta)
Gorka Hermosa - Fragilissimo
Petri Makonnen - Let časem
Vladimir Zubicky - Ommagio ad Astor Piazzolla
Vstupné 100,- Kč. Pro děti, studenty a seniory 60,- Kč. Jeden dospělý doprovod dítěte zdarma.
Videoukázka_01
Videoukázky_02
St 24. dubna 2013 Lucie Czajkowská - klavírKoncert se koná v 19:00 hod., velký sál MěKS
Program:
C. Debussy: Preludia (Kniha I.)
R. Schumann: Vídeňský masopust
P.I. Čajkovskij: Andante maestoso (z baletu Louskáček)
Lucie Czajkowská se narodila v roce 1986. V současné době je posluchačkou JAMU v Brně ve třídě prof. Aleny Vlasákové, k níž nastoupila po absolvování Brněnské konzervatoře pod vedením Mgr. Evy Horákové. Poprvé na sebe výrazně upozornila vítězstvím v soutěži Talentinum 1998, pořádané v rámci Mezinárodního...
Zobrazit celý text
hudebního festivalu Concentus Moraviae. Od té doby se pravidelně s úspěchem účastní českých i mezinárodních soutěží. Je trojnásobnou laureátkou soutěže Prague Junior Note a držitelkou 2. ceny ze Soutěžní přehlídky posluchačů konzervatoří 2004 v Pardubicích. V roce 2008 jí byla udělena 1. cena na mezinárodní klavírní soutěži Premio citta’ di Padova v Itálii a v roce 2010 se stala vítězkou mezinárodní soutěže v italském San Bartolomeu. V květnu 2012 získala 1. cenu na prestižní soutěži Trinity Laban Soloists’ competition v Londýně. K jejím zahraničním aktivitám přibyla v poslední době vystoupení v Paříži a zejména v Londýně, kde Lucie rok studovala v klavírní třídě Eugena Astiho na Trinity College. Vystoupila v rámci prestižní koncertní série společnosti Yamaha v Chappells of Bond Street a Stratford and East London Music Festival. Další klavírní recitály provedla v koncertních síních Wigmore Hall, Blackeath Hall, Southwark Cathedral a Benslow Music Trust in Hitchin. Pravidelně spolupracuje se souborem Korngold Quartet. Absolvovala mistrovské kurzy u významných pianistů a pedagogů Eugena Indjice, Arkadije Zenzipera, Idil Biret, Awnera Arada a Michaila Dubova.
Vstupné 100,- Kč. Pro děti, studenty a seniory 60,- Kč. Jeden dospělý doprovod dítěte zdarma.
St 22. května 2013 TiKO - závěrečný koncert sezóny KPH 2012/13Koncert se koná v 19:00 hod., velký sál MěKS
Rozloučení se sezónou 2012/13 Kruhu přátel hudby obstará již tradičně Tišnovský komorní orchestr.
Vstupné 100,- Kč. Pro děti, studenty a seniory 60,- Kč. Jeden dospělý doprovod dítěte zdarma.
Koncertní sezóna 2012/2013
Permanentka 800,- Kč; studenti, důchodci a držitelé ZTP 500,- Kč.
Koncerty se uskuteční za finanční podpory Nadace Českého hudebního fondu.