Přihlásit


Viděli jsme s vámi

Reportáže a fotogalerie z kulturních akcí

Zvolte rok: 2012, 2011, 2010

Představení v roce 2010

Po 20. prosince 2010 Aneta Langerová - koncert
Ze Stardance rovnou do Tišnova
Vskutku nabitý program měla Aneta Langerová v předvánočním týdnu. V sobotu 18.prosince pozdě večer ještě statečně bojovala o absolutní prvenství v televizní soutěži Stardance a v pondělí už se vydala zasněženou krajinou do tišnovského kina, kde začínala závěrečná část jejího Tour 010. (Po Tišnovu už přišly na řadu jen Valašské Meziříčí a Frýdek-Místek).
Jak se přiznal Anetin bratr a manažer Nikola Langer, tišnovský koncert byl teprve druhý za celou dlouhou dobu její samostatné pěvecké dráhy, při němž se hrálo pro sedící diváky. Eventuální strach z toho, že by naše publikum zůstalo příliš chladné, byl ale zažehnán hned první skladbou, během níž se potvrdilo, že i vsedě to bude slušný "kotel". Měli na tom sice značný podíl přítomní členové Anetina fanclubu, kteří znali prakticky všechny texty nazpaměť, ale zahanbit se nenechali ani "domorodci", takže při závěrečné Vodě živé už se stálo nejen před pódiem, ale po celém sále.
Anetino vystoupení působilo sympaticky zejména tím, že bylo jen a jen o hudbě. Žádné zbytečné proslovy, natožpak nějaké násilné pokusy o líbivou show - jedna písnička střídala druhou a z těch známých tak zazněly prakticky všechny, ať už šlo o ty letité z prvního alba Spousta andělů, nebo o tituly z pozdějších CD Dotyk a Jsem. Také doprovodná kapela předváděla slušný bigbít, nicméně jasnou jedničkou byla na pódiu samotná Aneta: intonační suverenitu a bezprostřední samozřejmost v jakékoliv hlasové poloze by jí mohla závidět většina starších kolegyň.
Tři stovky diváků působily viditelně spokojeně, pro mnohé z nich byl příjemnou tečkou i Anetin podpis na zakoupené fotografii či cédéčku - rozdala jich po koncertě ve foyer více než dost...
Patrik Žák vám nabízí svou fotodokumentaci, Tišnovská televize připravila z koncertu i magazín s rozhovorem - můžete jej zde rovněž shlédnout.

magazín TTV z Anetina koncertu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Prohlédnout galerii
Pan zvukař se zdá být připraven... ...na pódiu zbývá dořešit jen pár drobností... ...reflektory se zamodraly... ...a Aneta s celou kapelou už je tu pro Vás Aneta s jednou z mnoha různých kytar Housle příjemně barvily zvuk kapely Výjimečně jen s mikrofonem a bez kytary ...a pro změnu akustická španělka V kuželech světel Sólový kytarista Ludvík Kulich Jakub Vejnar - baskytara Modrá se změnila v oranžovou Pouze siluety... Nejvěrnější příznivci znali všechny texty Aneta černobílá Blíží se finiš Mezi dary jsou i obvyklé koláčky z Čebína U přídavku už se stálo Fanynky stojící pod pódiem Kapela se s Vámi loučí A na rozloučenou mává i Aneta
Pá 10. prosince 2010 The Pooh - koncert
Rock velmi mladý a rock velmi současný
Cyklus koncertů "X Production uvádí" měl mít premiéru už v září, ale Midi lidi tehdy kvůli cestovním problémům nepřijeli. Na druhý pokus byl avizován společný koncert skupin The Pooh a Forgotten Silence, ovšem druhá z kapel v této době natáčí nové album a z toho důvodu se už v předstihu omluvila. Kapličtí The Pooh si tedy z jižních Čech přivezli vlastní předskupinu, která koncert odstartovala.
Trio Sandwitch je jasně nejmladší kapelou, která se u nás zatím představila. Nejstarší z jeho členů, 18letý Aleš, hraje na kytaru a zpívá, basák Andry je o dva a bubeník Mates dokonce o tři roky mladší. Navzdory tomuto věkovému průměru se skupina prezentovala velmi vyzrálou tvorbou a lze se jen těšit na to, co nám tihle hoši předvedou za pár let.
The Pooh předskakovali v létě v Praze před 15000 diváky slavným Green Day, ale stejně profesionální výkon teď předvedli i "poněkud" méně početnému publiku u nás. Jedná se o jednu z nejsoučasnějších rockových kapel, které vůbec momentálně na české scéně existují, v určitém slova smyslu jsou na místní poměry možná dokonce o krok napřed. Ostré kytary typické pro 90.léta se mísí s melodickými nápady připomínajícími naopak léta šedesátá, zajímavě to zvukově barví nově angažovaný klávesista a navíc je ještě na co se dívat. Že si zdejší rádobyrockový dorost nenašel na tento koncert cestu, je jen jeho škoda a jeho ostuda.
Fotografoval Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
Sandwitch - 15letý bubeník Mates Basák Sandwitche Andry Zpěvák a kytarista Sandwitche Aleš Kompletní Sandwitch Klávesy příjemně doplnily zvuk The Pooh Bicí tvrdí zvuk i u The Pooh Frontman Pavel Přibyl zvaný Sičák The Pooh v plné síle Část strunové baterie kaplické skupiny Šňůry a krabičky patří k bigbítu Akce čiší i z tohoto záběru... The Pooh v pěveckém detailu Věru ostrým hlasem disponuje tento pán... Opět Sičák The Pooh ve finále
St 01. prosince 2010 Okna do duše - moderní taneční večer
Baletní souboj se sněhovou kalamitou
Komorní balet Pavla Šmoka jsme bohužel nepozvali do Tišnova v tu nejpříhodnější chvíli. Ve středu 1.prosince se po celé republice ženili čerti do té míry, že odpoledne přestaly jezdit vlaky i autobusy, a to věru nejsou právě optimální podmínky pro výpravu na umělecké představení.
Do kinosálu tak dorazili jen ti nejodvážnější a byli za to odměněni novým typem zážitku, neboť moderní taneční žánr se prostě v Tišnově v uplynulých letech neobjevoval. Po vkusné ouvertuře, o kterou se postarali žáci tanečního oboru tišnovské ZUŠ, shlédlo publikum čtyři taneční díla s názvy Tobě ztracena, Doteky snáře, Musica slovaca a Mátový čaj. Třetí část byla zařazena náhradou za baladu nazvanou Lyrická, jejíž protagonistka Lucie Holánková, byť přítomna, nemohla kvůli zdravotní indispozici do akce na pódium.
Každý z kusů byl úplně jiný, někde převažovala zasutá myšlenka nad pohybovou kreací, jinde šlo naopak o pastvu pro oči díky nápadité choreografii a výkonům tanečníků. Zatímco v první polovině se aktéři ve svých kusech střídali, závěrečný divácky nejvděčnější Mátový čaj ("Je tolik myšlenek, co se proženou hlavou, než se uvaří voda na čaj...") absolvovali všichni - Lenka Bílková, Michaela Josková, Denisa Kubášová, Ivana Sikorová, Lucie Vrbová, David Stránský, Michal Vlk a Alexandr Volný.
Za možnost zveřejnit fotografie děkujeme jejich autorovi Miroslavu Pálkovi.

Prohlédnout galerii
Tobě ztracena Doteky snáře Doteky snáře Doteky snáře Doteky snáře Doteky snáře Musica slovaca Mátový čaj Mátový čaj Mátový čaj Mátový čaj Mátový čaj Mátový čaj Mátový čaj Mátový čaj Mátový čaj
Pá 26. listopadu 2010 Strom stínu, MCH Band - koncert
Do Královy jeskyně s praotcem alternativy
Večery domácí alternativní a undergroundové scény, které jsme symbolicky a patrioticky nazvali "Králova jeskyně", zahájila osoba zdaleka nejpovolanější: Mikoláš Chadima, v dobrém nazývaný praotcem české alternativy. V Tišnově nebyl poprvé - utajený koncert jeho kapely z roku 1985 vyšel částečně dokonce na CD, po listopadu 1989 se tu jeho MCH Band objevil ještě dvakrát: jednou v kinosále a jednou v krátce existujícím klubu Tambo na rohu Radniční a Brněnské.
Na společném dvojkoncertě Chadimovu skupinu doplnil ještě podstatně mladší Strom stínu, který je s MCH Bandem propojen osobou bubeníka Jana Chaluše a v Tišnově navíc musel místo nemocného Bierhanzla zaskočit po Chadimově boku i basista Stromu Tomáš Zahoř. Chyběl také DJ Ferenc, který pracuje přímo na pódiu s dalšími zvuky, zato jsme poprvé v Tišnově slyšeli MCH Band včetně stylotvorného trombónu Jana Jiruchy, kapelníka skvělého Bucinatores Big bandu. Chadima přehrál řadu věcí ze svého posledního CD Nech světlo dohořet, Kateřino, zazněly ale i starší tituly (například ty s Wernischovými texty z někdejšího alba Pseudemokritos) a také Zajíčkovo Papírový apsolutno z repertoáru DG 307.
Strom stínu se logicky představil s viditelně energičtější hudbou, ale chmurné alternativní kořeny ve své tvorbě taktéž nezapřel. Nejvěrnější posluchači si pak domů odnášeli zakoupené CD Zimokruhy.
Fotografie MCH Bandu - do jisté míry umělečtějšího střihu - tentokrát pocházejí ze stativu návštěvníka koncertu pana Zdeňka Vykydala, jemuž děkujeme za jejich poskytnutí.

Prohlédnout galerii
Aparatura v klidu, hudebníci a nástroje v pohybu... Tušený MCH Band z jiného úhlu MCH Band ze stativu Tentokrát vyšel Mikoláš ostře Jan Jirucha, Jiří Janďourek a Tomáš Zahoř Zleva Chadima, Chaluš, Jirucha, Zahoř a Janďourek Potemnělý MCH Band Mikoláš Chadima a Jan Jirucha Alternující Tomáš Zahoř a Jiří Janďourek MCH Band bez Jiruchy Mikoláš Chadima extatický Mikoláš Chadima ještě extatičtější
Pá 12. listopadu 2010 Tišnovský region metal fest
Pět kapel hrálo stovce fanoušků
Třetí večer regionálních rockových skupin si vzal na starost dramaturg klubu Žumpa Zdeněk Válka a pojal akci jako festiválek místních kapel. Na pódiu se postupně vystřídaly skupiny Rankyen, Pátá ruka, SCA, Onset a Invaze, jejich počínání sledovala zhruba stovka přítomných diváků.
Ohlasy na uskutečnění akce jsou příznivé, věříme, že bude postupně přibývat i nových mladých kapel, kterým budeme moci dát v našich prostorách příležitost k vystoupení.
Dění sledoval se svým fotoaparátem Patrik Žák, závěrečná Invaze se mu bohužel už do hledáčku nevešla. V Tišnovské televizi navíc běží speciální magazín včetně rozhovoru se Z.Válkou.

Prohlédnout galerii
Před akcí 1 Před akcí 2 Zelená - jedeme...! Rankyen Rankyen Rankyen Rankyen Rankyen Rankyen V hledáčku... Pátá ruka Pátá ruka Pátá ruka Pátá ruka Pátá ruka Ruce Páté ruky Pátá ruka Pátá ruka Zdeněk Válka, Radim Tichý (TTV) a pivo SCA SCA SCA SCA SCA SCA SCA SCA Publikum v sále Onset Onset Onset Onset Onset Onset Onset Onset
St 10. listopadu 2010 Čeští komorní sólisté, umělecký vedoucí Ivan Matyáš
Dvě tváře Českých komorních sólistů
Na třetím koncertním večeru letošního cyklu KPH se ve velkém sále MěKS představili Čeští komorní sólisté, vedení Ivanem Matyášem - renomovaný 12-členný smyčcový soubor z Brna. Program jejich vystoupení byl sestaven ze dvou velmi odlišných částí - zatímco v první polovině zněla hudba 18.století (F.X.Richter, J.Mysliveček, M.Haydn), po přestávce jsme se posunuli o téměř 200 let blíže k současnosti a věnovali svou pozornost podstatně modernějším a posluchačsky náročnějším skladbám (J.Turina, B.Britten, B.Martinů). Jako přídavek pak ještě zazněla krátká Sarabanda E.Griega.
Příjemně obsazený sál připravil účinkujícím zasloužené ovace a mnozí z návštěvníků se jistě již při odchodu těšili na příští, prosincový smyčcový večer pro změnu s Janáčkovým kvartetem.
Foto Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
Před začátkem koncertu Jedno z violoncell Kontrabas Úklona publiku Soustředění nad partiturami Zní Sinfonia G dur pro smyčce F.X.Richtra Dvě dámy a Ivan Matyáš v popředí Tóny 18.století... Andante či už Presto...? Úvodní skladba dozněla Umělecký vedoucí Ivan Matyáš (vlevo) s částí svých sólistů
St 03. listopadu 2010 George & Beatovens, Karel Kahovec, Viktor Sodoma - koncert
Pamětníci uronili bigbítovou slzu
Cyklus "Rock pro pamětníky" byl zahájen vystoupením již 45 let existující skupiny George&Beatovens, spjaté navždy se jménem Petra Nováka. Ještě za Petrova života se ke kapele připojila další legenda českého bigbítu Karel Kahovec a s ním brázdí G&B po koncertních sálech dodnes. Občas přizvou ke vzpomínání i Viktora Sodomu a právě tuto podobu skupiny jsme přivítali i v Tišnově.
V téměř 2 a půl hodiny trvajícím programu zazněly jak legendární původní hity obou (mimochodem stále výborně vypadajících) zpěváků, tak řada písniček P.Nováka a sem tam i retro-návraty do říše klasického rock´n´rollu. A tak jsme v Kahovcově podání slyšeli Popravu blond holky, Svou lásku jsem rozdal či Paní v černém z dob Flamenga, ale také Modřínů háj a To se budem príma mít, které zpívával s Brabcovým Country Beatem. Sodoma dal k lepšímu Get Down From The Tree či Zlatej důl z éry Matadors, Hush hrávanou Apollobeatem a jako kuriózní vložku z jiného světa i infantilní popěvky Parní stroj a Žárlivý kakadu, kterými začátkem 70.let zaplavil média Fr.Ringo Čech. Hudební podklady k těmto kalamajkám ovšem zněly ze záznamu, aby se rockeři na pódiu tou šmírou neušpinili... O Novákův repertoár se pak oba podělili - nechybělo Povídej, Já budu chodit po špičkách ani Náhrobní kámen; to vše za přítomnosti více než realistické figuríny Petra Nováka, která seděla na kraji pódia a působila tak živě, že z toho šla až hrůza. (Kdysi tato rekvizita vznikla pro hudební pásmo Memento a aspoň v této podobě je tedy nesmrtelný Petr s kapelou na všech štacích i dnes).
Příjemnou vsuvkou byl křest knihy Zlatý důl vzpomínek, kterou sepsal a osobně představil bývalý člen G&B i Matadors Jan Obermayer. Kmotrem se na pódiu stal brněnský rocker Olin Veselý (kdysi Synkopy či M.efekt) a díky roztomilým přebreptům V.Sodomy se tento "slavnostní" akt nechtěně stal téměř nezapomenutelným. 150 přítomných diváků uronilo nejednu pamětnickou slzu a to vše fotoaparátem sledoval Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
Zvuková zkouška - Karel Kahovec (*1946) Kytarista Stanislav Staněk Petr Novák jako živý, ale bohužel je to už jen figurína Vedoucí kapely baskytarista Karel Novák Podruhé Stanislav Staněk Bubeník Petr Eichler byl v Tišnově podruhé během jediného týdne Karel Kahovec jako vždy s doprovodnou kytarou Opět Petr Eichler a stíny stojanů i mikrofonů Karel Novák zpíval sborové vokály Petr Eichler v detailu Viktor Sodoma (*1945) To není Petr Novák, to je jen jeho figurína Sodoma, Eichler a Kahovec Publikum dychtící po fotodokumentaci Za chvíli začne koncert - Petr Novák jako by čekal na příchod spoluhráčů Standa Staněk už při koncertě, Petr se tváří stále stejně... Karel Kahovec zpívá jako zamlada Karel Novák Petr Eichler a Karel Kahovec Karel Novák Stanislav Staněk prošedivěl, Petr Novák nikoliv Zpívá Karel Kahovec Stanislav Staněk střídal tři kytary Oba kytaristé v jednom záběru
Pá 29. října 2010 Tišnovský jazzový týden (4): Ruchadze Band-Amsterdam Beyond
Bluesrocková jízda v multinárodním balení
Tišnovský jazzový týden byl ukončen koncertem, který měl rozhodně blíž k rocku než jazzu. Mezinárodní seskupení Konstantina Ruchadzeho, v Nizozemsku žijícího Gruzínce (narozeného v Moskvě a odkojeného Prahou 60.let), doslova zahrnulo velký sál MěKS zemitou hudbou založenou na bluesovém podkladě a vyšperkovanou jak osobitými, široce rozvinutými aranžemi, tak vynikajícími individuálními výkony jednotlivých členů, mezi nimiž hrál nepochybně prim kytarista Lukáš Martinek.
Kapela přehrála většinu skladeb ze svého posledního alba Adventurer - včetně perliček, jimiž jsou etnická Om Namah Shivaya, soulová balada Jednego serca z repertoáru polského barda Czeslawa Niemena či téměř k nepoznání překopané beatlesovské Let It Be, ústící pro změnu v jiný hit liverpoolské čtveřice Hey Jude. Vše se vyznačovalo nesmírně plným zvukem (tři kytary - akustická, sólová a druhá elektrická s přídavnými krabičkami) a každé téma bylo vyždímáno a vygradováno do úplného maxima.
Pro ty, kteří se bojí navštívit vystoupení méně známých tváří, jedna historka z pátečního sálu: mezi nejnadšenější posluchače patřil pár, který původně omylem přišel na hodinu tanečního kurzu pro dospělé, zůstal na koncert a nelitoval...
Bohatá fotodokumentace je tradičně dílem Patrika Žáka.

Prohlédnout galerii
Ruchadze Band na pódiu tišnovského sálu Konstantin Ruchadze se svou typickou kytarou Baskytarista Marek Eichler Kytarová baterie Ruchadze-Martinek, v pozadí Udo Demandt Lukáš Martinek patří v českých luzích a hájích k absolutní kytarové špičce Nestárnoucí Kosťa Ruchadze Bubeník Petr Eichler hrával s Ruchadze Bandem už v 60.letech Hostující perkusista Udo Demandt je pro změnu původem Němec M.Eichler, K.Ruchadze, L.Martinek, L.Kemper Klávesista Lev Rybalkin vystudoval v Petrohradě a hrál mimo jiné i s Roy Orbisonem Jedna z mnoha tváří K.Ruchadzeho Lukáš Martinek v plném zaujetí Nizozemský kytarista Leon Kemper používal řadu přídavných efektů Udo Demandt Lev Rybalkin a Marek Eichler Bubeník Petr Eichler hraje i s George&Beatovens Bohatý klávesový park L.Rybalkina Petr Eichler v akci Oba bubeníci v jednom záběru K.Ruchadze pěkně zblízka Lukáš Martinek a Leon Kemper Sedmičlenný Ruchadze Band-Amsterdam Beyond v plné sestavě Konstantin Ruchadze Leon Kemper Lukáš Martinek Marek Eichler Lukáš Martinek cítí blues jako málokdo Kosťa Ruchadze hraje a zpívá ...a ještě jednou Petr Eichler Leon Kemper spolupracuje s Ruchadzem již velmi dlouho Udo Demandt s perkusemi Chybí jen Rybalkin Leon Kemper v detailu Akční záběr na celý Ruchadze Band
St 27. října 2010 Tišnovský jazzový týden (3): Plán B
I na Moravě kvete mladý jazz
Třetí koncert Tišnovského jazzového týdne - a třetí zcela odlišná podoba jazzu. Po americké smršti představila pětice moravských muzikantů ("Moravian All Stars", jak říká promotér Jiří Švéda) prokomponovanou evropskou podobu komorního jazzu, pro někoho možná až pochmurnou, každopádně přinejmenším "zadumanou". Vnímání takto pojatého jazzu vyžadovalo už poučenějšího posluchače, ke cti našich diváků třeba říci, že se do náročné produkce Plánu B vposlouchali poměrně rychle.
Repertoár tvořily osobité úpravy skladeb z per zahraničních autorů, hlavně pak trumpetistů, mezi nimiž byli nejvíce zastoupeni Tom Harrell a Tomasz Stańko. Hlavní sólové party patřily původně neohlášenému Janu Přibilovi, který po celý večer - a mnohdy velmi neortodoxně - používal křídlovku, rytmiku tvrdil především excelentní bubeník Kamil Slezák. Jestliže se dnes hovoří o tom, že mladý jazz u nás zažívá boom, myslí se tím pohříchu většinou Praha, ale Moravané se rozhodně nenechávají zahanbit. Jen mít více publicity a také příležitostí k natáčení...
Opět fotografoval Patrik Žák.
P.S. Plán B byl ohlášen jako kvartet a muzikantů bylo pět. Na Tišnovském jazzovém týdnu zkrátka matematika dostávala na frak...

Prohlédnout galerii
Jan Přibil Kytarista a bandleader Vilém Spilka Vlastimil Šmída v černobílém provedení Kamil Slezák Chvíle odpočinku pro Jana Přibila a jeho křídlovku Jan Přibil je autorem většiny základních aranžmá Vlastík Šmída na černém pozadí Kompletní Plán B, vykukuje i basista Marián Friedl Kontury diváků a kapela na pódiu Stolové uspořádání se při jazzu osvědčuje Marián Friedl s klasickým kontrabasem Kamil Slezák nadchl smyslem pro dynamiku, o rytmickém cítění samozřejmě nemluvě... Vilém Spilka hraje na kytaru vysloveně jazzově Jan Přibil s křídlovkou v náručí Marián Friedl, partitura a kontrabas Palička v evidentním pohybu Vilém Spilka s trsátkem v ústech Plán B se loučí s Tišnovem Tentokrát úklonu nestihl Vlastimil Šmída
Po 25. října 2010 Tišnovský jazzový týden (2): Fraš-Wilkins Quintet
...jako v newyorském jazzklubu
Dva dny po čtyřčlenném triu z Olomouce se v sále MěKS představil pro změnu čtyřčlenný kvintet, a to převážně z USA. Důvody oslabení původně ohlášené sestavy o jednoho člena byly ovšem poněkud méně příjemné - tenorsaxofonista Rostislav Fraš totiž skončil se zdravotními problémy v nemocnici a kapela byla tudíž nucena absolvovat celé turné včetně Tišnova bez něj.
Je sice samozřejmě škoda, že místo dvou saxofonů zněl z pódia jen jeden, nicméně zážitek z výkonu "osiřelé" sestavy byl i tak maximální. Rutinérům z kolébky jazzu, doplněným virtuózním basistou Josefem Fečem, to šlapalo od první noty až do finále nevídaným způsobem, takže být v publiku pár černochů a v sále aspoň trošku "zahuleno", připadal by si návštěvník jako v nočním newyorském jazzklubu. Zkrátka ryzí zaoceánský "malokapelový" jazz v tom nejautentičtějším balení. (A navíc jsme nestačili žasnout, jaké stylové tepláky používají v USA jazzoví bubeníci...)
Snímky pořídil opět Patrik Žák; Rostislavu Frašovi přejeme brzké uzdravení.

Prohlédnout galerii
Altsaxofonista Neil Wetzel Josef Fečo seděl při hře hned na čtyřech židlích (na sobě) Za pianem Skip Wilkins Kapelník Wilkins podruhé Podruhé Josef Fečo Chvilka odpočinku Neila Wetzela Bubeník Gary Rissmiller Čtyřčlenný kvintet v plné sestavě Fraš-Wilkins Quintet na pódiu velkého sálu MěKS Gary Rissmiller en face Neil Wetzel snímaný z boku jeviště Josef Fečo v detailu Podobně detailní záběr Neila Wetzela Gary Rissmiller a bicí souprava Sonor Ságo a noty Zaostřeno na Neila Wetzela Zády Skip Wilkins, dále zleva Josef Fečo, Gary Rissmiller a Neil Wetzel Skip Wilkins nad klaviaturou našeho koncertního křídla Petrof Kapelník sám uváděl jednotlivé skladby, občas velmi roztomilou češtinou Lepšího basistu než je Josef Fečo jsme letos v Tišnově zřejmě neslyšeli Trojice vlevo se uklání, bubeník to nestihl
So 23. října 2010 Tišnovský jazzový týden (1): Free Jazz Trio Olomouc
Čtyřčlenné olomoucké trio má stále svoje kouzlo
Úvod Tišnovského jazzového týdne obstaralo Free Jazz Trio Olomouc, česká (nebo spíš moravská?) legenda tohoto žánru. V sále na Mlýnské se tito charismatičtí pánové představili poprvé už v květnu 1982 a jako milou pozornost tentokrát přivezli dvojCD se záznamem tehdejšího koncertu. Album se přímo na jevišti pochopitelně pokřtilo, zvláště když dva členové dnešní sestavy (bubeník Petr Večeřa a saxofonista+houslista Josef Bláha) hráli v kapele již před 28 lety. A stejně jako tehdy, je i nyní olomoucké "trio" ve skutečnosti čtyřčlenné - jen Josefa Mahdala s Milanem Opravilem nahradili Luděk Záruba a Petr Löffler.
Repertoár i samotná filozofie přístupu k tvorbě se sice za více než čtvrt století proměnily, ale nasazení a sugestivní přitažlivost kapele zůstaly. Zatímco dříve soubor přece jen hrál známá témata renomovaných skladatelů (Surman, Mangelsdorff, Garbarek), byť je pak v nekonečných free-pasážích intenzivně ohýbal k nepoznání, dnes je to opravdu "volná hra" se vším všudy. Hudební motivy nemají na počátku ani svoje názvy, vše je přizpůsobeno náladě okamžiku. K základním nástrojům přistupují desítky perkusí, zvuk dotváří i elektronické krabičky napojené na Zárubovu baskytaru. Opět je to i vizuální podívaná - a Bláhův slovní projev nemá vůbec daleko k dávným kouzelným promluvám bývalého šéfa skupiny Opravila.
Je s podivem, že takto vyspělá a léty otřískaná sestava, která navíc zaujme rockery možná ještě víc než jazzmany, má tak málo příležitostí ke koncertování. Jsme rádi, že jsme v Tišnově mohli do seznamu jejích vystoupení přidat aspoň jeden další korálek...
Autorem fotografií je Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
Josef Bláha, v pozadí Luděk Záruba Petr Löffler Zaostřeno na hledáček kameramana Petr Löffler je nejmladší akvizicí kapely Petr Večeřa Luděk Záruba Na pódiu se vaří free jazz Řídící pult zvukaře Petr Večeřa v akci Luděk Záruba v detailu Petr Löffler s píšťaličkou, Josef Bláha s houslemi Pod kloboukem Petr Löffler Už se zase fouká do něčeho jiného... V ústech Josefa Bláhy tentokrát sopránsaxofon Perkuse, kam se jen podíváš... Josef Bláha drží v rukou 2CD Tišnovsko nahrané v květnu 1982 Petr Večeřa otevírá šampus za asistence Petra Humpolce a Josefa Bláhy ...těsně před křtem Šampus už stéká po krabičce a nahrávka vstupuje do života Přípitek připraven, ale Josef Bláha ještě studuje obal V levé ruce duchovní potrava, v pravé fyzické osvěžení Tož na zdraví všech jazzmanů z Holomóca
So 09. října 2010 Klub přátel fotografie Tišnov
Fotografie kořeněné Semaforem
Převážnou část měsíce října je galerie v Jamborově domě věnována tvorbě členů Klubu přátel fotografie Tišnov. Výstava fotografií byla zahájena v sobotu 9.10. vernisáží, na které za místní fotoklub krátce pohovořil Miroslav Zavadil a hudebním programem potěšili přítomné studenti 4.ročníku muzikálového herectví JAMU. Zpěváci Eva Marešová a Aleš Kohout se - za doprovodu piana své paní učitelky Dady Klementové a decentních bicích jejího manžela Jiřího - představili pásmem písniček z dílny Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Sedm semaforských melodií doplnily ještě dva přídavky, z nichž bylo vzhledem ke zpěvákovu příjmení obzvláště pikantní zejména Blues o zmoklé slepici.
Na vernisáži podle očekávání fotografoval téměř každý druhý - my Vám nabízíme snímky dvou autorů: záběry na účinkující hudebníky pořídil Michal Beneš, autorem zbývajících fotografií je Miroslav Pálka.

Prohlédnout galerii
Návštěvníci vernisáže Pavel Bortlík a Michal Beneš před fotografií Václava Kappla Josef Maruška a Miloš Buček Oldřich Výleta s doprovodem Publikum z trochu jiného úhlu Eva Marešová zpívá, Aleš Kohout jí visí na rtech, Miroslav Pálka (vpravo) fotografuje a Václav Seyfert jej pozoruje při práci Manželé Klementovi a oba zpěváci Studenti muzikálového herectví JAMU Eva Marešová a Aleš Kohout Semaforské písničky se publiku líbily Květiny pro účinkující Blues o zmoklé slepici jako přídavek Josef Buček, zády otočen je Miroslav Zavadil Někteří návštěvníci chybí na vernisážích málokdy... Nastal čas prohlížení vystavených fotografií
Pá 15. října 2010 Marta Kubišová - koncert
Recitál "Já jsem já" měl v Tišnově derniéru
Velmi příjemné setkání s mimořádnou osobností - tak by se asi dal nejlépe charakterizovat páteční večer, v němž téměř plný sál kina Svratka nadšeně přivítal paní Martu Kubišovou. Její komorní recitál "Já jsem já" měl v Tišnově svoji definitivní derniéru, což dokumentoval i moderátor pořadu Milan Hein okázalým roztrháním scénáře v závěru vystoupení. Nový recitál "S nebývalou ochotou..." už bude vypadat úplně jinak.
Za doprovodu pianisty Petra Maláska nabídla Marta Kubišová během večera průřez téměř celou svou kariérou - nebo lépe řečeno oběma kariérami: tou do roku 1970 i tou současnou, která začala až listopadem 1989. Kromě živých písniček zazněly i některé historické zvukové ukázky a vzpomínalo se také slovně. Podle očekávání publikum nejvíce aplaudovalo Modlitbě a "zvonkovému" Ring-o-ding, nejpůsobivější ale byly v tomto provedení zejména šansonové skladby jako Lampa nebo úryvek z písně Tys bejval mámin hodnej syn. Přídavek Vyznání byl pak Martiným poděkováním všem posluchačům za to, že i přes dlouhou vynucenou pauzu na ni nikdy nezapomněli.
Po koncertě proběhla ještě rozsáhlá autogramiáda - zpěvačka velmi ochotně podepisovala vše i těm nejnáročnějším sběratelům. Jediným stínem veskrze příjemného vystoupení tak byla nečekaně prasklá stolička u piana, která mohla nepříjemně poznamenat prsty Petra Maláska. Doufáme tedy, že pianista přečkal nepříjemnou nehodu bez následků.
Záběry z vystoupení pocházejí z fotoaparátu Patrika Žáka.

Prohlédnout galerii
Vystoupení Marty Kubišové bylo jednou z největších kulturních událostí města v roce 2010 Hlavní aktéři v citlivém barevném ladění světel Pavla Bednáře Petr Malásek černobílý jako jeho klávesy... Ředitel divadla Ungelt Milan Hein v roli moderátora recitálu Marta Kubišová na pódiu tišnovského kinosálu Milan Hein zpovídá Martu Kubišovou Marta Kubišová kolorovaná dohněda Petr Malásek se navzdory zranění tváří spokojeně Lenka Pavlíčková předává květiny od pořadatele Květiny od dalších návštěvníků Poděkování publiku Všichni protagonisté pořadu Kromě květin i tradiční koláčky z Čebína... Zatím se podepisují Petr Malásek a Milan Hein Fronta na autogram Daleko nejvíc autogramů si odnesl pan Balák Podpis na jeden z mnoha letitých singlů ...a na závěr autogram zlatým fixem do archívu MěKS Závěrečná rekapitulace: Milan Hein Marta Kubišová Petr Malásek Závěrečné poděkování
Po 11. října 2010 Renata Ardaševová – Bohuslav Matoušek – Ladislav Lakomý: hudba a korespondence Bohuslava Martinů
Pocta Bohuslavu Martinů v podání nejpovolanějších
Již druhý rok po sobě probíhá ve znamení velkých životních výročí našeho světově proslulého skladatele Bohuslava Martinů. Vloni se připomínalo 50 let od jeho úmrtí, letos pro změnu 120.výročí narození. Tomuto faktu je přizpůsobena i dramaturgie letošního Kruhu přátel hudby.
Druhý koncert nové sezóny byl vysloveně poctou tomuto velikánovi české hudby a postarali se o ni umělci z nejpovolanějších. Houslista Bohuslav Matoušek je široko daleko nejuznávanějším interpretem skladeb svého jmenovce, podobně slavné renomé má i pianistka Renata Ardaševová a oba hudebníky doplnil ještě mistr mluveného slova Ladislav Lakomý, který mezi skladbami citoval z autorovy bohaté korespondence. Připomněl při tom nejen dopisy adresované Frances Ježkové, vdově po Jaroslavu Ježkovi, ale také komunikaci Bohuslava Martinů s brněnskými kolegy Zdeňkem Zouharem a Janem Novákem.
Hudební úvod obstaraly nejprve Romantické kusy jiného českého giganta Antonína Dvořáka, pak už zněl téměř výhradně Martinů (Intermezzo a Sonáta č.3) - jen s výjimkou přídavku, který byl věnován francouzskému skladateli Massenetovi.
Snímky z literárně hudebního večera pořídil Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
Koncertní křídlo čeká na Renatu Ardaševovou Partitura Dvořákových Romantických kusů Obvyklý úvod v podání dramaturga KPH Jana Beránka Ladislav Lakomý nad korespondencí Bohuslava Martinů Bohuslav Matoušek mírně ve stínu a Renata Ardaševová v plném světle První tóny... Ladislav Lakomý podruhé Renata Ardaševová Bohuslav Matoušek Bylo nám ctí poslouchat více než renomované duo
St 06. října 2010 Poutníci slaví 40
Mladí bluegrassoví čtyřicátníci
Brněnští Poutníci slaví v letošním roce 40 let své existence a vyrazili proto na výroční turné, aby své jubileum řádně oslavili. Z úplně původní sestavy ovšem v dnešním složení není už vůbec nikdo a minimálně polovina členů skupiny je tak mladá, že mluvit v souvislosti s ní o čtyřítce se ani nehodí...
V téměř dvouhodinovém vystoupení zněly nejprve písničky z dřevních počátků, kdy se v tomto žánru ještě zpívalo výhradně anglicky. Pak se probírala jednotlivá alba, a to proti proudu času, takže nejslavnější kousky z prvního "křesťanovského" LP - od Dire Straits vypůjčená Telegrafní cesta či zlidovělá Panenka - zazněly až úplně na závěr "normální hrací doby" či dokonce v přídavku. Program zpestřily i bluegrassové úpravy instrumentálek ze zcela jiných hudebních končin: zazněl například swingový standard Sweet Georgia Brown či Mozartovo rondo A La Turka.
Záběry pocházejí z kamery Tišnovské televize, kterou obsluhoval Radim Tichý.

Prohlédnout galerii
Poutníci na pódiu velkého sálu MěKS Jakub Bílý, Jiří Karas Pola a Peter Mečiar Nejmladší a nejstarší z dnešních Poutníků Jan Máca se nám opět na snímek nevešel... Konečně opět všichni čtyři
Po 27. září 2010 Luboš Pospíšil - koncert z cyklu Jen já a kytara
Za pěkné písničky sladká odměna
V předvečer svátku svatého Václava se ve velkém sále MěKS představil v rámci cyklu "Jen já a kytara" Luboš Pospíšil. Jak velí název této koncertní série, vystoupil zcela sám pouze se svou dvanáctistrunkou a v téměř dvouhodinovém bloku nabídl asi padesáti přítomným divákům všechny své nejznámější písničky. Zazněly jednak ty letité (Tenhle vítr jsem měl rád), pak i ty o něco mladší z doby první fáze skupiny 5P (Píši Vám, Karino; Marilyn Goodbye) a došlo samozřejmě i na věci z posledního alba (Isabela), čerstvé novinky (Rockovej vlak) či perličky, které zatím na žádné nosiče nebyly zaznamenány (Medvěd z repertoáru Johna Mayalla).
Pospíšil má věrné, téměř kultovní publikum - i na tišnovském koncertě byla více než polovina návštěvníků přespolních, kteří za ním poctivě jezdí na jednotlivé štace. Oslovuje je jistě nejen zpěvákův projev a melodičnost jeho autorské tvorby, ale také kvalita veršů (Kantor, Šrut, kromě nich ovšem například i Villonova Balada ze soutěže), které jsou nezřídka spíš zhudebněnými básněmi než písňovými texty.
Řada přítomných po vystoupení Lubošovi osobně děkovala a gratulovala mu k nedávným šedesátinám. Nejhmotnější blahopřání si z Tišnova odvezl v podobě speciálně připraveného narozeninového dortu.
Nejen dort si můžete prohlédnout na fotografiích Patrika Žáka.

Prohlédnout galerii
Koncert začíná Pohled od vchodu na jeviště Luboš v detailu Pravá ruka v pohybu... ...a pro změnu mírně z druhé strany Jen Luboš a kytara Mladý šedesátník... Na tmavém pozadí Dort za odměnu už se nese Speciální kytara k šedesátinám Luboš byl dárkem příjemně zaskočen
St 15. září 2010 Horňácká muzika Petra Mičky - koncert
Horňácké lidovky, Ježek i Scott Joplin
Ve velkém sále MěKS se hned na úvod nové kulturní sezóny představila Horňácká muzika Petra Mičky - cimbálovka, jejíž tvorbu redaktor brněnského rozhlasu Jiří Plocek označil za nejvíce osobitou moravskou lidovou hudbu současnosti.
Záhy po odstartování koncertu byli diváci z pódia upozorněni, že Horňácko je naprosto svébytnou částí Moravského Slovácka, takže "hity" typu Vínečko bílé, známé z produkce třeba Jožky Černého, dnes znít nebudou. Celou první polovinu pak vyplnily právě horňácké lidové písničky, často s neotřele vtipnými texty. Po přestávce kapela zabrousila také do sousedních kysuckých kopanic, zazněly některé písně zvané ščeklivé a došlo dokonce i na osobité úpravy tria Ježek-Voskovec-Werich či slavný Joplinův ragtime The Entertainer. Ve finále se navíc suverénním zpěvem přidal jeden z diváků sedících v první řadě.
Při loučení s muzikanty se nám jeden z nich svěřil, že nám to v sále - a pro kapelu hlavně na jevišti - velmi pěkně zní a že si proto už dlouho tak dobře nezahrál. Méně potěšitelná už byla nedůstojně nízká návštěva - že by skutečně Tišnováci po dovolených a nákupu školních potřeb nenašli pár korun na osvěžení ducha...?
Autorem fotografií z koncertu je Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
Z koncertu Horňácké muziky Petra Mičky (1) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (2) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (3) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (4) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (5) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (6) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (7) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (8) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (9) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (10) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (11) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (12) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (13) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (14) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (15) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (16) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (17) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (18) Z koncertu cimbálové kapely Petra Mičky (19)
Pá 10. září 2010 Tišnovský jazzový minifest - Jazzový klub HM
Velmi příjemný (ne)jazzový minifest
Jazzový klub HM zavedl v roce 2009 novou tradici, podle níž se přelom staré a nové sezóny odehrává formou malého festiválku situovaného na zahrádku MěKS. Letošní nejisté počasí sice přimělo pořadatele přesunout akci do velkého sálu, kvalitě ani atmosféře večera to ovšem rozhodně nijak neublížilo.
Po rozjezdové Lady DragonFly patřilo pódium brněnské inkarnaci Joea Cockera, Jindrovi Houdkovi a jeho skupině. Kdo má Cockera rád a chtěl ušetřit tisícovku za vstupenku na blížící se brněnský koncert originálu, mohl zavítat do Tišnova, neboť Houdek se svými kumpány tlumočí jeho repertoár opravdu velmi věrně a zdařile. Kapela si s sebou přivezla i pejska - jen škoda, že to nebyl taky kokr. Sice jsme se nedočkali Woodstockem proslavené With A Little Help From My Friends, nicméně i tak to byl docela výživný set.
Ještě větší vítr vneslo následně na scénu pražské Lanugo. Byl to sice nejjazzovější soubor večera, ale i tak z jeho projevu prýštily především desítky dalších hudebních vlivů. Frontwoman této sestavy Markéta Foukalová-Tošovská, zpěvačka z rodu Julie Driscoll či Joan Duggan, se nejen krásně poslouchala, ale taky se na ni velmi dobře dívalo. Trumpetistu Hloucala už jsme v sále slyšeli v červnu s Points, ale v Lanugu jako by změnil nejen styl své hry, ale i celou identitu.
Závěr patřil už po půlnoci Hlučným sousedům v čele s uhrančivou Céline Bossu, původem z Lyonu. Francouzština má své kouzlo sama o sobě, když se k ní přidal zvonivě znělý zpěvaččin hlas, bylo o zážitek postaráno. Doprovodné trio k tomu střídalo nástroje jak na běžícím pásu. Soubor se hojně etabluje i na folkové scéně, ale jde spíš o naprosto svébytnou moderní podobu šansonu. A snad žádný jiný cizinec nevyslovuje "ř" tak přesvědčivě, jako Céline - asi proto, že přijela z KopŘivnice...
Patrik Žák nabízí k dokreslení dokumentaci ze svého fotoaparátu.

Prohlédnout galerii
Klávesy i sál jsou připraveny... ...a bicí souprava skupiny Lady DragonFly také Petr Humpolec zahajuje 2.ročník minifestu Mirek Motejl se s úspěchem staral o dobrý zvuk v sále Bubeník Lady DragonFly Aleš Novák Lady DragonFly poprvé Lady DragonFly podruhé Lenka Stehlíková (Lady DragonFly) Vojta Hanák zve publikum na občerstvení Joe Cocker Band Martin Vermut alias Warren McRae Jindra Houdek, brněnský Joe Cocker Houdek pro změnu černobíle Lukáš Čech alias Jack Bruno Joe Cocker Band se s Vámi loučí Muzikanti používají rozličná udělátka... Nejen zrak a sluch, i chuť bylo třeba poškádlit... Miroslav Hloucal (Lanugo) Mirek Šmilauer (Lanugo) Viliam Béreš (Lanugo) Rastislav Uhrík (Lanugo) Martin Kopřiva (Lanugo) Markéta Foukalová-Tošovská (Lanugo) Miroslav Hloucal a Markéta Tošovská Lanugo v akci Céline Bossu po půlnoci diváky neuspala, spíše naopak Kopřivnicko-lyonská zpěvačka Hlučných sousedů Jirka Martinů s kytarou Ondřej Růčka za klávesami Martinů hraje pro změnu na perkuse Jirka Krumpoch s krabičkou, která nahrazuje bicí Hluční sousedé - aneb nashledanou na příští akci
Ne 29. srpna 2010 KALANDRAFEST
Jak nám dva Petrové zařídili nedělní sluníčko
V jedné z nejznámějších písniček Petra Kalandry z dob Marsyasu se zpívá, že se "často střídá déšť se sluncem." V sobotu 28.srpna ještě pršelo. V pondělí 30.srpna od brzkého rána doslova lilo. Neděle mezitím byla ale slunečná, což jsme si jako pořadatelé Kalandrafestu šikovně zajistili, protože ty mraky nám tam nahoře tentokrát rozháněl nejen svatý Petr, ale spolu s ním jistě i sám Petr Kalandra a další blízcí přející naší akci.
Festiválek na počest letošních Kalandrových jubilejí (60 let od narození, 15.výročí úmrtí) se náramně vydařil. Všechno klapalo - perfektním zvukem od pana Tomáše Juna počínaje, účastí renomovaného moderátora Aleše Opekara pokračuje a výbornými výkony všech zúčastněných kapel konče. Společně se zhruba 150 přítomnými diváky jsme si připomněli památku muzikanta, který nám sice už 15 let čím dál víc chybí, ale tu neděli byl přesto po celé odpoledne s námi a my s ním.
Petře, nezapomínáme na Tebe...

V průběhu týdne následujícího po akci nás průběžně těšila celá řada velmi pozitivních ohlasů, které postupně přicházely různými způsoby na naši adresu. Mezi ty, jichž si vážíme nejvíce, patří i poděkování od Kalandrovy dcery Kristýny.

Oživte si atmosféru Kalandrafestu prostřednictvím fotografií. Pod hlavičkou "Prohlédnout galerii" jsou snímky, jejichž autorem je Jiří Balák, kromě toho odkazujeme i na web www.moreblues, jehož tvůrce Jindřich Oplt byl v Tišnově přítomen a nafotil spoustu dalších momentek.

Fotky z Moreblues Odkaz směřuje mimo naše stránky
Prohlédnout galerii
O bohatou propagaci po městě nebyla nouze Úvodní zvuková zkouška Dvě legendy v Tišnově a občerstvení pro Petra Kalandru. Vlevo Pavel Skála, vpravo Olin Nejezchleba. Čekání na diváky Bluesové duo Beňa-Ptaszek navodilo správnou atmosféru Matěj Ptaszek Ľuboš Beňa Krátké ředitelské slovo na úvod Pódiová show Beni a Ptaszka Hraje Blues Session, zpívá Ondřej Konrád Michal Gera hrál jako jediný se dvěma kapelami (Blues Session a ASPM) Muzikanti spolu v zákulisí kamarádili (Matěj Ptaszek a Ondřej Konrád) Šéf Popmuzea a redaktor Českého rozhlasu, hudební publicista Aleš Opekar, se zkušeně zhostil role moderátora Jan Spálený a bluesový věrozvěst Jindřich (Moreblues) Oplt Ondřej Konrád představuje členy Blues Session Vynikající výkon zvukaře Tomáše Juna (uprostřed) i jeho kolegy ocenil nejen Michal Gera Trubka Michala Gery se blýská jako ... Dvě generace rodu Spálených. Syn Filip tentokrát nad otcem Janem. ASPM Jana Spáleného - za vibrafonem Radek Krampl, u bicích Filip Jeníček; Michala Geru už znáte Jan Spálený zpola skryt za svými klávesami ASPM se loučí po své produkci Petr Kalandra Memory Band; s harmonikou Igor Šikula Frontman Memory Bandu Míra Kuželka se Kalandrovi barvou hlasu i projevem neskutečně podobá Míra Kuželka má takové charisma, že si publikum omotal kolem prstu během první skladby Petr Kalandra Memory Band vynikajícím výkonem roztančil diváky Oskar Petr, letitý Kalandrův spoluhráč z dob skupiny Marsyas Petr Kalandra Memory Band s Oskarem Petrem j.h. Pohled do areálu, právě hraje ASPM
So 26. června 2010 Karel "Cara" Novotný: Obrazy z půdy - asambláže
Nepotřebujete uklidit půdu ?
Jemně bluesovými písněmi slovenské kytaristky a zpěvačky Zuzany Suchánkové byla v galerii Jamborův dům zahájena výstava "Obrazy z půdy" přeloučského výtvarníka Karla "Cary" Novotného.
Autor, svého času známý jako folkový zpěvák a později jako utajený spisovatel, se zde až do 30.července představuje coby tvůrce osobitých asambláží, jimiž "vdechuje nový život starým relikviím po prababičce." Výtvarně upravené kolekce skutečných starých hodinek, příborů, hudebních propriet, obuvnických potřeb, klíčů, otvíráků a dalších pokladů z dob našich předků vytvářejí - zvláště takto shromážděné na společném prostoru - nejen velmi zajímavou estetickou hodnotu, ale také příjemnou nostalgickou atmosféru uplynulých dob.
Jak trefně na vernisáži prohlásil v závěru své řeči autorův dlouholetý přítel Jaroslav Foršt, "pokud byste potřebovali uklidit půdu, zavolejte Carovi; on přijede s náklaďákem a rád si celou řadu věcí odveze..."
Na výstavě můžete většinu prezentovaných děl i zakoupit a k dostání jsou tu také dvě různá vydání legendárního Přeloučského románu, jehož je Cara Novotný spoluautorem (pod pseudonymem Josef Vadný), stejně jako nové CD zpěvačky Zuzany Suchánkové.
Akt vernisáže zachytil ve svých fotografiích Michal Beneš.

Prohlédnout galerii
Zuzana Suchánková Návštěvníci vernisáže Václav Seyfert - krátké úvodní slovo Organizátor výstavy společně s autorem Cara Novotný a Jaroslav Foršt Jaroslav Foršt seznámil přítomné s osobností autora Výtvarník pod dohledem kamery Tišnovské televize Autorův skromný úsměv Zuzana Suchánková podruhé Soustředěné vnímání zpěvaččina projevu Vernisáž navštívili především stálí návštěvníci galerie Zadní řady publika Zpěvačka obklopená Carovými asamblážemi ...uvidíme v TTV... Potlesk osobité zpěvačce Květina od MěKS a pozvání k Palcovi na další zpěvaččino vystoupení Líbilo se... Autorův kamarád, rockový úředník Mirek Balák Docent Lacina před jednou z hudebních asambláží Diskuze při sklence vína Cara vytváří pouhým protřepáním exponátu nový obraz Autor, organizátoři i návštěvníci v družné jednotě Upřené pohledy na oživlé relikvie po prababičce Autor v debatě s návštěvníky Zpěvačka se svým managementem
Ne 20. června 2010 Xavier Baumaxa - koncert z cyklu Jen já a kytara
Zahrádka U palce patřila Xavimu
Téměř bezprostředně po skončení Dne hudby se prostory zahrádky Café U palce přeaklimatizovaly na poněkud jiný druh produkce. Nedělní večer patřil svéráznému litvínovskému provokatérovi Xavieru Baumaxovi, který přijel jako druhý účinkující našeho dlouhodobého cyklu Jen já a kytara.
Velmi solidně zaplněné hlediště kvitovalo Xaviho vystoupení bez ohledu na to, zda ten který divák jeho tvorbu již znal nebo nikoliv. Byť tato - velmi zjednodušeně řečeno - punková podoba folku nemusí být každému zcela po chuti, nedá se Baumaxovi upřít výrazná originalita, hlasová i kytarová brilantnost a rafinovaná inteligence i ve chvílích vyznívajících poněkud dryáčnicky.
Kromě vlastního vystoupení zaujala i skutečnost, že celý koncert osobně natáčel známý filmový režisér Vladimír Michálek (např.Je třeba zabít Sekala), který se rozhodl dlouhodobě mapovat Baumaxovo počínání.
Patrik Žák měl při fotografování výrazně ztížené světelné podmínky ke své práci, přesto jsou jeho momentky dostatečně výmluvné. Poslední snímek je z jiného zdroje, pochází z osobního archivu Plničů trubiček.


Prohlédnout galerii
Pódium na zahrádce U palce Černobíle a z jiného úhlu Publikum u baru, pod pergolou i na přidaných lavičkách Xavier Baumaxa ještě s kšiltovkou Před pódiem hořely louče Xavi neošidí ani slabiku V bočním světle Poněkud klidnější momentka Bez kytary - odpočinek pro zmrzlé prsty Vítězné gesto Pod dohledem fotoobjektivu Spontánní jevištní gesta Bez doprovodu šesti strun Kšiltovka už je dole... Chvíle vypjatějšího zpěvu Ještě větší exprese tentokrát black&white Se zavřenýma očima Naležato a dokořán Z opačného profilu Kdybys byla pivíčko... Vladimír Michálek (vlevo) natáčel vše Také zakouřit si je třeba... Barevný detail Ta kytara se poněkud zmenšila Jde to i se čtyřmi strunami Blíží se finále It´s finished X.B. už jako Luboš Tichý den po náročném koncertě se svým ubytovatelem v restauraci Sklep
Pá 18. června 2010 Concentus Moraviae - jazzová skupina Points
V Tišnově se hrála první jazzová liga
Jazzový soubor té nejvyšší kvality měli možnost shlédnout ti, kteří navštívili druhé zastavení festivalu Concentus Moraviae v našem městě. Ve velkém sále MěKS se představila mladá kapela Points, loňský vítěz mezinárodní soutěže ve španělském Getxu. Čtveřice hudebníků, z nichž každý působí ještě paralelně v dalších (a nejen jazzových) projektech, prezentovala vesměs svoje vlastní detailně prokomponované skladby, jejichž vnímání vyžadovalo od publika přece jen již jistou míru poučenosti. Přes tuto náročnost tvorba skupiny Points návštěvníky viditelně zaujala.
Velmi by nás potěšilo, kdyby se alespoň někteří z přítomných objevovali čas od času i na dalších našich akcích - dobrou hudbu totiž nabízíme i mimo termíny renomovaného festivalu...
Foto Patrik Žák.


Prohlédnout galerii
Festivalové pódium před koncertem Přehlídka instrumentů: 1. Bicí Přehlídka instrumentů - 2. Kontrabas Přehlídka instrumentů - 3. Klarinet a saxofon Reservé pro V.I.P. Úvodní slovo starosty města Trumpetista Miroslav Hloucal Tomáš Liška Tomáš Hobzek Pódium ze zadního rohu sálu Kompletní kvarteto uprostřed skladby Tomáš Hobzek udával rytmus nejen paličkami, ale i tleskáním Trubka s dusítkem měla specifický zvuk (zejména v unisonu s klarinetem) Luboš Soukup, autor většiny skladeb Do třetice trumpetista Hloucal Velmi stylové byly i kytice pro umělce Dekorovaný Luboš Soukup Tomáš Hobzek před děkovačkou Kvarteto spokojené s reakcí publika Stvrzeno úklonou
Pá 11. června 2010 Tumpach Kvoč a Wolf359 - 2.večer regionálních rockových skupin
Kterak si navyknout na fenykl
Druhý večer regionálních rockových skupin poněkud doplatil na úmorné červnové vedro. Ti, kteří po celém týdnu už neměli sílu se zvednout a dorazit do sálu na Mlýnské, ale mohou litovat...
Brněnský Tumpach Kvoč je propojený s Tišnovem nejen osobou zde bydlícího baskytaristy Luďka Štěpánka, ale také prostřednictvím zpěvačky Barbory Maxové, která vyučuje na literárně dramatickém oddělení místní ZUŠ. Pětičlenný rockový šraml používá jako hlavní melodický nástroj akordeon a klíčovým tématem či alespoň skrytým duchem jeho písniček je fiktivní perzóna jistého génia bez talentu. Nepobavil ale jen touto příjemně ulítlou filozofií, nýbrž také osobitým a vyzrálým zvukem přesně korespondujícím s obsahem textů. Skupina svým výkonem rozhodně zastínila i některé profikapely, které vystoupily v témže sále před ní a mnohé z titulů (Fenykl, Dršťkovka nebo Metro) mají našlápnuto stát se v dobrém slova smyslu kultovními hity.
Druhým účinkujícím byl metalpunkový Wolf359, tři hudebníci a zpěvačka pocházející z Nedvědice a Sejřku. Soubor se nenechal otrávit ubývajícím publikem a odehrál svůj set se sympaticky agresívním nasazením.
Bohatou fotodokumentaci připravil Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
Konzumace před koncertem Kytarista Jiří Dalajka alias jedd Ivo Fafílek (peewosch) s akordeonem Bubeník Tumpacha old acorn (Jakub Zeman) Luděk Štěpánek (lulu bigpig) na rozdíl od SCA hraje s Tumpachem na baskytaru Tumpach Kvoč na pódiu Pohled z boku jeviště Pětistrunná basa a její majitel Paní učitelka Barbora Maxová Tumpach Kvoč hraje písně o lásce a o přírodě Peewosch v plném nasazení Symetrie za bicími Jásající Plniči trubiček ...s potměšilým úsměvem Lulu černobílý Ve vedru se potil nejen bubeník Peewosch zpívá a hraje Nejen klávesový, ale i foukací nástroj v ústech I.F. Úsměv zpěvačky (vpravo kšiltovka Emila Holuba) Jiří Dalajka Wolf359 - kytarista Richard Mašek Richie podruhé Bubeník Václav Reich Také on ještě jednou Veronika Dolíhalová zpívá s nefalšovaným nasazením Baskytarista Wolfa Pavel Sedlář je i zvukařem našich akcí Basistovo soustředění v detailu Zpěvaččin pozdrav věrným v sále Do třetice Václav Reich Wolf359 téměř kompletní V.Reich na minulém obrázku chyběl ...a teď jsou v záběru všichni čtyři - Wolf359 Černobílá studie bubeníka Wolf359 - front(wo)mani a jejich stíny Vskutku podařená momentka Wolf359 je nabit energií
St 09. června 2010 Petr Váša - večer fyzického básnictví
Lokomotivám se opět motala kola
V dusném podvečeru přivítaly prostory Městského kulturního střediska po zhruba dvacetileté přestávce Petra Vášu, tentokrát už ne jako kytaristu a zpěváka skupiny Z kopce, nýbrž v roli fyzického básníka, realizujícího na pódiu svoji svéráznou autorskou produkci.
Pro výzdobu malého sálu byly stylově využity dekorace z nedávné akce Pod africkým sluncem - Vášovým kreacím tak asistovaly i přímo z pódia ještě makety domorodců a jeden ozbrojený lovec.
Publikum shlédlo průřez celou řadou představení, s nimiž Petr Váša v minulých obdobích vystupoval: mimo jiné byly prezentovány úryvky z děl Ooo Luna Nulla, Cirkus-Chaos-Minaret či Lišák je lišák. A před přídavky došlo i na legendární hit z 80.let Lokomotivám se motají kola.
Lépe než slova vypovídají o představení různé podoby Vášova obličeje ve vybrané fotogalerii Patrika Žáka, který tentokrát frekvencí mačkání spouště málem zavařil fotoaparát.

Prohlédnout galerii
Stylová dekorace na pódiu Petr Váša poprvé Petr Váša podruhé Petr Váša potřetí Petr Váša počtvrté Petr Váša popáté - zdálky a nad hlavami publika Petr Váša pošesté - cirkus Petr Váša posedmé - tentokrát zejména jeho oko Petr Váša poosmé Petr Váša podeváté Petr Váša podesáté Úsměvy v hledišti Petr Váša pojedenácté - králík Petr Váša podvanácté - dé ho k sódu Petr Váša potřinácté Petr Váša počtrnácté Petr Váša naposledy (protentokrát)
Pá 04. června 2010 Havlík´s Day
Důstojná oslava desetiletého výročí
10.výročí vzniku Ha-kapely, respektive její druhé inkarnace, oslavil Ladislav Havlík se svými ovečkami velmi důstojným způsobem. Již odpoledne se v sále kina konal hlavní koncert, na němž zaznělo 21 skladeb různého ražení: od Elvise Presleyho přes Jiřího Suchého a světové standardy až po jazzůvky současnějšího střihu. Akce byla vtipně zarámována deset let starým filmem, na němž se tehdejší Ha-kapelka prezentovala při svém prvním vystoupení a produkce z plátna pak plynule přešla do živého muzicírování na pódiu, které se natáčelo i na připravované DVD. Za desetiletou záslužnou práci si kapelník na závěr vysloužil nejen ovace publika, ale i speciální typicky "beránkovský " věnec, poskládaný z buřtů, notových partitur a alb pianisty D.Brubecka.
Večer se pokračovalo v rámci Jazzového klubu HM, tentokrát ve velkém sále. Nejprve zahrála Maňana vzešlá de facto z členů někdejší první verze Ha-kapely, na závěr pak (pětičlenný) Havlík Quartet.
Tak ať Ti to, Laďo, vydrží ještě nejméně 2x10 dalších let.
Foto MěKS.

Prohlédnout galerii
Jan Brdíčko, Markéta Havlíková a Jan Lukas Kapelník diriguje dechovou sekci; s altsaxofony Roman Havlík a Jan Pařízek Laďa Havlík přijímá ovace publika i samotných členů Ha-kapely Závěrečná děkovačka Ladislav Havlík s originálním dárkem od Jana Beránka Maňana na podiu (Marek Stodůlka, Alena Ochrymčuková, Adam Havelka, Radek Veselý) Radek Veselý s perkusemi Marek Stodůlka za pianem Alena Ochrymčuková Roman Havlík Honza Brdíčko ovládá hned několik hudebních nástrojů Šéf pětičlenného kvartetu a jeho elektrické piano Spokojené publikum ve velkém sále Rytmická sekce Havlík Quartetu: Ondřej Mayer (baskytara) - Jan Brdíčko (bicí) S flétnou Zuzana Brdíčková
So 05. června 2010 Hudbou pro UNICEF 2010
Druhému ročníku přálo počasí
První červnovou sobotu jsme poskytli areál letního kina tišnovským házenkářům, kteří zde uspořádali druhý ročník festivalu Hudbou pro UNICEF. Počasí se jako zázrakem po předchozích deštích umoudřilo, nicméně diváků přesto hlavní pořadatel očekával více.
Headlinerem akce byl někdejší zlatý slavík Meky Žbirka, skutečnou bombou (a námětem pro sociologické zamyšlení) byl ovšem set dětských písniček Jaroslava Uhlíře.
Foto MěKS.

Prohlédnout galerii
Monika Bagárová Petr Bende se svou skupinou All X Marek Stodůlka (Maňana) Nuck Chorris Gang Jablkoň Jaroslav Uhlíř Kurtizány z 25.avenue Filip Topol (Psí vojáci) Tereza Černochová a Skupina Lenka Dusilová Miroslav Žbirka Jan Ponocný, Miroslav Žbirka a Jan Kořínek Kotel pod pódiem při vystoupení Miroslava Žbirky Meky na pódiu i na plátně Ready Kirken
So 29. května 2010 Concentus Moraviae: Monteverdi - Vespro della Beata Vergine (1610)
Branou nebes za vrcholným dílem italského baroka
Mariánskými nešporami Claudia Monteverdiho byl v bazilice kláštera Porta Coeli v Předklášteří slavnostně zahájen 15.ročník mezinárodního hudebního festivalu 13 měst Concentus Moraviae. Téměř devadesátiminutové barokní dílo zaznělo v podání souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod taktovkou Václava Lukse. Celý koncert natáčela Česká televize a bude v kompletní podobě odvysílán v podzimních měsících letošního roku.
Po skončení vlastní hudební produkce pokračoval úvodní ceremoniál ohňostrojem, jehož autorem byl Ivan Martinek, dlouholetý tišnovský občan.
Festival se do Tišnova vrátí ještě jednou, a to 18.6., kdy ve velkém sále MěKS vystoupí jazzová skupina Points.
Většina fotografií je převzata z oficiálního festivalového webu, jejich autorem je Jiří Sláma. Poslední tři snímky nám poskytl Miroslav Pálka.


Prohlédnout galerii
Vstup do baziliky a návštěvníci koncertu Moderátor Zbyněk Loucký, starosta Tišnova František Svoboda a ředitel festivalu David Dittrich Část souboru před vystoupením Collegium 1704 v plné nádheře předklášterské baziliky Festivalové publikum Václav Luks i jeho soubory v plném nasazení Hráčka na cink Luděk Braný (kontrabas) Simon Martyn-Ellis (theorba) Györgyi Farkas (dulcian) Dirigent Václav Luks Kameramani České televize Část souboru Collegium Vocale 1704 Ředitel festivalu David Dittrich v publiku (na kraji řady) Hráčka na harfu Richard Šeda (cink) a hráči na trombóny Pohled shora na pódium a část hlediště Celkový pohled na publikum i účinkující Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 a Václav Luks Umělci děkují publiku Závěrečný ohňostroj Ohňostroj podruhé Dirigent Václav Luks, starosta Tišnova František Svoboda a dramaturg příštího ročníku festivalu Aleš Březina Po duševní potravě i něco do žaludku Je libo tygří krevety nebo raději telecí líčka? Část souborů a Václav Luks po skončení koncertu Martinkův ohňostroj Louče lemující protékající potůček v areálu
So 22. května 2010 Aleš J. Sigmund a Jan Lacina
Galerie praskala ve švech
V sobotu 22.května byla v galerii Jamborův dům vernisáží zahájena výstava tišnovských rodáků Aleše Sigmunda a Jana Laciny. Pořádající Art Periscope již v pátek pečlivě připravil zahradní altánek pro plánovaný piknik, nicméně brzy ze zdálo, že okolnosti této akci nebudou přát. Nejen že téměř přesně v hodinu "H" přišla jedna z mnoha letošních vydatných májových spršek, ale navíc se souběžně bojovalo o postup do finále hokejového MS a televizní přenos byl velkým lákadlem. Příznivci obou hlavních aktérů, zdejší galerie a výtvarného umění vůbec se ale ničím nenechali odradit a dostavili se v tak hojném počtu, že galerie doslova praskala ve švech.
Vzhledem k tomu, že oba výtvarníci jsou absolventy tišnovského gymnázia, slavícího letos jubileum, promluvil úvodem jeho ředitel Karel Švábenský. S hudebním programem se pak přidali nejen přizvaní představitelé zdejší ZUŠ (z řad žactva i pedagogického sboru), ale především sestry Martha a Tena Elefteriadu, které s Alešem Sigmundem strávily v minulosti na hudebních pódiích výraznou část své kariéry. A protože se vyčasilo, došlo nakonec přece jen i na občerstvení pod širým nebem...
Za poskytnuté fotografie děkujeme Michalu Benešovi.

Prohlédnout galerii
Libor Janeček, učitel ZUŠ Tišnov Karel Švábenský a Zdeněk Jílek Karel Švábenský pod dohledem Z.Jílka a kamery TTV Úvodní slovo ředitele gymnázia Kytarové duo Bednářová-Janeček Galerie přeplněná návštěvníky Flétnistka Zuzana Brdíčková s doprovodem kytary Libora Janečka Aleš Sigmund a Jan Lacina v dobrém rozmaru Aleš Sigmund se svými výtvarnými pracemi Potlesk přítomných hostů Aleš Sigmund s kytarou, zpívají Martha a Tena Sestry Elefteriadu Známé tváře v publiku Aleš Sigmund tentokrát doprovází obě sestry na piano Jak vidno, nechyběly ani tanečky Za publikem obrazy Jana Laciny Pozornost i úsměvy S kytarou jsme vídali Aleše Sigmunda nejčastěji Ještě jednou Martha a Tena Elefteriadu Aktéři s F.Vejpustkem v pozadí Poděkování od Zd.Jílka Přece jen se dalo posedět i venku St.Siglová, Martha, Al.Sigmund a Tena
Pá 28. května 2010 Frank Zappa Quartet - koncert
Vrtochy techniky na Zappu nevyzrály
Zatímco v malém sále u vchodu se scházeli voliči, aby pomalu, ale jistě zadělávali na politický pohřeb Jiřího Paroubka, velký sál přivítal brněnsko-vizovickou skupinu Frank Zappa Quartet, pietně se věnující odkazu amerického Mistra. Akci se bohužel nevyhnuly technické problémy: trucoval mixážní pult, tudíž nefungovaly mikrofony a zvukař se teprve v čase plánovaného začátku koncertu musel vypravit pro náhradní vybavení. Kapelu však tyto potíže neudolaly a statečně zaimprovizovala. Než se podařilo vše napravit, hrály se skladby v instrumentálních verzích a unplugged se četly české překlady Zappových textů. S téměř devadesátiminutovým zpožděním se pak začalo naostro. Děkujeme kapele, že se k vzniklé situaci postavila čelem, a přítomným divákům, že vytrvali a neutekli.
Velkým otazníkem ale zůstává, proč není publikum početnější o ty, kteří volali po oživení zdejší kultury bigbítem - to bylo řečí, že mladí zde mají jen svůj Prasečák; teď se tu už přece jen stále něco děje, ale na koncerty nechodí dokonce ani aktivní muzikanti. Rockový Tišnove, probuď se...
Autorem fotografií je Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
Bicí souprava je připravena ...a basová kytara taky Kapela hraje, ale mikrofony zatím nefungují Věrné a trpělivé publikum Miroslav Hromádka Jiří Hála čte české překlady Zappových textů A už se jede i se zpěvem Jiří Hála se Zappovi podobá i fyzicky Kytarista Martin Návrat Za bicí soupravou Jan Valendin Miroslav Hromádka hrál i zpíval Jiří Hála Jan Valendin podruhé Boční pohled na FZQ Frank Zappa Quartet (zleva Valendin-Hála-Návrat -Hromádka) S Mistrem na hrudi Martin Návrat a Miroslav Hromádka FZQ sekundu před úklonou Poklona trpělivému publiku
St 26. května 2010 Ozvěny velikonoc - závěr festivalu Hudební jaro Zdeňka Pololáníka
První ročník festivalu úspěšně završen
Nový festival Hudební jaro Zdeňka Pololáníka byl úspěšně završen závěrečným koncertem nazvaným Ozvěny velikonoc, v němž zazněly dvě rozsáhlé Pololáníkovy skladby: Velikonoční cesta a Cantus psalmorum. Vystoupil v nich nejen Tišnovský komorní orchestr doprovázející sopranistku Olgu Procházkovou, nám již známou z druhého večera, ale také vzácní hosté - pianista Karel Košárek a zpěvák Richard Novák (bas), který na poslední chvíli zaskočil za nemocného barytonistu Romana Janála. Repertoár byl tentokrát - zejména druhá skladba zpívaná v latině - výrazně posluchačsky náročnější než nedávné Ave Marie, ale publikum bylo vnímavé i k tomuto typu hudby.
Druhý ročník festivalu se uskuteční na jaře 2011, tentokrát mimo rámec koncertního cyklu Kruhu přátel hudby.
Úvodní snímek je převzat z farních webových stránek Ostrovačic, Říčan a Veverských Knínic; následující tři dodala Tišnovská televize (kamera Václav Kappel).

Prohlédnout galerii
Tišnovský komorní orchestr a Olga Procházková na \"pódiu\" zdejšího kostela Olga Procházková a Jaroslav Kolesa si vzájemně děkují Karel Košárek s Františkem Šmídem za klavírem, zpívá Richard Novák TiKO v plné akci
So 22. května 2010 Ladě - koncert
Odcházeli jsme dobře naLADĚni
Pro vystoupení velmi osobité opavské skupiny Ladě byly zvoleny netradiční prostory: koncert se uskutečnil v útrobách hospody U palce, které dotvářely charakter ponuré a zarputilé hudby účinkující kapely lépe než chladné a neosobní sály na Mlýnské ulici. Tišnovu se představil soubor, jehož stylovou obdobu by bylo obtížné na české scéně vůbec najít. Expresivní, vpravdě neurvalé rockové šansony v podání autora textů Michaela Kubesy mají asi skutečně nejblíže k písničkářskému solitérovi Tomu Waitsovi, z jehož repertoáru také zazněly dvě skladby. Většinu zbývajících písní složil kytarista Petr Uvíra, který navíc společně s basistou Jiřím Paterem a bubeníkem Patrikem Benkem nesmírně citlivě doprovázeli Kubesův zastřený vokál; v jednom případě byla použita také melodie z tvorby Pearl Jam. Jedinou vadou na kráse byla slabší účast publika - probíhající hokejový šampionát, televizní finále fotbalové ligy mistrů a avizovaná taneční zábava na koupališti zřejmě udělaly v otázce návštěvnosti medvědí službu. Přítomní ale určitě nelitovali a pořadatel s hudebníky se shodli na tom, že Ladě v onu sobotu určitě nehráli v Tišnově naposledy. Příště si už silný zážitek rozhodně nenechte ujít !
Barevné snímky pocházejí z kamery Tišnovské televize (V.Kappel), ty zbývající pořídil Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
Ladě v reportáži TTV (1) Ladě v reportáži TTV (2) Ladě v reportáži TTV (3) Aparatura je připravena Petr Uvíra Michael Kubesa a Jiří Pater v plném nasazení Petr Uvíra také zpíval doprovodné vokály Michael Kubesa má obrovské charisma Petr Uvíra kolorovaný lehce do hněda Baskytarista Jiří Pater Opět Kubesa a Pater Publikum bylo vnímavé Patrik Benek Uvíra a Benek Ladě v kompletním složení Spokojení posluchači Součinnost na pódiu Uvíra s Benkem v patách
Ne 16. května 2010 Oboroh - koncert
Od biblických žalmů k Rolling Stones
Den po křtu svého nového alba Ve věci probuzení, který se odehrál v sobotu 15.5. v brněnské Staré pekárně, zavítala skupina Oboroh také do Tišnova. Asi třiceti divákům a posluchačům ve velkém sále MěKS nabídla nejen novinky z čerstvého CD a věci připravované na příští natáčení, ale také průřez šesti předchozími alby. Nejstarší kousky sahaly až do doby, kdy frontman Oborohu Slávek Klecandr ještě působil v kapele Prostor, s níž před 25 lety doslova dobyl bigbítový Tišnov.
Zatímco některé návštěvníky zaujaly rockovější kousky, jiní zase pozorně naslouchali zhudebněným žalmům. A sérií přídavků jako by začal úplně nový, jiný koncert - na závěr zazněly Hallelujah od Leonarda Cohena, bluesový standard Hoochie Coochie Man a také dvě pecky od Rolling Stones: Jumpin´ Jack Flash a Brown Sugar.
Komentář je doplněn fotografiemi Patrika Žáka.

Prohlédnout galerii
Slávek Klecandr a Roman Dostál Klecandr-Dostál-Jetenský, Ježek skryt za Dostálovou rukou Oboroh z téměř žabí perspektivy Roman Dostál Slávek Klecandr Oboroh na pódiu Jaroslav Jetenský Slávek hraje a zpívá Zakládající členové Oborohu Libor Ježek Oboroh z trochu větší dálky Stanislav Klecandr Oboroh, zvukař i publikum Oborohu v zádech Jarda Jetenský Klecandr s akustickou kytarou Jetenský i jako vokalista Rytmika Oborohu (Ježek-Jetenský) Roman Dostál za klávesami Libor Ježek odzpíval pecky z repertoáru Rolling Stones Slávek pro změnu s elektrickou kytarou Bude Jumpin´ Jack Flash nebo Brown Sugar ?
Po 10. května 2010 Hrdý Budžes
A hrdí buďte, že jste vytrvali...
Představení, na které Tišnov dlouho čekal, se odehrálo ve zcela přeplněném sále kina Svratka. Kromě stálého hlediště byla v uličkách přidána ještě další místa, přes to všechno kapacita prostoru nestačila zájmu veřejnosti.
Hrdý Budžes s excelentní Bárou Hrzánovou je dnes již kultovní záležitostí a nejeden z diváků jej navštívil nepochybně poněkolikáté, o čemž svědčí například i sada barevných fixů předaná po děkovačce společně s květinou hlavní představitelce. (Věřme, že v sadě nechyběly ani růžová a oranžová...)
Bylo nač se dívat, bylo co poslouchat, čím se bavit, na co vzpomínat i nad čím přemýšlet. Salvy smíchu střídalo hluboké ticho a nejednou si divák musel pomyslet, že takového "ženského klauna", jakým je Bára, snad české herectví ještě nemělo.
A tak každý z diváků mohl být na závěr na sebe hrdý, že ve vydýchaném sále vytrval až do konce celého téměř tříhodinového představení.
Fotky tentokrát nepocházejí z Tišnova, galerie je souborem záběrů z různých webových stránek.

Prohlédnout galerii

Pá 07. května 2010 Radim Hanousek & New Quartet - Jazzový klub HM
Příjemný pátek s Hanouskovým kvartetem
Květnový koncert Jazzového klubu HM byl zřejmě pro většinu přítomných velmi příjemným překvapením. Kapela tvořená saxofonistou R.Hanouskem, trumpetistou J.Přibilem, kontrabasistou M.Friedlem a bubeníkem K.Slezákem se představila velmi vyzrálým projevem v kompozičně nesmírně zajímavých skladbách evropského střihu. Jejich autory byli nejen mezinárodně proslulí jazzoví skladatelé jako D.Ingvaldsen, T.Stańko nebo K.Komeda, ale také samotní členové kvarteta. Zdaleka nešlo jen o běžné střídání témat a chorusů: každý z partů byl velmi podrobně promyšlen a jejich soustředěné sledování tak mohlo posluchači poskytnout opravdové dobrodružství. V červnu se při Concentu Moraviae představí ve velkém sále poněkud renomovanější skupina Points, hrající v naprosto stejném nástrojovém obsazení - pánové se ale budou mít rozhodně co činit, aby překonali laťku vysoko nastavenou Hanouskem a jeho kolegy.
(A dokonce i pivo bylo chutnější a lépe vychlazené než při minulých koncertech...)
Patrik Žák Vám v galerii nabízí své fotografie z koncertu.

Prohlédnout galerii
Sága jsou připravena k akci Kontrabasista Marián Friedl Trumpetista Jan Přibil před logem klubu Kamil Slezák používal i štětičky v obráceném gardu Leader Radim Hanousek - tentokrát se sopránsaxofonem Kamil Slezák se stínem basisty v pozadí Radim Hanousek čeká na tenorový vstup Hanousek a Friedl, Přibil je skryt Marián Friedl předvedl několik virtuózních partů Jan Přibil soustředěný na svůj projev Jan Přibil opatruje svůj nástroj Přibil i dusítko v akci Jan Přibil a Marián Friedl Tak co přidáme, chlapci? Kontrabas(ista) a jeho několikanásobný stín Kamil Slezák Za chvíli se ukloníme... ...a už jsme se uklonili Saxofon už může odpočívat
St 05. května 2010 Nejkrásnější Ave Maria
Ave Mariím aplaudoval plný kostel
Druhý koncert festivalu Hudební jaro Zdeňka Pololáníka byl navštíven ještě početněji než ten úvodní. Ave Maria je jistě posluchačsky velmi vděčné téma a lákavá byla i pěvecká účast sopranistky Olgy Procházkové, sólistky opery Slezského divadla v Opavě. Za doprovodu varhaníka Františka Šmída nabídla téměř 150 přítomným kromě dvou skladeb samotného Zdeňka Pololáníka dalších čtrnáct Ave Marií z nejrůznějších historických epoch a z pera řady skladatelů. Zazněly tedy nejen ta nejznámější Schubertova, Mozartova či Beethovenova, ale byli zastoupeni například i Giulio Caccini (16.století), Adolphe Adam (19.století), Percival Benedict Kahn (20.století) nebo Leoš Kuba (současnost).
Foto z varhanního kůru poskytl kameraman Tišnovské televize Václav Kappel, třetí snímek pochází z farních webových stránek Ostrovačic, Říčan a Veverských Knínic.

Prohlédnout galerii
Olga Procházková František Šmíd Zdeněk Pololáník, Olga Procházková a František Šmíd po koncertě
Po 19. dubna 2010 Dětský sbor PRIMAVERA - koncert
Tišnovský jarní večer jako příprava na Francii
Dětské pěvecké sbory Primavera a Rosička z Brna si zvolily Tišnov jako "přípravnou štaci" před svým odjezdem na mezinárodní soutěž ve francouzském Tours. Na jarním koncertě zazněly skladby v mnoha světových jazycích a byly vřele aplaudovány spokojeným publikem. Držíme mladým zpěvákům i dirigentce Kataríně Mašlejové palce, aby ve Francii úspěšně zúročili svoji dlouhodobou nelehkou práci.
Fotografie z tišnovské akce nám pro webovou prezentaci poskytla manažerka sborů paní Marie Řídká.

Prohlédnout galerii

Ne 18. dubna 2010 Bluesové duo Ľuboš Beňa a Matěj Ptaszek - koncert
Mississippi nahradila Svratku
V neděli 18.dubna se mohlo zdát, že Tišnovem neprotéká Svratka, ale Mississippi. S programem autentického pouličního blues z oblasti povodí tohoto amerického veletoku k nám totiž zavítali koncertovat slovenský kytarista Ľuboš Beňa a ostravský zpěvák a harmonikář Matěj Ptaszek.
Téměř dvě hodinky bluesových standardů ve své skutečně dřevní podobě bezesporu potěšily spokojené návštěvníky akce.
Fotografie z koncertu jsou dílem Patrika Žáka.

Prohlédnout galerii
Beňova kytara vyrobená z kanystru Před koncertem... Ptaszek a Beňa V plné akci Ľuboš Beňa a jeho rezofonická kytara Publikum pozorně poslouchalo a dobře se bavilo Matěj Ptaszek Matěj Ptaszek a Ľuboš Beňa Hledíme s oběma bluesmeny do publika Matěj Ptaszek Ľuboš Beňa Matěj má u nohou krabičky s kuriózními harmonikami Bluesmani z podhledu Vlevo živí umělci, vpravo plakát Ľuboš Beňa nejen hrál, ale i hovořil o blues Matěj Ptaszek Už asi jdeme do finále...
St 14. dubna 2010 Varhanní koncert
Hudební jaro Zdeňka Pololáníka zahájeno
Více než 100 návštěvníků se zúčastnilo prvního večera nového festivalu Hudební jaro Zdeňka Pololáníka, který byl zahájen v tišnovském kostele varhanním koncertem Lucie Žákové. V úvodu krátce promluvili zdejší děkan Josef Šindar a generální vikář Mgr.Jiří Mikulášek, od starosty města Ing.Svobody pak letošní jubilant Zdeněk Pololáník obdržel pamětní medaili.
Z varhanního kůru následně zazněla jak tvorba Pololáníkova, tak i starší díla autorů jako jsou H.Purcell, J.K.Vaňhal nebo T.Albinoni. Varhanici Lucii Žákovou doplnil ve čtyřech skladbách trumpetista Vlastimil Bialas.
Fotografie pocházejí ze záběrů TTV (Václav Kappel) a z webu www.orik.cz.

Prohlédnout galerii
Zdeněk Pololáník s manželkou při zahájení festivalu Zdeněk Pololáník Lucie Žáková na kůru tišnovského kostela Trumpetista Vlastimil Bialas
Pá 09. dubna 2010 SCA, Pátá ruka - 1.koncert regionálních rockových skupin
Tišnovští rockeři odstartovali nový cyklus
MěKS hodlá nejen přivážet do města pokud možno kvalitní kulturu "zvenčí ", ale také dávat příležitost kapelám, souborům či jednotlivcům z Tišnova a nejbližšího okolí. Seriál pravidelných večerů regionálního rocku byl zahájen dvojkoncertem tišnovských skupin SCA a Pátá ruka.
Příjemným zjištěním byl velmi dobrý zvuk v sále během celé akce. Na tom se významnou měrou podílel především kvalitní zvukař Pavel Sedlář, ale svoji roli jistě sehrály i nově osazené závěsy, které budou bezesporu dobře plnit svůj účel. Snad jsme tedy učinili první užitečný krok na poli prezentace místních kulturních aktivit a jakmile vychytáme drobné počáteční mouchy, budou příští večery ještě lepší.
Fotografie pořídil Patrik Žák.

Prohlédnout galerii
SCA Luděk Štěpánek a Petr Halva SCA SCA Luděk Štěpánek Petr Halva a Marek Střelecký Marek Střelecký Luděk Štěpánek Slávek Klusák Slávek Klusák Luděk Štěpánek SCA Petr Halva, za ním rytmika Luděk Štěpánek Petr Halva Marek Střelecký Luděk Štěpánek a SCA Halva-Střelecký Pátá ruka David Florián Milan Čížek Radek Šustr Libor Musil Petr Čepelka Libor Musil Radek Šustr David Florián Čepelka-Čížek-Musi l Petr Čepelka a Milan Čížek Čížek-Musil-Šustr Libor Musil Libor Musil Libor Musil Pátá ruka
Pá 02. dubna 2010 Elena Sonenshine Trio - Jazzový klub HM
V Tišnově elektřina vydržela
Jazzový soubor Elena Sonenshine Trio přijel do Tišnova se zajímavou pověstí z předchozího večera: v závěru vystoupení v Kuřimi se jim totiž podařilo zahalit na desítky minut celé město do tmy. V žertu tedy Tišnovákům slibovali pro změnu požár, ovšem naštěstí na něj nedošlo ... a vydržela i elektřina. Po všech stránkách profesionální skupina s vynikající zpěvačkou nabídla asi třicítce posluchačů celou řadu jazzových standardů, ale také úprav lidových písní, vše v aranžmá pro kytaru, kontrabas a lidský hlas.
Atmosféru zachycují snímky Patrika Žáka.

Prohlédnout galerii

St 31. března 2010 Cantus et Cordis
Vydařený večer italského baroka
Velmi příjemný večer strávili v poslední březnový den návštěvníci koncertu Kruhu přátel hudby ve velkém sále MěKS na Mlýnské ulici. Vystoupení pětičlenného souboru Cantus et Cordis s podtitulem "Večer italského baroka" přineslo poněkud jinou hudbu, než na jakou jsou tradiční posluchači akcí KPH zvyklí, a bylo jistě nejen díky tomu po zásluze bohatě aplaudováno. Kromě známějších Monteverdiho či Frescobaldiho byli mezi jmény autorů i nepříliš frekventovaní Castello, Gabrielli, Marini, Uccellini, Cavalli, Bassani a Grandi. Jediným mužským členem kvintetu je tišnovský kytarista Marek Kubát, zde hrající především na arciloutnu, ale jeho příslušnost k "domácím barvám" určitě nebyla jediným důvodem poměrně bohaté účasti publika.
Večer si připomeňme prostřednictvím fotografií Patrika Žáka.

Prohlédnout galerii

Pá 19. března 2010 Andělská počta Zuzany Navarové - poslechový pořad
Malý sál téměř nestačil zájmu posluchačů
Nečekaně velkému zájmu se těšil poslechový pořad Andělská počta Zuzany Navarové, se kterým do Tišnova přijeli správkyně zpěvaččiny literární pozůstalosti Hana Svanovská a hudebník Richard Lank. Návštěvníkům příjemného večera nestačilo ani 48 připravených sedadel v malém sále, takže průchozí ulička musela být zastavěna dalšími židlemi, aby se na všechny dostalo.
Přítomné diváky a posluchače jistě zaujaly nejen hudební ukázky z tvorby nedávno zesnulé originální zpěvačky, ale i bezprostřední a přitom velmi poučené průvodní slovo obou moderátorů.
Z úspěšné akce prozatím nelze jednoznačně vyvodit, zda tahákem byla výhradně osobnost Zuzany Navarové nebo zda má kulturní Tišnov obecně zájem o tento typ pořadu. Uvidíme příště...
Foto Helena Pernicová.

Prohlédnout galerii
Hana Svanovská a Richard Lank
St 17. února 2010 Jiří Kollert – klavírní recitál
Jiřímu Kollertovi se v Tišnově líbilo
V únoru přivítal Kruh přátel hudby na šestém koncertě letošní sezóny předního českého klavíristu Jiřího Kollerta. V první půli zazněla díla Fryderyka Chopina, Ference Liszta, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, celá druhá část byla věnována skladbě Roberta Schumanna Karneval.
Milým zpestřením byla přítomnost několika umělcových spolužáků ze základní školy v Jundrově, kteří pana Kollerta překvapili nejen svým příjezdem, ale i malým dárkem.
Jiřímu Kollertovi se v Tišnově líbilo a několik dnů po vystoupení nám odeslal e-mail tohoto znění: "Chtěl bych Vám především poděkovat za uspořádání koncertu - příjemné prostředí s velmi milým publikem mi připravilo báječnou atmosféru. Doufám, že to nebyl můj poslední koncert v Tišnově a těším se na další v budoucnu."
Autorem fotografií je Patrik Žák.

Prohlédnout galerii

Pá 19. února 2010 Vladimír Merta - koncert
Folková legenda potěšila téměř stovku Tišnováků
V pátek 19.února vystoupil ve velkém sále MěKS kytarista a zpěvák Vladimír Merta, jedna z největších osobností české folkové hudby. Jeho koncert byl úvodní částí volného cyklu "Jen já a kytara", v němž se postupně v Tišnově představí celá řada hudebních osobností nejen z oblasti folku.
Návštěva byla překvapivě početná, Vladimírovi se dobře hrálo a publiku stejně dobře poslouchalo. Tišnovská televize při akci natočila krátkou reportáž i s rozhovorem, které jsou v současné době k vidění v aktuálním magazínu TTV. Příjemný večer připomínáme sérií fotografií, jejichž autorem je Patrik Žák.

Prohlédnout galerii


Stránku si prohlíží 1 návštěvníků.
Stránka zobrazena celkem 2717 krát.
Stránka 262728 vygenerována za 9.5495 vteřin.