Přihlásit


Archív akcí

Aneb, co už jste s námi viděli

Zvolte rok: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001, 2000, 1999, 1998

Představení v roce 2010

Ne 26. prosince 2010 Vánoční muzicírování s Tišnovským komorním orchestremPředstavení se koná v 17:00 hod., kostel sv. Václava

Na Vánoce se stalo v Tišnově již tradicí, že v kostele svatého Václava vystoupí se speciálním programem Tišnovský komorní orchestr. Nejinak tomu bude i v letošním roce...

Tišnovský komorní orchestr je neprofesionální smyčcové těleso, složené z hudebníků z Brna, Tišnova a okolí. V jeho řadách jsou také hudební profesionálové, a to buď jako stálí hráči, nebo účinkují jako hosté. V r. 2006 oslavil orchestr 10 let svého působení. Za toto...
Zobrazit celý text
období přinesl posluchačům rozmanitý repertoár složený především z děl starých mistrů z období baroka a klasicismu, ale také díla soudobá, moderní. TiKO vystoupil na mnoha místech ČR, především však na jižní Moravě, v okolí Brna, Tišnova, Olomouce a Žďáru nad Sázavou. Za zmínku stojí i koncerty v Humenném, Snině a Seredi na Slovensku. Zúčastnil se také řady festivalů, a to například v Humpolci, Blansku, Bučovicích a Milovicích, pravidelně koncertuje na Setkání v Olomouci. Objevil se na několika záznamech z festivalových koncertů i v komponovaných pořadech a rozhovorech vysílaných Českým rozhlasem a Českou televizí.

Velkým potěšením pro celý orchestr jsou společná vystoupení s renomovanými herci, například s Gabrielou Vránovou, Alfrédem Strejčkem, Ladislavem Lakomým, Františkem Derflerem a vynikajícími sólisty Štěpánem Rakem, Jiřím Stivínem, Vítězslavem Drápalem, Vladislavem Bláhou, Martinou Macko či Václavem Hudečkem. Zpestřením je spolupráce s různými pěveckými sbory, jako je Rastislav z Blanska, Svatopluk a FONS ze Žďáru a Královopolský chrámový sbor z Brna.

Do r. 2001 řídil orchestr Jiří Brychta, krátce Richard Kružík a posluchačka JAMU Hana Matušková. Od r. 2002 je uměleckým vedoucím Jaroslav Kolesa.

150,- Kč

stránky Tišnovského komorního orchestru Odkaz směřuje mimo naše stránky
Logo Tišnovského komorního orchestru Obal prvního CD TiKO
Út 21. prosince 2010 Divadelní představení žáků tišnovského gymnáziaPředstavení se koná v 17:00 hod., kino Svratka

Pořadatelem akce je Gymnázium Tišnov, MěKS pouze poskytuje prostor pro její realizaci.



webové stránky tišnovského gymnázia Odkaz směřuje mimo naše stránky
tišnovské gymnázium na facebooku Odkaz směřuje mimo naše stránky
Tišnovské gymnázium
Po 20. prosince 2010 Aneta Langerová - koncertPředstavení se koná v 19:30 hod., kino Svratka

Vážení rodiče, chcete-li svým dospívajícím ratolestem udělat radost, pořiďte jim jako předčasný vánoční dárek vstupenky na tišnovské vystoupení Anety Langerové s její doprovodnou skupinou a přijďte se do zdejšího kina podívat na tento koncert společně s nimi...
Vítězka první řady televizní soutěže Česko hledá superstar (2004) a pozdější laureátka Českého slavíka (2005-6) zůstává nadále svá, nezkažená showbyznysem, s jasným vlastním...
Zobrazit celý text
názorem - a to zdaleka nejen pokud jde o hudbu. Po mnoha stránkách představuje kvalitu, které nelze než upřímně fandit a podporovat ji, čehož svědectvím budiž i pozvání do Tišnova v adventním čase.

Aneta se hudbě věnovala od nejútlejšího dětství, debutové album Spousta andělů vydala v roce 2004. V Česku i na Slovensku se stalo 8x platinové. Následovala alba Dotyk (2007) a Jsem (2009). Je držitelkou několika ocenění Akademie populární hudby Anděl. Naposledy v loňském roce za Skladbu roku, kterou se stala píseň V bezvětří z posledního alba Jsem. Je také držitelkou několika Cen hudební televize Óčko nebo českých Televizních cen Týtý. Systematicky se věnuje charitě, především pomoci nevidomým dětem a dospělým. Například v roce 2008 slavnostně otevřela společně s exprezidentem Václavem Havlem kavárnu Potmě, v níž obsluhují nevidomí. Letos v září se jako každoročně zúčastnila 8. ročníku celonárodní charitativní sbírky Den, kdy svítí Světlušky, pořádané Nadačním fondem Českého rozhlasu, kterého je patronkou.
"Chtěla bych všem, kteří si myslí, že malá pomoc nemůže být vidět, vzkázat, že to není tak úplně pravda. Dohromady dokážeme mnohem více, než si umíme představit. Takovou malou světlušku nosíme v srdci všichni, stačí jí rozsvítit. Sbírka Den, kdy svítí Světlušky, není jen o penězích. Mnohem více je o tom, zda se umíme dívat okolo sebe. Myslím, že naši dárci to vědí, proto Světlušce pomáhají nejen v září, ale kdykoli, kdy se mohou pro někoho, kdo nevidí, stát jeho očima. Třeba když jednoduše potřebuje přejít přes cestu“, uvádí k tomu Aneta.
Aneta Langerová má za sebou úspěšnou festivalovou sezonu, během které vystoupila například na Rock for People nebo na sérii open air festivalů České a Moravské hrady. V současné době pro velký zájem připravuje druhou část Aneta Langerová tour 2010. Během října až prosince zavítá do přibližně deseti českých a moravských měst.
Anetu doprovází skupina v tomto složení: Ludvík Kulich - kytara, Jakub Vejnar - baskytara, Jakub Zitko - klávesové nástroje, Adam Koller - bicí, Anna Mlinariková a Veronika Vališová - housle.

280,- Kč / 250,- Kč

čtěte si o Anetě na jejím webu Odkaz směřuje mimo naše stránky
stránky oficiálního fanclubu A.Langerové Odkaz směřuje mimo naše stránky
Koncertní plakát Aneta 2010 Aneta 2010
Po 20. prosince 2010 Vystoupení žáků HŠ YamahaPředstavení se koná v 16:00 hod., velký sál MěKS

Představí se žáci soukromé umělecké školy.

Akci pořádá HŠ Yamaha, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.



stránky hudební školy Yamaha Odkaz směřuje mimo naše stránky
Děti z HŠ Yamaha při vystoupení v Tišnově na Vánoce 2009
So 18. prosince 2010 Moravanka - vánoční koncertPředstavení se koná v 18:30 hod., kino Svratka

Legendární dechová hudba vedená Janem Slabákem potěší své tišnovské příznivce speciálním koncertem s vánoční tématikou.
Originální moravská dechová kapela byla založena v roce 1971 jejím kapelníkem trumpetistou Janem Slabákem. Ten tehdy sehnal 11 profesionálních muzikantů ze Státní filharmonie Brno a dal dohromady dechovou kapelu, která měla v někdejším Československu nečekaný ohlas. Přesto, že v roce 1985 prošlo její obsazení většími personálními...
Zobrazit celý text
změnami, je Moravanka dodnes oblíbená nejen na Moravě a na Slovensku, ale i v zahraničí.
Její repertoár vychází především z moravského folklóru, jmenovitě z folklóru pocházejícího z oblasti Slovácka, který je velmi osobitý, vitální i temperamentní. O vynikající kvalitě Moravanky svědčí mimo jiné i udělení "Zlatého štítu Pantonu" v roce 1975, šest zlatých desek, které Moravanka získala za více než čtyří miliony prodaných gramofonových desek, MC a CD. V roce 1995 obdržela platinovou a v roce 1996 diamantovou desku. Většina těchto nahrávek vyšla i v mnoha dalších zemích, např. v Německu, Holandsku, Francii, Švýcarsku, Rakousku, USA, a pod značkou Teldec pro země Beneluxu v německých překladech, kde si Moravanka získala značnou oblibu při svých koncertních vystoupeních. Zahraniční novináři ji lichotivě nazývají "královnou české dechovky" - "The Queen of Brass Bands".
Současné obsazení orchestru je následující: Jan Slabák, Vladimír Češek, Jan Hlaváček, Pavel Pálenský, Fero Miko - trubky; Marian Juriga - tenorsaxofon; Jiří Vydra - barytonsaxofon; Lukáš Moťka - trombón; Josef Kolář, Stanislav Pavlíček - klarinety; Miroslav Lukeš - tuba; Milan Řihák - bicí; Ivana Slabáková, Daniela Magálová, Břetislav Osička - zpěv.

230,- Kč / 200,- Kč

webové stránky kapely Odkaz směřuje mimo naše stránky
Moravanka na wikipedii Odkaz směřuje mimo naše stránky
Moravanka v čele s Janem Slabákem Obal vánočního alba Moravanky
Čt 16. prosince 2010 Vánoční koncert ZUŠ TišnovPředstavení se koná v 18:30 hod., velký sál MěKS

Akci pořádá Základní umělecká škola Tišnov, MěKS pouze poskytuje prostory pro její realizaci.

vstupné dobrovolné

ZUŠ Tišnov na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Ilustrační foto
St 15. prosince 2010 Janáčkovo kvartetoPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Janáčkovo kvarteto vzniklo na brněnské konzervatoři v r. 1947 z řad studentů. Pro vynikající interpretaci jeho díla získalo po několika letech právo nést jméno Leoše Janáčka. Od r. 1955 ve složení Jiří Trávníček, Adolf Sýkora, Jiří Kratochvíl a Karel Krafka začalo koncertovat v zahraničí. Koncerty byly kritikou hodnoceny v superlativech, kvarteto bylo hostem na významných festivalech a natočilo řadu snímků pro přední gramofonové společnosti. 50 let...
Zobrazit celý text
činnosti si logicky vynutilo postupné změny v obsazení. Nezměněno však zůstává pracovní krédo souboru, jež usiluje o dosažení expresívního projevu na pozadí komorní kázně.

Současné obsazení kvarteta tvoří:

Miloš Vacek (1. housle) studoval v Brně hru na housle jak na konzervatoři, tak na JAMU. V r. 1982 získal ocenění na národní soutěži Beethovenův Hradec, o čtyři roky později pak rovněž na houslové soutěži v Písku a na mezinárodním festivalu Pražské jaro. V r. 1987 se stal členem Slovenského komorního orchestru, s tímto orchestrem vystupoval také jako sólista. Od r. 1995 je pedagogem brněnské konzervatoře, od r. 2003 také pedagogem JAMU.

Vítězslav Zavadilík (2. housle) po studiu na konzervatoři v Kroměříži absolvoval JAMU v Brně. Byl dlouholetým členem Trávníčkova kvarteta, se kterým získal řadu ocenění: je laureátem interpretační soutěže v Kroměříži (1974), obdržel čestné uznání na mezinárodní soutěži Pražské jaro (1975 a 1984), v r. 1979 získal 1. cenu v soutěži Premio Vittorio Gui ve Florencii a o dva roky později cenu F. Liebstoeckela v Colmaru. V r. 1994 nastupuje na místo svého profesora Adolfa Sýkory do Janáčkova kvarteta.

Jan Řezníček (viola) vystudoval hru na housle na brněnské konzervatoři a na JAMU, absolvoval v r. 1985. Krátký čas byl houslistou Státní filharmonie Brno. Od r. 1986 byl členem Moravského kvarteta - šest let jako sekundista a od r. 1992 jako violista. V r. 1996 absolvoval na JAMU studium hry na violu. Od r. 1990 vyučuje na Konzervatoři v Brně, dva roky vyučoval komorní hru na JAMU. Od r. 2000 je violistou Státní filharmonie Brno a od r. 2008 členem Janáčkova kvarteta.

Břetislav Vybíral (violoncello) zvítězil v devíti letech na violoncellové soutěži v Ústí nad Orlicí a své vítězství zopakoval i o dva roky později. V r. 1967 vyhrál v oboru komorní hra mezinárodní soutěž Concertino Praga. Po ukončení studia na brněnské konzervatoři pokračoval na JAMU. V době studií zvítězil ve violoncellové soutěži Beethovenova Hradce. V r. 1980 se stal koncertním mistrem Janáčkovy opery v Brně a od r. 1984 je členem Janáčkova kvarteta.

150,- Kč

Janáčkovo kvarteto na svých stránkách Odkaz směřuje mimo naše stránky
Janáčkovo kvarteto
Ne 12. prosince 2010 Divadlo Prkno - InventuryPředstavení se koná v 18:00 hod., kino Svratka

Tři ženy středního věku jsou pozvány do televizního studia, aby zde v soutěži odvyprávěly na přeskáčku své životy. Na jevišti nejsou samy – každá si s sebou přinesla „svědka“ – doličný předmět, který se stal symbolem jejího utrpení a ztraceného životního štěstí....
Inventury obdržely v roce 1988 Cenu Francouzské Společnosti dramatických autorů a skladatelů a v témže roce byl jejich autor nominován na Cenu Moliére v kategorii Nejlepší...
Zobrazit celý text
autor.
Autor: Philippe Minyana
Hrají:
Soutěžící:
JACQUELINE - Eva Pavlíčková nebo Jarka Rozsypalová
ANGELE - Saskia Mišová nebo Jitka Malíčková
BARBARA - Eva Jakubcová nebo Růžena Dvořáková
Moderátor:
IGOR - Jaroslav Hemala
Přeložila: Kateřina Neveu
Režie: Pavel Vašíček

Pořadatelem akce je Diecézní charita Brno - oblastní charita Tišnov. MěKS pouze poskytuje prostor pro její realizaci.

vstupné dobrovolné

o hře na stránkách divadla Prkno Odkaz směřuje mimo naše stránky
Ze hry Inventury Jedna z účastnic už se zpovídá...
Ne 12. prosince 2010 Divadlo Prkno - Tři prasátkaPředstavení se koná v 16:00 hod., kino Svratka

Divadelní představení na motivy klasické pohádky o zlém vlkovi a třech prasátkách, která si staví své domečky.
Scénář a režie: Jan Říha
Hrají: Eva Pavlíčková, Marcela Houdková nebo Jaroslav Hemala, Martin Kula, Jan Říha
Délka představení: 35 minut, pro děti od 3 let

Pořadatelem akce je Diecézní charita Brno - oblastní charita Tišnov. MěKS pouze poskytuje prostor pro její realizaci.

vstupné dobrovolné

o pohádce na stránkách divadla Prkno Odkaz směřuje mimo naše stránky
Z pohádky O třech prasátkách Vlk už se chystá na prasátka
Pá 10. prosince 2010 The Pooh - koncertPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

JAKO PŘEDKAPELA VYSTOUPÍ VELMI MLADÁ SKUPINA SANDWITCH Z ČESKÉHO KRUMLOVA.

Koncertní akce z cyklu "X PRODUCTION UVÁDÍ" nabízí skvělou skupinu z "kytarové větve" tohoto labelu. THE POOH patří k tomu nejosobitějšímu a nejzajímavějšímu, co aktuální rocková scéna v našich končinách momentálně nabízí. O jejích kvalitách nejlépe vypovídá fakt, že byla vybrána jako předkapela při letošním červnovém vystoupení slavných Green...
Zobrazit celý text
Day v Praze.
THE POOH (tak se jmenoval v angličtině medvídek Pú) pocházejí z Kaplice v jižních Čechách. Čiší z nich "špinavé kytary" 90.let, ale neotřelými hudebními nápady sahají až k "šedesátkám". Z projevu vyvěrá ležérnost, potměšilá žertovnost a ironie.
„Můžete nás buďto milovat nebo s námi souložit!“ tvrdí o sobě kapela, která působí na hudební scéně od roku 2005. Charakteristická je pro ně žánrová fúze, intertextualita a velmi energická live show. V aktuálním soundu kapely můžeme slyšet bezpočet zahraničních vlivů (z těch známějších např.: Queens Of The Stone Age, The Racounteurs, Arctic Monkeys…), pro které tvoří základ melancholické melodie Eleven, Marka Lanegana či Muse. Ihned po natočení svého prvního EP se THE POOH intenzivně věnovali koncertování na české klubové scéně a během dvou let se počet odehraných koncertů přehoupl přes cifru 100. Za tu dobu navázali THE POOH úzkou spolupráci s rakouským DIY labelem LHAE Records (účinkování v mnoha klubech včetně slavného Arena Wien).
V roce 2007 natočili THE POOH své debutové album EYES SCREAM IN CREAM, které vyšlo 1.4.2009. Právě tento rok se pro THE POOH stal zlomovým. Díky rostoucí popularitě, zájmu medií a velmi kladným recenzím, jak na jejich CD, tak na energická vystoupení s perfektní show, se stávají dobře prodejním artiklem. Navazují spolupráci s Bandzone.cz Booking Agency, a díky tomuto odehrávají svou nejlepší koncertní sezónu s účastí na nejprestižnějších českých festivalech a klubech (podpora UDG tour, Rock For People, Mighty Sounds…). V listopadu účinkovali na Bandzone.cz Showcase jako jedna z šesti nejtalentovanějších mladých českých kapel. V prosinci 2009 se pustili do nahrávání nových skladeb.

Původně se mělo jednat o dvojkoncert se skupinou Forgotten Silence. Ta se nám ale omluvila z důvodu příprav na natáčení nového CD a přivítáme ji tedy snad někdy během roku 2011...

100,- Kč

profil The Pooh na bandzone Odkaz směřuje mimo naše stránky
tamtéž o předkapele Sandwitch Odkaz směřuje mimo naše stránky
The Pooh The Pooh podruhé Obal CD Eyes Scream In Cream Předskupina Sandwitch
Pá 10. prosince 2010 Putování za vánoční hvězdouPředstavení se koná v 10:00 hod., kino Svratka
Druhé představení se koná v 17:00 hod. kino Svratka

Hrají členové Divadla Kapsa Andělská Hora.
Předlohami příběhu byly dvě podkrkonošské hry z 1. pol. 19. století a částečně i Zapadlí vlastenci K. V. Raise. Ovšem i tyto texty jsou opisy her ze století dřívějších, jejichž původ lze spatřovat snad již ve vánočních mysteriích ze 14. století, která se tehdy ještě hrála v kostelech. Vyprávění o narození Ježíše Krista, o klanění tří...
Zobrazit celý text
králů i o příchodu pastýřů, ale hlavně vraždění neviňátek je řešeno velmi citlivě s ohledem na křehkou hranici dětského vnímání dobra a zla. Celý pohádkový příběh se odehrává v bohaté dekoraci a kostýmech, které vycházejí z tradičních vánočních her. Činoherní příběh je doprovázen živým zpěvem koled českých, polských, slovenských, ale i rakouských, francouzských a španělských.
Režie: Vlasta Fischer
Délka: cca 55 minut

40,- Kč

podrobněji o pohádce Odkaz směřuje mimo naše stránky
Ilustrační foto Logo divadélka Kapsa
So 04. prosince 2010 Ivan Hlas - koncert z cyklu Jen já a kytaraPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

POZOR ! KONCERT IVANA HLASE SE NEKONÁ ! ZPĚVÁK DNES 4.12. CCA VE 14 HODIN TELEFONICKY SDĚLIL, ŽE MÁ BOHUŽEL PO AKTUÁLNÍ AUTOHAVÁRII NEPOJÍZDNÉ VOZIDLO A ČASOVĚ JIŽ NENÍ SCHOPEN VYŘEŠIT DOPRAVU JINAK. NÁHRADNÍ TERMÍN BUDE ZAVČAS SDĚLEN !

Čtvrtým letošním hostem našeho koncertního cyklu Jen já a kytara bude hanspaulský bard IVAN HLAS. Zpěvák, který ve zdejším sále vystupoval už v dubnu 1983 s kapelou Navi Papaya, pozdější leader souboru Nahlas,...
Zobrazit celý text
autor hudby k muzikálu Šakalí léta, vynikající textař a dnes už i spisovatel (Za barevným sklem), osobnost s nezaměnitelným charismatem.

Ivan Hlas žil na Hanspaulce od svých 4 let. Vyučil se knihkupcem a po sedmileté praxi vystřídal řadu různých zaměstnání: pracoval jako topič, dělník, pošťák, zelinář, kulisák, odečítač vody, prodavač desek v Pantonu na Karlově ulici. V lidové škole umění se učil hrát na kytaru pod vedením pana učitele Mizery. V roce 1968 založil školní skupinu The Mice a o tři roky později společně s Janem Velebou bluesově laděnou Žízeň. Krátce působil v Yo yo bandu, po boku Ondřeje Hejmy byl spoluzakladatelem Žlutého psa, společně pak ještě s Danem Fikejzem (Combo FH) vytvořili i příležitostné seskupení Ventyl Brothers (Pražské jazzové dny 1979).
Ve všech svých kapelých byl Ivan od samého začátku i autorem a zejména jeho texty patřily v hanspaulské komunitě k neodmyslitelnému koloritu doby. Na začátku 80.let sestavil již vzpomínanou Navi Papayu, se kterou se objevil i v televizi (písnička Ráno byla dokonce v jistém slova smyslu hitem) a kde působil mimo jiné i pozdější dívčí pop-idol Jan Kalousek. První nahrávky na desky přišly s následující kapelou Nahlas, která dokonce v sestavě Hlas - Skála - Cingl - Voral - Kučera - Horálek získala v pražské Lucerně při Vokalíze cenu Českého hudebního fondu.
Poté se vedle Ivana vystřídala celá řada dalších muzikantů a jeho skupiny používaly nejrůznější názvy - například Trio rychlého nasazení, Ivan Hlas & His Boys, Růžový brejle, nakrátko se Ivan vrátil i k názvům Navi Papaya a Nahlas. V roce 1997 natočil CD se "superskupinou" Alias, jejímiž členy kromě něj byli Ivan Král (hrával s Iggy Popem i Patti Smith), David Koller (Jasná páka, Žentour, Lucie) a Karel Šůcha (Laura a její tygři).
Dnes se na pódiu objevuje nejčastěji ve dvou tříčlenných seskupeních - s Olinem Nejezchlebou a Norbi Kovácsem natočil i své poslední CD Láska jako oliva, čas od času ale vystupuje i tzv. Pokojový trio, v němž s Ivanem hrají klávesista Jiří Šlupka Svěrák (dříve mj. C&K Vocal) a hráč na dechové nástroje Eda Kuhn (kdysi dávno Žlutý pes).
Největší popularitu Ivan Hlas zaznamenal v době vzniku Hřebejkova filmu Šakalí léta (1993), k němuž napsal naprosto kongeniální hudbu. Většina písniček z tohoto muzikálu, jmenujme zejména slavné "Na kolena" či "Jednou mi fotr povídá", patří už dnes v českých luzích a hájích do zlatého fondu tohoto žánru. V uvedeném roce ho dokonce Akademie české populární hudby vyhlásila zpěvákem roku.

150,- Kč

oficiální stránky Ivana Hlase Odkaz směřuje mimo naše stránky
Ivan Hlas na facebooku Odkaz směřuje mimo naše stránky
Jen Hlas a kytara Ivan Hlas na civilním snímku
St 01. prosince 2010 Okna do duše - moderní taneční večerPředstavení se koná v 19:30 hod., kino Svratka

NA ÚVOD VEČERA VYSTOUPÍ ŽÁCI Z TANEČNÍHO OBORU ZUŠ TIŠNOV.

Máme za to, že nastal čas, aby se Tišnov seznámil i se současnými podobami uměleckého tance. Proto přijíždí Komorní balet Pavla Šmoka s představením Okna do duše, které je složeno ze čtyř částí:
1) Doteky snáře - hudba: B.Martinů, choreografie: J.Kodet. Touha – sny – vášeň – vzpomínky. Abstraktní miniatury inspirované tvorbou a osobním životem Bohuslava Martinů. 20...
Zobrazit celý text
minut, 3 tanečníci.
2) Tobě ztracena, sobě zatracena - hudba: B.Martinů, choreografie: L.Holánková. "Sliboval modré z nebe, ale já nepoznala, že to vede do záhuby. Propadám se hlouběji a vím, že i naděje jednou umírá." 12 minut, 2 tanečníci.
3) Lyrická - hudba: rusínské, ukrajinské a východoslovenské balady, choreografie: P.Zuska. Z esence lidových balad se jako celek vynořuje obraz lásky, samoty a smrti. Nominováno na Cenu Thálie 2009. 8 minut, 2 tanečníci.
4) Mátový čaj - hudba: koláž různých žánrů (Bach, Hegerová, Tatabojs a další), choreografie: L.Holánková. Tanečníci, kteří dosud realizovali představy a přání choreografů, mají možnost být na jevišti zcela sami sebou. Jednotlivé části budou interpretovat osobnosti tanečníků na zvolený hudební žánr blízký každému z nich. 30 minut, 8 tanečníků.

200,- Kč / 170,- Kč

informace na webu Odkaz směřuje mimo naše stránky
o Pavlu Šmokovi Odkaz směřuje mimo naše stránky
Doteky snáře - foto 1 Doteky snáře - foto 2
Pá 26. listopadu 2010 Strom stínu, MCH Band - koncertPředstavení se koná v 21:00 hod., velký sál MěKS

V cyklu koncertů nazvaném "KRÁLOVA JESKYNĚ" čas od času sestoupíme do podzemí. Na české rockové scéně se sice v 80.létech přísně rozlišoval underground a alternativa, ale my se tím nebudeme trápit a budeme zvát kapely, které lze více či méně do některé z těchto dvou škatulek zařadit.

Jedním z našich prvních hostů bude "praotec" české alternativy MIKOLÁŠ CHADIMA se svým MCH BANDEM; jeho koncert můžeme současně zařadit...
Zobrazit celý text
i do cyklu "NÁVRATY". Kapela zde totiž vystoupila na jaře roku 1985 na poněkud konspirativním vystoupení, kdy na plakátech byla pro jistotu inzerována jen jako Pražský host. Část tišnovského koncertu se pak ale stala dokonce součástí live 4CD skupiny shrnujícího tvorbu z let 1982-86 a vydaného začátkem 90.let.
Chadima začínal s muzikou už koncem 60.let, první kapely se jmenovaly Three Fellows, Purple Fleas, Petroleum Company či Yellow Defect. Z dob skupiny Inrou (1972-74) jsou již dochovány nahrávky, které si pamětníci nedávno vydali jako historické CD. První skutečně významnou sestavou byl Elektrobus, v němž se Chadima poprvé sešel s dalšími pozdějšími osobnostmi žánru Pavlem Richtrem (kytara) a Vlastou Markem (bicí, percussion) - nakladatelství Blackpoint svého času přepsalo na CD někdejší samizdatovou kazetu této kapely nazvanou Nedefinitivní. V srpnu 1976 se Chadima přidal k Neduhovu Extempore (tehdy "The Rock & Jokes Extempore Band"), v němž se podílel na řadě komponovaných programů, ex-post vydaných i na elektronických nosičích, a koncem roku 1978 převzal jeho vedení. Souběžně působil ještě v kultovním improvizačním seskupení Kilhets a na druhé straně hrál i s Classic Rock´n´roll Bandem Pepy Pilaře (původně Old Teenagers). Začátkem roku 1982 dal dohromady vlastní MCH Band, který s mnoha obměnami v sestavě existuje až dodnes, přičemž v 80.letech se ale tato skupina skrývala kvůli obelstění patřičných orgánů pod různými - mnohdy nesmyslnými - názvy, vytvořenými občas z novinových titulků (Jsme zdrávi a daří se nám dobře, V dobré partě se nikdo nevymlouvá, Na pomoc lektorům, ale také třeba Fimfárum podle Werichových pohádek). Kromě celé řady alb, po roce 1990 už konečně vydávaných oficiálními labely, natočil Chadima další tituly například s Pavlem Fajtem, Pavlem Richtrem či dvojicí Charvát-Binder. Dnes hraje především na saxofon a kytaru, v minulosti nejednou obsluhoval i flétnu, vibrafon a další nástroje. Společně s ním tvoří dnešní obsazení kapely tito muzikanti: Ivan Bierhanzel - bass, Jan Chaluš - bicí, Petr Ferenc - DJ, Jan Jirucha - trombon a Jiří Janďourek - klávesy.

Na dvojkoncertě se představí i spřízněná parta s názvem STROM STÍNU, která je s MCH Bandem propojena nejen osobou společného bubeníka Jana Chaluše, ale také Chadimovým hostováním na loňském albu skupiny Zimokruhy. Pod dnešním názvem kapela existuje od července 1997, jejími dalšími členy jsou Martin Volšický - kytara a Tomáš Zahoř - basa.

120,- Kč

webové stránky Mikoláše Chadimy Odkaz směřuje mimo naše stránky
studujte Strom stínu na webu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Strom stínu ve Znojmě v roce 2009 Současná podoba MCH Bandu
St 24. listopadu 2010 Příběhy třetího odbojePředstavení se koná v 18:00 hod., velký sál MěKS

Luděk Navara a Miroslav Kasáček představí svoji knižní novinku. V rámci večera bude možné zhlédnout tematickou výstavu.

MěKS není pořadatelem této akce, pouze poskytuje prostor pro její prezentaci.

vstup volný

o knize na stránkách nakladatelství Odkaz směřuje mimo naše stránky
životopis Miroslava Kasáčka Odkaz směřuje mimo naše stránky
Miroslav Kasáček Luděk Navara Obálka knihy Příběhy třetího odboje
Po 22. listopadu 2010 Roman Horký a Kamelot - Ztracené písně Wabiho RyvolyPředstavení se koná v 19:30 hod., kino Svratka

ROMAN HORKÝ se skupinou Kamelot je v našich končinách poměrně častým hostem. Není divu, vždyť z Brna není do Tišnova zase tak daleko. Letošní koncert bude ale přece jen poněkud netypický, neboť kapela nedávno vydala album se svéráznými úpravami písniček legendárního trampského autora Wabiho Ryvoly a vyrazila na turné postaveném právě na tomto novém repertoáru. Navíc přizvala k účasti na desce i na koncertech také zajímavé hosty, z nichž jmenujme především...
Zobrazit celý text
BLANKU ŠRŮMOVOU, zpěvačku někdejší kultovní rockové skupiny Tichá dohoda, a kontrabasistu PETRA SURÉHO z Křesťanovy Druhé trávy.

KAMELOT vznikl v roce 1982 a založil jej Roman Horký společně s Radkem Michalem. Od prvních písní určených zejména k táborovým ohňům, se (až dosud) výhradní autor celého repertoáru Roman Horký dostal až k textům s hlubokou myšlenkou či poselstvím. Mnohé z jeho skladeb připomínají deníkové záznamy nálad a pocitů písničkářovy duše. Od svého vzniku skupina vydala celkem 21 alb, z nichž 10 z nich bylo oceněno titulem "zlatá deska", jedno album "platinová deska" a jedno "multiplatinová deska". Poslední uvedené ocenění získalo první album s názvem Zachraňte koně za 96 000 prodaných nosičů.
V lednu 2009 vycestoval Roman Horký do daleké Austrálie, kde ve městech Sydney a Melbourne zahrál a zazpíval českým krajanům žijícím v Austrálii. Krátce po jeho návratu vyjížděl Kamelot na své 106 denní turné, které nikde u nás ani ve světě nemá obdoby a během něhož představil své tehdy nové album Mořská sůl. Tímto nekonečným turné byl stanoven český rekord v množství za sebou jdoucích koncertů. Během 105 dní odehráli 110 koncertů pokaždé v jiném městě. V prosinci 2009, pár dní před Vánoci, odjel Roman Horký, na pozvání generálního štábu armády České republiky, zahrát kontingentu českých vojáků sloužících v misích ISAF v Afghánistánu a jednotce KFOR na území Kosova.
Současné složení skupiny je následující: Roman Horký - kytara, zpěv; Viktor Porkristl - kytara; Pavel Plch - bicí; Jiří Meisner - basa.

WABI RYVOLA je ikonou českého trampingu a v dubnu letošního roku by se dožil 75 let. Je autorem asi 300 písní, které mají své věrné příznivce napříč všemi generacemi. Kdo třeba jen jednou v životě seděl u ohně s kytarou, téměř jistě slyšel či zpíval některou z jeho písní. Vystupoval spolu se svým bratrem Mikim, se kterým založil kapelu Hoboes. Wabi Ryvola po celý život opovrhoval těmi, jejichž životními hodnotami byly pouze majetek, peníze a kariérní postup. Byl nositelem hlubších hodnot, postojů a názorů, což vtěloval i do svých písniček.

250,- Kč / 220,- Kč

stránka mateřské kapely Kamelot Odkaz směřuje mimo naše stránky
nové album s písněmi Wabiho Ryvoly Odkaz směřuje mimo naše stránky
Blanka Šrůmová Obal nového CD Autor skladeb Wabi Ryvola
Pá 12. listopadu 2010 Tišnovský region metal festPředstavení se koná v 18:00 hod., velký sál MěKS
...
Zobrazit celý text

3.večer regionálních rockových skupin připravujeme společně s dramaturgem klubu Žumpa Zdeňkem Válkou. Akce bude pojata jako festiválek kapel, jejichž členy lze z hlediska bydliště více či méně považovat za občany Tišnova či některé z obcí v blízkém okolí. Představí se RANKYEN (hard rock), PÁTÁ RUKA (rock-rock´n´roll), SCA (hardcore-crossover), ONSET (hardcore-rock´n´roll) a INVAZE (metal-heavy-rock).

Akci finančně podpořil Jihomoravský kraj.

50,- Kč do 18.00, 70,- Kč od 18.00

skupina Invaze na bandzone.cz Odkaz směřuje mimo naše stránky
stránky skupiny Onset Odkaz směřuje mimo naše stránky
Ilustrační foto Rankyen Obal CD kapely Onset Hlavy holasicko-tišnovské Invaze SCA lehce do hněda Pátá ruka na srpnovém koncertě v Železném
St 10. listopadu 2010 Čeští komorní sólisté, umělecký vedoucí Ivan MatyášPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Čeští komorní sólisté mají za sebou více jak čtyři desetiletí bohaté a úspěšné umělecké činnosti. Sdružení vynikajících instrumentalistů a zkušených komorních hráčů navázalo v r. 1963 na působení svého bezprostředního předchůdce, souboru Collegium musicum brunense a zahájilo s uměleckým vedoucím Miroslavem Matyášem mnohostrannou činnost pod svým dnešním názvem. Hlavní náplní se staly stovky koncertních vystoupení doma i v zahraničí; opakované...
Zobrazit celý text
zájezdy zavedly soubor do Švédska, Dánska, Německa, Itálie, Rakouska a Velké Británie. K vrcholům zájezdové činnosti patří dvě velká turné po USA a Kanadě a další dvě po Japonsku.

Soubor tvoří dvanáct smyčcových instrumentalistů; rozsah tohoto obsazení je překračován častou spoluprací s význačnými sólisty - hráči na dechové, drnkací nebo klávesové nástroje. K nejznámějším umělcům, kteří účinkovali s tímto souborem, patří houslisté Ivan Ženatý, Václav Hudeček a Florian Sonnleitner, italský flétnista Mario Ancilotti nebo holandský hornista Ab Koster. V r. 1987 převzal vedení souboru zakladatelův syn Ivan Matyáš.

V září 2007 uskutečnil orchestr Českých komorních sólistů úspěšné třítýdenní turné po Jižní Americe. Stejnou destinaci navštíví těsně před tišnovským koncertem, v září a říjnu 2010 vystoupí v Argentině, Brazílii a Chile.

150,- Kč

webová stránka souboru Odkaz směřuje mimo naše stránky
Čeští komorní sólisté
St 10. listopadu 2010 O myších ve stanioluPředstavení se koná v 09:00 hod., kino Svratka
Druhé představení se koná v 10:30 hod., kino Svratka

Filmové pásmo pro děti předškolního věku je určeno tišnovským mateřským školám, obou promítání se ale může zúčastnit i veřejnost. Představení je nazváno podle filmu Břetislava Pojara z cyklu Zahrada. Děti se mohou těšit na tyto pohádky:

CVRČEK A HOUSLIČKY
O HRNCI, KTERÝ RÁD VAŘIL RAJSKOU OMÁČKU
DOBRODRUŽSTVÍ NÁMOŘNÍKA SINDIBÁDA
O MYŠÍCH VE STANIOLU
RŮŽOVÁ...
Zobrazit celý text
BARBORKA
STRAŠIDLO Z VESMÍRU

celkem 63 minut

30,- Kč

stránka z katalogu Krátkého filmu Odkaz směřuje mimo naše stránky
o Břetislavu Pojarovi na wikipedii Odkaz směřuje mimo naše stránky
Cvrček a housličky O myších ve staniolu
St 03. listopadu 2010 George & Beatovens, Karel Kahovec, Viktor Sodoma - koncertPředstavení se koná v 19:30 hod., kino Svratka

Fanouškům počátků českého bigbítu je dnes již více než šedesát a především jim je určen koncertní cyklus "ROCK PRO PAMĚTNÍKY". Premiéru obstarají legendární postavy české scény 60.let Karel Kahovec a Viktor Sodoma za doprovodu skupiny George & Beatovens, někdejší domovské kapely Petra Nováka. Přijďte si připomenout dobu svého mládí a vezměte s sebou děti i vnoučata, ať vidí (a ať se diví), jak to už tehdy šlapalo...
Oba zpěváci...
Zobrazit celý text
připomenou své vlastní hity z tehdejší doby (v případě K. Kahovce jde například o Popravu blond holky, Paní v černém nebo Svou lásku jsem rozdal, V. Sodoma zavzpomíná na Black Is Black či Hush), kromě toho ale zazpívají také řadu písniček z repertoáru Petra Nováka (Já budu chodit po špičkách, Náhrobní kámen, Povídej, Hvězdičko blýskavá...)
Karel Kahovec (*1946) působil nejprve jako bigbeatová a rokenrolová hvězda své doby v celé řadě tehdejších skupin (kultovní Hell´s Devils, Matadors či Flamengo) a podle ankety klubu Olympik byl vyhlášen i nejlepším doprovodným kytaristou českého rocku. Pozdější stylový příklon většiny kapel k rhythm & blues ale nebyl jeho parketou, proto se následně prosadil i jako interpret moderní country hudby ve skupině Country Beat Jiřího Brabce. Po delším období stráveném ve středním proudu popu mu začátkem 90.let nabídl Petr Novák místo druhého zpěváka ve znovuobnovených George & Beatovens a po jeho smrti pokračuje v činnosti právě s touto kapelou, kde pečuje i hudební odkaz svého zemřelého přítele.
Osudy Viktora Sodomy (*1945) jsou Kahovcovi v mnohém podobné. Ještě před vojnou uspěl v soutěži nových talentů, prostřednictvím rodičů, kteří již od 50.let spolupracovali s Jiřím Suchým, se dostal i na prkna Semaforu. Z pozdějšího postavení průkopníka rockového zpěvu ve Flamengu a zejména v Matadors se ale v 70.létech dostal až do role tzv. bubblegumového zpěváka v popěvcích skupiny Františka Ringo Čecha. Pak se na dlouhou dobu ze zřetele úplně vytratil a věnoval se mj.keramice, kterou kdysi společně s Karlem Krylem studoval. Dnes se na pódia vrací zejména při vzpomínkových a revivalových akcích.

Koncertu bude přítomen i bývalý člen George & Beatovens Jan Farmer Obermayer, který se společně s oběma zpěváky zúčastní autogramiády své právě vycházející knihy Zlatý důl vzpomínek. Kniha bude na koncertě premiérově v prodeji; zakoupit bude možno i publikace o skupinách Sputnici a Matadors, v nichž rovněž působil nejen on, ale ve druhém případě právě i Karel Kahovec a Viktor Sodoma. K dostání budou také další knihy a CD vztahující se k historii českého rocku.

Předprodej vstupenek v Tišnově v knihkupectví paní Raškové, tel. 549 410 022; v Brně v Indies na Poštovské ulici.

230,- Kč / 200,- Kč

K.Kahovec a George&Beatovens dnes Odkaz směřuje mimo naše stránky
o knize Zlatý důl vzpomínek Odkaz směřuje mimo naše stránky
Podobný plakát platí i pro Tišnov Netřeba komentáře Viktor Sodoma (druhý zprava) s legendárními Matadors V.Sodoma a K.Kahovec na pódiu dnes
Pá 29. října 2010 Tišnovský jazzový týden (4): Ruchadze Band-Amsterdam BeyondPředstavení se koná v 20:30 hod., velký sál MěKS

Závěr našlapaného jazzového týdne obstará mezinárodní soubor charismatického světoběžníka Konstantina Ruchadzeho. Kapela rozhodně není vysloveně jazzová, stejně výrazně se dotýká i rocku, soulu a blues, nepřehlédnutelné jsou v jeho tvorbě i prvky etnické hudby.
Zpěvák a kytarista Konstantin Ruchadze je Gruzínec narozený v Moskvě v rodině novináře a operní zpěvačky. Hlavou Ruchadzeho klanu byl tehdy bratr jeho dědečka - ministr Státní bezpečnosti...
Zobrazit celý text
Gruzie a osobní přítel Stalina. Svůj teenagerský věk prožil Kosťa v Praze koncem 60.let minulého století, načež emigroval do Rakouska, kde hrával mimo jiné s pozdějším pianistou Franka Zappy Peterem Wolfem. Ve Španělsku byl pro změnu častým hostem v domě Salvatora Dalího a z Pyrenejského poloostrova se nakonec definitivně přemístil do Nizozemska, kde žije dodnes. Zde spolupracoval například se slavným kytaristou Janem Akkermanem ze skupiny Focus nebo se saxofonistkou Candy Dulfer, kromě toho vedl vlastní skupinu s velmi atraktivním názvem Hot Bolshevik.
V posledních létech často zajiždí zpět do Prahy a jejího okolí, takže se ve stávající kapele obklopil českými spoluhráči, jimiž jsou: Lukáš Martinek - kytara (momentálně jeden z nejlepších českých kytaristů vůbec, hraje například i s Yvonne Sanchez nebo s vlastní sestavou Crossroads), Viliam Béreš - klávesy, Marek Eichler - baskytara a Petr Eichler - bicí (zakládající člen Ruchadze Bandu už tehdy před 40 lety v Praze, později působící mimo jiné v Apollobeatu nebo ve skupině Petra Nováka). Velmi často se souborem účinkují i nizozemští hosté, především kytarista Léon Kemper nebo saxofonista Paul van der Feen.

160,- Kč

Ruchadze Band na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Kosťa má i svůj osobní web Odkaz směřuje mimo naše stránky
Konstantin Ruchadze Ruchadze Band
St 27. října 2010 Tišnovský jazzový týden (3): Plán BPředstavení se koná v 21:00 hod., malý sál MěKS

Třetí díl "Tišnovského jazzového týdne" obstará kvarteto, jehož rytmiku tvoří nám již známí členové Hanouskova New Quartetu (Marián Friedl - kontrabas, Kamil Slezák - bicí), které na čtveřici doplní klavírista a trumpetista Vlastimil Šmída a kytarista Vilém Spilka. Soubor vystoupí v rámci Jazzového klubu HM. Klub bude jako vždy otevřen už od 19 hodin.


99,- Kč

Vilém Spilka na facebooku Odkaz směřuje mimo naše stránky
o Vl.Šmídovi - web divadla Pardubice Odkaz směřuje mimo naše stránky
Kamil Slezák Vilém Spilka Vlastimil Šmída
Po 25. října 2010 Tišnovský jazzový týden (2): Fraš-Wilkins QuintetPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

"Tišnovský jazzový týden" bude pokračovat vystoupením původně příležitostné česko-americké sestavy, která se dala dohromady při pravidelné Letní jazzové dílně (kde všichni členové působí jako lektoři) a začala v našich končinách pravidelněji koncertovat. Kvintet se představí ve složení:
Skip Wilkins - piano, Rostislav Fraš - tenorsaxofon, Neil Wetzel - altsaxofon, Josef Fečo - kontrabas, Gary Rismiller - bicí.

SKIP WILKINS pochází...
Zobrazit celý text
z Massachussetts, v roce 1995 se přestěhoval do Pensylvánie a zde hrál s kapelou Wilkins & Allen Quartet, s níž pohostinsky vystoupily i takové legendy, jako mj. saxofonisté David Liebman a Stanley Turrentine nebo trumpetista Clark Terry. V roce 2005 založil nový Skip Wilkins Quintet, se kterým na dvě alba nahrál svých 18 původních kompozic. Vedle koncertních a kompozičních aktivit se Skip Wilkins už přes 20 let věnuje pedagogické činnosti. Od roku 1987 do 1995 působil na University of Northern Colorado, v současné době přednáší hudební teorii a jazzovou historii na Lafayette College v městě Easton. Během svého působení v Coloradu začal Skip Wilkins psát aranžmá, která využívají vokální jazzové ansámbly po celých Spojených Státech.

ROSTISLAV FRAŠ je absolventem Konzervatoře J.Ježka v Praze a Jazzového institutu Hudební akademie v Katowicích. Již během studií se začal objevovat na pražské jazzové scéně, kde se stal vyhledávaným hudebníkem. Vedle vlastních projektů působí jako člen a sólista Big bandu Českého rozhlasu, dále v kapelách Karel Růžička Septet, Limited Edition, Štěpán Markovič Saxtet, Zuzana Lapčíková Quintet. Vyučuje hru na saxofon, jazzovou interpretaci a improvizaci na VOŠ při Konzervatoři J.Ježka v Praze a na brněnské JAMU.

NEIL WETZEL je odborným asistentem na hudebním oddělení Moravian College ve městě Bethlehem (stát Pensylvánie): jeho hlavními obory jsou výuka hry na saxofon a vedení programu jazzového studia.

JOSEF FEČO pochází z romské muzikantské rodiny. Doma měl velké příklady: tatínek skvělý kontrabasista, maminka zpěvačka a jeho velký vzor byl vždy dědeček, který je vynikající houslista a skladatel. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor kontrabas a basová kytara. Od roku 1999 je stálým členem tria Karla Růžičky. Má velký projekt, ve kterém můžete slyšet jeho vlastní tvorbu a také aranže. Tato kapela se jmenuje CONNECTION a Josef je leadrem tohoto ansámblu.

GARY RISMILLER hraje na bicí nástroje už déle než 25 let. Doprovázel i takové velikány, jakými jsou Phil Woods, Dave Liebman nebo Randy Brecker.

150,- Kč

o amerických členech kapely Odkaz směřuje mimo naše stránky
stránky Rostislava Fraše Odkaz směřuje mimo naše stránky
Rostislav Fraš Skip Wilkins Josef Fečo Plakát kapely
So 23. října 2010 Tišnovský jazzový týden (1): Free Jazz Trio OlomoucPředstavení se koná v 21:00 hod., velký sál MěKS

Unikátní koncert jednak zahájí akci "Tišnovský jazzový týden" a současně patří i do našeho cyklu "NÁVRATY". Tato skupina totiž vystoupila v Tišnově již několikrát, přičemž její první návštěva v sále na Mlýnské ulici v květnu 1982 byla dokonce zaznamenána a kapela ji letos po 28 letech vydává jako svoje živé CD.
Soubor zabývající se nejsvobodnější odnoží jazzové hudby je dnes doslova a do písmene kultovní formací, která...
Zobrazit celý text
byla v 80.létech minulého století spíše než mezi jazzmany řazena k alternativnímu proudu neoficiálního českého umění.
V roce 1969 sestavili jazzmani v Olomouci, v jedné z hlavních bašt tuzemského jazzového dění, pianista Emil Viklický (21 let) a barytonsaxofonista Milan Opravil (29 let) Jazz Sextet, časem zúžený na kvartet hrající pod názvem Jazz Q.E.V. Po odchodu Viklického na vojnu o dva roky později Milan Opravil sestavil trio, které mělo premiéru 10. února 1972 ještě pod původním názvem Viklického kvarteta. Na podzim kapelník název změnil na Free Jazz Trio vystupující po republice s rozšířeným přívlastkem o místo původu. Původními členy byli ještě kontrabasista Josef Černý a bubeník Antonín Náplava. Opravilova výchozí orientace byla na místní poměry zcela ojedinělá a revoluční: akustická podoba free jazzu v jeho nejryzejší podobě, jakou mu byla hudba klasika Ornettea Colemana, a snad ještě více – novy soudobého světového jazzu, Johna Surmana. Později do repertoáru přijímali i témata dalších velkých současníků a ctitelů free hraní – Jana Garbareka, Michala Urbaniaka, Cecila Taylora, Alberta Mangelsdorfa, Stu Martina.
Po prvním významném ocenění na Národním amatérském jazzovém festivalu v Mladé Boleslavi v roce 1973 bylo Free Jazz Trio zvukově i hráčsky posíleno o druhého saxofonistu, klarinetistu a také ‚colemanovského‘ houslistu Josefa Bláhu. Následnou šestnáctiletou kariéru kvartetního Free Jazz Tria tvořila sice nepříliš častá vystoupení, zato vždy velmi úspěšná představení na všech důležitých akcích domácího jazzového života. Jako výjimečná jazzově ‚alternativní‘ kapela se stala Jazzovou sekcí doporučovaným tělesem pro akce po celé republice.
V průběhu let docházelo k několikerému střídání na postu bubeníka, měnili se i basisté. V roce 1978 Milan Opravil přerušil činnost kapely, situace na české scéně, ale i v kapele mu připadala neperspektivní. Už v létě 1979 mu však nezávisle na sobě Petr Večeřa a Josef Mahdal nabídli spolupráci. Mahdal byl basový experimentátor, který záhy přišel s elektrickým kontrabasem vlastní výroby ‚tetrachord chassi‘ (obdoba nástroje, kterým proslul Eberhard Weber), také používal elektrickou bezpražcovou kytaru, tehdy ještě u nás v jazzu téměř nepoužívanou.
V roce 1987 Josef Mahdal odchází a nastupuje Luděk Záruba s baskytarou. Ještě před koncem téhož roku z kapely odešel, převážně ze zdravotních důvodů Milan Opravil, což je tečka za první kapitolou existence Free Jazz Tria. Opravil je však nadále svými názory své životní kapele nablízku.
Navzdory problémům vlastního osudu, nepřejícnosti a posměškům domácí jazzové scény Free Jazz Trio oslavilo koncertem v olomouckém Divadle hudby v květnu 2002 neuvěřitelných třicet let své existence. Část koncertu si pak – opět samizdatově – vydali na albu Free Jazz Trio: Looking Back In Dream. Od téhož roku začal, téměř po 20 letech, s kapelou na percussion hostovat obdivuhodně vitální původní bubeník Antonín Náplava, o dva roky později začala i občasná spolupráce s trumpetistou Lubomírem Bláhou, nejčerstvější posilou je pak barytonsaxofonista Petr Löffler.

100,- Kč

stránky této legendy českého free jazzu Odkaz směřuje mimo naše stránky
článek V.Kouřila v časopisu His Voice Odkaz směřuje mimo naše stránky
FJT v sestavě, která v roce 1982 dobyla Tišnov Téměř aktuální podoba skupiny
Pá 15. října 2010 Marta Kubišová - koncertPředstavení se koná v 19:30 hod., kino Svratka

Otázka, zda má konzumenta uměleckého výkonu zajímat i osobní život jeho představitele, byla položena už nesčetněkrát. Odpovědi na ni se ovšem zásadně různily – mimo jiné i proto, že nejednou se nadšení příznivci toho či onoho zpěváka či herce poněkud vyděsili, když se blíže seznámili s počínáním svého miláčka mimo světla ramp.
Marta Kubišová je naopak příkladem umělkyně, jejíž mravní kredit převyšuje i úspěšnou, byť na dlouhá...
Zobrazit celý text
léta násilně přerušenou, pěveckou dráhu. Existují-li tedy v kumštýřské branži takoví, kteří si kromě obdivu za profesní kvality zaslouží i základní lidskou úctu za své životní postoje, ona mezi ně patří v první řadě.
Narodila se v Českých Budějovicích, od 10 let žila v Poděbradech. Po maturitě ji nepřijali na vysokou školu, takže pracovala ve sklárnách a zpívala na tanečních čajích v Nymburku s kapelou sestavenou z členů lázeňského promenádního orchestru. Poté postoupila až do finále soutěže Hledáme nové talenty a po úspěšném konkurzu nastoupila na jednu sezónu do pardubického Stop divadla. Následovalo angažmá v divadle Alfa v Plzni a odtud v září 1964 přechod do pražského Rokoka, řada natáčení, role ve filmu či účast na festivalech. Výraznou popularitu si vydobyla zejména v triu Golden Kids, které s ní spolutvořili Helena Vondráčková a Václav Neckář. Za rok 1966 získala poprvé Zlatého slavíka v kategorii zpěvaček, výhru pak zopakovala ještě v létech 1968-1970, ale okolnosti předání posledních dvou trofejí byly poněkud bizarní: cenu za rok 1969 už přebírala v časech nastupující normalizace pouze v kanceláři redakce Mladého světa, ocenění za prvenství v anketě 1970 jí bylo předáno až začátkem června 1990. Tento ročník Marta Kubišová vyhrála přesto, že od 27.1.1970 nesměla veřejně vystupovat a od června téhož roku pak ani natáčet. V konečných výsledcích se ovšem tehdy její jméno nesmělo objevit, takže aktuálně bylo vyhlášeno zmanipulované pořadí a skutečná vítězka vyšla oficiálně najevo až po pádu bolševika.
Husákovskému režimu byla trnem v oku nejen její zjevná podpora svržených představitelů pražského jara 1968, ale hlavně skutečnost, že písnička Modlitba pro Martu – původně součást televizního seriálu Píseň pro Rudolfa III. – se stala doslova hymnou odporu proti sovětské okupaci. Na základě podvrženého nařčení jí pak byla zakázána činnost, takže se živila například i lepením sáčků na hračky. Vše ještě přituhlo, když se v roce 1977 stala nejprve signatářkou a pak i mluvčí Charty 77. Po většinu 80.let pak byla zaměstnána jako referentka zásobování ve Výstavbě sídlišť, její hlas se objevil pouze na kompilaci Zakázaní zpěváci druhé kultury, která vyšla ve Švédsku a na níž zpívala lidové písně s doprovodem kytary Jaroslava Hutky.
Těsně před listopadem 1989 jako by pomaličku začínaly tát ledy, když byla pozvána do divadla Ypsilon, kde zpívala píseň Dobrodružství s bohem Panem v pořadu Večery pod lampou a také natáčela ve studiu skladbu pro film Fera Feniče Zvláštní bytosti. A pak už to prasklo – z listopadových balkónů na Václavském náměstí zněla hymna i slavná Modlitba, přišlo obnovení koncertní činnosti, krátký comeback Golden Kids a nové nahrávky po 20 letech.
Vedle pokračující pevěcké kariéry zahájila Marta Kubišová v 90.letech i úspěšnou spolupráci s Českou televizí v seriálu Adventních koncertů a v pořadu Chcete mě? na podporu opuštěných zvířat. Byla uvedena do Síně slávy Akademie populární hudby, získala Státní vyznamenání – medaili za zásluhy, cenu Thálie za roli v muzikálu Líp se loučí v neděli. Domovskou scénou se jí stalo komorní pražské divadlo Ungelt, vedle obvyklých koncertů s doprovodem celé kapely (zpočátku ji vedl jazzrockový a bluesový kytarista Luboš Andršt) vystupovala na jeho prknech často jen s klavírem, za jehož klávesami sedával nejprve Rudolf Rokl, později Petr Malásek či Karel Štolba.
V Tišnově Martu Kubišovou uslyšíme v pořadu divadla Ungelt Já jsem já, na koncertní křídlo ji doprovodí Petr Malásek. Průvodní slovo má Milan Hein.

320,- Kč / 300,- Kč

oficiální stránky Marty Kubišové Odkaz směřuje mimo naše stránky
o nové trojalbové kolekci Vyznání Odkaz směřuje mimo naše stránky
Fotografie z vystoupení v roce 1967 Koncert pro všechny slušný lidi - prosinec 1989
St 13. října 2010 Diskuzní pořad "Předvolební debata"Představení se koná v 19:00 hod., kino Svratka

Moderovaná beseda po vzoru televizních předvolebních pořadů. K účasti na akci jsou zváni volební lídři všech stran kandidujících v Tišnově v komunálních volbách. Diskuzi povede profesionální redaktorka České televize, doba trvání 60-90 minut, vstup veřejnosti do sálu v roli publika je volný.



Po 11. října 2010 Renata Ardaševová – Bohuslav Matoušek – Ladislav Lakomý: hudba a korespondence Bohuslava MartinůPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

POZOR ! ZMĚNA TERMÍNU ZE STŘEDY 13.10. NA PONDĚLÍ 11.10. !

Pianistka Renata Ardaševová, roz.Lichnovská, absolvovala konzervatoř v Ostravě v oboru skladba, poté pokračovala ve studiu na JAMU v Brně a cenné zkušenosti sbírala rovněž v mnoha mezinárodních mistrovských interpretačních kurzech pod vedením světových pedagogů. Ve stejné době začala s koncertní činností jak sólovou, tak komorní, prezentovala vlastní skladby a improvizace a v letech 1984-94...
Zobrazit celý text
získala řadu ocenění v národních i mezinárodních soutěžích. Po úspěšných studiích se stala vyhledávanou sólistkou i komorní hráčkou, kterou slyšela světová pódia v Německu, Rakousku, Velké Británii, Švýcarsku, Turecku, Lucembursku, Holandsku, Polsku, Lotyšsku a dalších zemích. Jedinečná je i její společná koncertní činnost s manželem Igorem Ardaševem, v duu prezentují hru pro čtyři ruce a na dva klavíry. Kromě své bohaté koncertní činnosti se věnuje i výuce na JAMU v Brně.

Houslista Bohuslav Matoušek na sebe upozornil již v dětství četnými vítězstvími v mnoha národních soutěžích. V letech 1967-72 studoval na pražské AMU. V r. 1970 získal na mezinárodní houslové soutěži v Sionu zvláštní cenu poroty a zároveň švýcarské stipendium. Významným úspěchem byla potom 1. cena na mezinárodní houslové soutěži festivalu Pražské jaro (1972). Po ukončení studií se soustředil na svou činnost koncertního umělce. V r. 1977 byl pozván jako sólista a koncertní mistr do Tokia k Yomiuri Nippon Symphony Orchestra. Po návratu začal působit také jako primárius Stamicova kvarteta, které dovedl za 15 let činnosti k řadě mezinárodních úspěchů a ocenění. Od r. 1995 se věnuje především sólistické koncertní činnosti a komorní hře s pianistou Petrem Adamcem či s Triem A. Dvořáka. Perlou jeho diskografie je soubor čtyř CD s kompletním dílem B. Martinů pro housle a klavír vydaný jako světová premiéra firmou Supraphon. Skladby pro housle B. Martinů tvoří hlavní páteř jeho koncertních i nahrávacích aktivit.

Ladislav Lakomý, rodák z Náměště na Hané, je český herec a divadelní pedagog, jenž svůj profesionální herecký život strávil v Brně. Od r. 1956 byl angažován v Divadle bratří Mrštíků, kde hrál devět let, od r. 1965 až doposud působí jakožto člen činohry Národního divadla v Brně. Jedná se o vynikajícího recitátora a dabéra (daboval úspěšně např. Alaina Delona). Jako divadelní pedagog působil na konzervatoři a na JAMU v Brně. Vystupuje příležitostně i v různých menších brněnských divadlech, např. v Divadle u stolu či v divadle Husa na provázku. V České televizi zaujal jeho civilní projev v dokumentárním seriálu Poutní místa, který uváděl společně s Josefem Somrem.

150,- Kč

Renata Ardaševová na webu Odkaz směřuje mimo naše stránky
internetové stránky B.Matouška Odkaz směřuje mimo naše stránky
Renata Ardaševová Bohuslav Matoušek Ladislav Lakomý Bohuslav Martinů
St 06. října 2010 Poutníci slaví 40Představení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

!! POZOR ! KONCERT JE PŘELOŽEN Z KINA SVRATKA DO VELKÉHO SÁLU MěKS ! !

Výroční koncert známé brněnské countryové a bluegrassové skupiny. Současné obsazení: Jan Máca - mandolína, kytara, zpěv, Peter Mečiar - banjo, dobro, Jakub Bílý - kytara, mandolína, zpěv, Jiří Karas Pola - elektrický kontrabas, zpěv.

Historicky první vystoupení Poutníků se uskutečnilo 4.12.1970 v brněnských Maloměřicích. Dalšími významnými roky byla léta 1974...
Zobrazit celý text
a 1979, kdy kapelu posílily tři velké postavy jejích dějin: kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina a banjista (ale hlavně skladatel a zpěvák) Robert Křesťan s mandolinistou Pavlem Petrželou. Skupina pak zvítězila v letech 1981-83 i na celostátní Portě, což mělo v té době značný zvuk.
V roce 1987 kapele vyšla první deska a o rok později se vydala na úplnou profesionální dráhu v sestavě: kapelník, kytara František Linhárek; banjo, zpěv Robert Křesťan; banjo, housle a saxofon Luboš Malina; kytara, zpěv Zdeněk Kalina; mandolína Jiří Plocek; kytara Mirek Hulán; kontrabas, zpěv Jiří Pola a konferenciér Josef Prudil. Tato sestava patřila v historii k těm nejslavnějším. Vydala pět CD, navštívila spoustu zemí Evropy a dostala dvakrát ocenění za nejlepší neamerické CD roku v USA (1989 a 1990 od organizace SPBGM). Kromě toho odehrála stovky koncertů po tehdejším Československu.
V roce 1991 nastaly zásadní perzonální změny a ty se pak opakovaly ještě několikrát. V kapele postupně působili například zpěvačka Hana Černohorská, banjisté Svaťa Kotas a Petr Brandejs, houslista Ladislav Cejnek či kytarista a mandolinista Jiří Mach.
8.9.2007 kapela odehrála v Oslavanech u Brna třítisící koncert ve své historii. Krátce na to se Zdeněk Kalina, kytarista a zpěvák, rozhodl že bude hrát se skupinou jen jako host na důležitých koncertech a akcích kolem Brna.
Během výročního pořadu zazní novinky z posledního alba Poutníci 2006, něco málo známých písní z oblasti americké country hudby, ale hlavně poutnické hity jako Panenka, Pojďme se napít, Telegraf road, Hotel Hillary, Napsal jsem jméno svý na zdi a jiné.

200,- Kč / 170,- Kč

Poutníci na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
texty a akordy nejznámějších písniček Odkaz směřuje mimo naše stránky
Poutníci v roce 2003 Poslední CD Poutníci 2006
Po 27. září 2010 Luboš Pospíšil - koncert z cyklu Jen já a kytaraPředstavení se koná v 20:00 hod., velký sál MěKS

V našem kytarovém cyklu chceme představit jako solitéry i takové interprety, které obvykle na pódiu vídáte obklopeny celou kapelou. Mnozí z nich si ovšem ve skutečnosti vystačí i sami se svým hlasem a šesti či dvanácti strunami, aniž by jejich koncertní vystoupení ztratilo cokoliv ze své zajímavosti. Jedním z nich je bezesporu Luboš Pospíšil, jehož po loňském koncertu v doprovodu skupiny 5P tentokrát uvítáme v ryze sólovém recitálu.

Luboš Pospíšil...
Zobrazit celý text
byl už od konce 60.let členem skupiny C&K Vocal, šestičlenného pěveckého sdružení, v jehož mužské části doplňoval dvě hlavní autorské osobnosti - skladatele Jiřího Cerhu a textaře Ladislava Kantora. První album zcela netypického souboru, který na koncertech používal half-playback (živý zpěv na hudební doprovod z pásku) a který byl v té době naprosto originální kombinací rockového fundamentu, burianovského voicebandu a bytostně generačních textů vycházejících ze současné poezie, vyšlo pod příznačným názvem Generation nejprve v angličtině pouze pro export. Po vydání jeho české mutace pak přišla znovu ediční prodleva, neboť mnohé skladby ze slavného pořadu Krajiny duše, krajiny těla neprošly schvalovací procedurou a objevily se teprve na nedávno vydaném bilančním dvojCD.

Zejména v závěru svého působení v C&K Vocalu se už Luboš Pospíšil paralelně věnoval i samostatným počinům, buď s celou kapelou nebo jen s kytarou. Výborný sólový debut Tenhle vítr jsem měl rád byl jasným nastartováním vlastní pěvecké kariéry. Zpěvák s nenapodobitelným tenorem, jemuž se v jistých kruzích přezdívalo "Karel Gott chudých", při ní spolupracoval nejprve s kytaristou a skladatelem Otou Petřinou, později postavil vlastní skupinu nazvanou 5P a s ní vydal další úspěšné desky (...a nestřílejte na milence, Jsem v tom). Koncem 80.let nakrátko doplnil Radima Hladíka v jeho kultovní skupině, která se tehdy už znovu směla jmenovat Blue Effect.

Po určitém tápání, kdy Pospíšila na přelomu milénia doprovázeli mimo jiné i spoluobčané z domovské Kutné Hory (jeho skupiny se tehdy jmenovaly např. Bio-graf či LPG), obnovil Luboš společně se svým letitým parťákem Bohoušem Zatloukalem projekt 5P. Tentokrát se v něm obklopili velmi mladými spoluhráči, vydali nové CD Příznaky lásky a s úspěchem nastartovali novou etapu své kariéry.

Luboše uvítáme přesně tři týdny po dovršení jeho šedesátin. Přijďte se přesvědčit, že věk na něm stále není znát, hlas že mu zní stejně vroucně jako vždy před tím a že jde pořád o onoho rockového lyrika, kterého mnozí ke svému životu bytostně potřebujeme. V komorní sólové verzi je toto vše možná ještě patrnější než při vystoupení s kapelou...


150,- Kč

webové stránky Luboše Pospíšila Odkaz směřuje mimo naše stránky
o Lubošově novém výběrovém 2CD Odkaz směřuje mimo naše stránky
S 12-strunnou kytarou uvidíme Luboše Pospíšila i v Tišnově Na koncertě v Třeboni
Pá 24. září 2010 Jak Krakonoš pekařku Jířu napravilPředstavení se koná v 10:00 hod., kino Svratka

Na motivy pohádky Svatavy Pavlové napsal Dalibor Pluskal. Vhodné pro děti od 3 do 11 let.
Pohádkový příběh z Podkrkonoší o Krakonošovi a pyšné lakomé pekařce Jíře, který vychází z lidového přísloví "pýcha předchází pád". Pohádka je veselá, ale obsahuje i ponaučení o tom, že by se lidé měli k sobě navzájem hezky chovat. A co se stane, když tomu tak není? Zlo bývá vždy po zásluze potrestáno.
Příběh samozřejmě končí pohádkově...
Zobrazit celý text
- vždyť vlastnosti jako štědrost, laskavost a soucit patří k nejcennějším a stojí za to o ně bojovat.
Děti mohou při představení spolupracovat, seznámí se s jedním řemeslem a zapamatují si motivy písniček. Není nouze o převleky a bohaté výtvarné zpracování kostýmů, scény i rekvizit.
Hrají Hana Czivišová, Petr Takáč, alt.Tomáš Černý.
Režie Samiha Maleh.
Divadlo HP Praha.

40,- Kč

o pohádce na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
St 22. září 2010 Martin Vojtíšek - klavírní recitálPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Martin Vojtíšek absolvoval klavír na AMU v Praze ve třídě prof. Ilony Štěpánové-Kurzové. Skladbu studoval u prof. Karla Janečka. Během studia se stal laureátem chopinovské a beethovenské klavírní soutěže. Představil se obecenstvu na řadě koncertů v různých evropských zemích, např. ve Francii (Paříž, Bordeaux), Španělsku (Sevilla, Córdoba), Itálii, Německu, Řecku (Krétský festival), Holandsku (Rotterdam) a Polsku.

Kromě četných rozhlasových...
Zobrazit celý text
nahrávek natočil na kompaktní disky Lisztovu Sonátu h moll, Chopinovy Sonáty, Scherza, Balady, Valčíky a Nokturna a svoje vlastní skladby Sonátu a Preludium, Chorál a Toccatu. Kompletní nahrávka klavírních skladeb Vítězslava Nováka si již našla úspěšnou cestu do mnoha zemí. Pro Českou televizi natočil recitál z děl Erika Satieho, Vítězslava Nováka a Fryderyka Chopina (2007). Posledním interpretačním projektem Martina Vojtíška je 10 klavírních cyklů Erika Satieho s recitací, které představil s populárním českým hercem Pavlem Křížem. Na podzim 2007 provedl Satieho díla v Paříži s francouzskou herečkou Charlotte Popon. V zahraničí vedl četné mistrovské klavírní kurzy, např. v USA na Bard College nebo na známé americké New York University v New Yorku, kde v současné době působí na umělecké fakultě Steinhardt jako externí profesor.

Skladby Martina Vojtíška byly uvedeny v řadě evropských zemí, USA a Brazílii, byly natočeny pro Radio France, belgický a holandský rozhlas či Radio España. Má samostatné heslo v německé monografii Petera Hollfeldera Die Klaviermusik.

150,- Kč

info na stránkách Pražské konzervatoře Odkaz směřuje mimo naše stránky
Martin Vojtíšek
Po 20. září 2010 Eve Ensler: TěloPředstavení se koná v 19:30 hod., kino Svratka

Intimní divadlo Bláhové Dáši. Volné pokračování slavných Monologů vagíny.
Účinkují: Dagmar Bláhová, Michaela Sajlerová, Jitka Asterová
Režie: Irena Žantovská

Předprodej v knihkupectví paní Raškové, tel.549 410 022

Představení Tělo je dalším z divadelně-publicistických projektů, jimž se Eve Enslerová (a u nás režisérka Irena Žantovská) věnuje už řadu let. První a velmi slavné představení Monology vagíny pojednávalo...
Zobrazit celý text
o hledání identity dnešních žen napříč kulturami a kontinenty – od usedlých městeček amerického středozápadu až po frontovou linii občanské války na tehdejším Balkáně. Pocity žen – ať už šlo o stárnoucí dámu z Kalifornie, zneužívanou černošku z Brooklynu či znásilněnou dívku z Bosny – skládaly plastickou, někdy úsměvnou, jindy drsnou, ale vždy upřímnou mozaiku točící se – trochu navzdory názvu – nejen kolem ženského těla, nýbrž kolem ženské duše.
Integrálním pokračováním Monologů je představení Tělo. Autorka hru napsala stejnou metodou, posbírala autentické příběhy různých žen s rozmanitou věkovou, sociální či kulturní zkušeností (od lesbické punkerky z periferie přes bohatou hvězdu módního průmyslu Isabellu Roselliniovou až po ženy pronásledované v Afghánistánu fanatiky z Talibanu). Z těchto příběhů Enslerová stvořila a režisérka Irena Žantovská scénicky velmi živě odvyprávěla tragikomickou historii ženy, která skrze své tělo hledá způsob, jak si porozumět se svojí duší. Odlehčené a přitom velmi důkladně promyšlené je plastické a mnohotvárné herectví tří hereček – Dagmar Bláhové, Jitky Asterové a Michaely Sajlerové, které společně vytvářejí trojjediný obraz dnešní ženy, jejích rozporů a jejího hledání.

260,- Kč / 220,- Kč

Více o Intimním divadle Bláhové Dáši Odkaz směřuje mimo naše stránky
O knize, podle níž byla hra napsána Odkaz směřuje mimo naše stránky
Plakát k divadelní hře Jitka Asterová, Dagmar Bláhová a Michaela Sajlerová
Pá 17. září 2010 Midi lidi - koncertPředstavení se koná v 20:00 hod., velký sál MěKS

! ! P O Z O R ! ! K O N C E R T * S E * N E K O N Á ! !

JEDEN Z ČLENŮ KAPELY SE BOHUŽEL Z DŮVODU DOPRAVNÍCH PROBLÉMŮ NESTIHL VRÁTIT ZE ZAHRANIČNÍ DOVOLENÉ, PROTO JE AKCE ZRUŠENA. V JEDNÁNÍ JE NÁHRADNÍ TERMÍN ZHRUBA V ÚNORU 2011.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zahajujeme cyklus občasných koncertů s názvem "X PRODUCTION UVÁDÍ", v němž se představí kapely ze stáje moderního...
Zobrazit celý text
brněnského vydavatelství elektronické a kytarové hudby.
Midi lidi jsou objevem posledních měsíců - dle jednoho z hudebních internetových magazínů dokonce senzací a zjevením - na české elektronické scéně. Mají za sebou dvě CD (Čekání na robota-2007 a Hastrmans, tatrmans & bubáks-2009), jsou čerstvými držiteli Českého lva za hudbu k filmu Protektor a autorsky se podíleli také na hudbě k aktuálnímu dokumentárnímu filmu Český mír.
MIDI = technologie digitální synchronizace elektronických nástrojů, LIDI = Petr Marek, Markéta Lisá a Prokop Holoubek. Tři hudebníci jsou k vidění na pódiu, jeden videoartista zůstává skryt. Jak vypadá nástrojový park a koncertní produkce? Dva laptopy, jeden analogový moog a midi bicí. Projekce. Žádná světla. Electro. Veselé i smutné zpěvy. Po hudební stránce jsou slyšet ozvuky německých Kraftwerk, ale také vliv kapel jako Cabaret Voltaire, Coil, New Order, KLF, Shamen i mnoha dalších mimo-elektronických skupin.
Markéta Lisá je původní profesí šperkařka, Prokop Holoubek mimo jiné jedním ze zakladatelů brněnského klubu Fléda, Petr Marek je polykulturní personou s bohatou minulostí jak v oblasti hudby (projekty s názvy jako Muzikant Králíček nebo Krásný stěhovák Gerard & Sexuální nábytek), tak také filmu (režíroval mimo jiné celovečerní film Láska shora, učí režii na FAMU) či divadla (zakladatel improvizační skupiny Dekadentní divadlo Beruška). S Holoubkem spolupracoval už v nejedné ze svých předchozích aktivit.
Midi lidi hrají elektronickou hudbu ve svébytném stylovém mixu, doprovázenou odsekávanými zpěvy českých textů. Markéta Lisá se většinou věnuje barvám čili výrobě zvuků. Petr Marek působí coby dramaturg, který písně staví a píše texty. Prokop Holoubek - to je živý element: hraje na živé nástroje, čili zlidšťuje počítačovou přesnost, jednak lidskou nevypočitatelností a taky lidskou chybou. A všichni zpívají. Mimo to ale existují ještě další tři Midi lidi, kteří se starají o vizuální součást koncertů i grafiky: Filip Cenek, Magdalena Hrubá a VJ Kolouch.
Aktivita či vliv kapely jsou mnohem širší, než představuje pouhá vlastní tvorba - soubor například zremixoval skladby slavné skupiny Chumbawamba. Na druhé straně přední slovenský muzikant Marek Piaček pro změnu na motivy jejich tracků poskládal skladbu Symfonie pro Midi lidi.
Koncert kapely představuje skutečně současnou, velmi aktuální podobu naší hudební scény a stojí za vidění všem vnímavým posluchačům napříč generacemi.

160,- Kč

bližší informace o skupině Odkaz směřuje mimo naše stránky
o vydavatelství X Production Odkaz směřuje mimo naše stránky
Midi lidi při relaxaci Midi lidi na pódiu
St 15. září 2010 Horňácká muzika Petra Mičky - koncertPředstavení se koná v 20:00 hod., velký sál MěKS

POZOR ! ! AKCE PŘELOŽENA Z KINA DO VELKÉHO SÁLU MěKS ! !

Předprodej v knihkupectví paní Raškové, tel.549 410 022

"V záplavě moravských cimbálových muzik, které sice hrají všechny dobře a některé výtečně, většinou nepoznáte - kdyby nebylo kroje a lokálního písňového repertoáru - která je z Valašska či Slovenska nebo odjinud... Všechny mají více méně unifikovaný zvuk a stylový projev ovlivněný vývojem akademického folklorismu...
Zobrazit celý text
a školním hudebním vyučováním - hlavně intonovat a mít pěkný (=stejný) tón. Mezi těmito všemi muzikami vyniká jedna, která jakoby šla hlavou proti zdi. Houslisté nasazují tvrdě, skřípe jim to a občas neladí, cifrování primáše nesestává ze stereotypních staccatových ozdob, ale z pocitových nezapsatelných tónových obalů a nejrůznějších, mnohdy značně rafinovaných rytmických figur. To vše v rámci základního neomylného rytmu tance 'sedlácká', tvrzeného odspodu nekompromisními kontrami i basou. Mezi tím vším se jako had proplétá mňoukavý klarinet. Žádné noty, žádné úpravy - jen bezprostřední syrový výraz a podřízení se rytmu a energii písně či tance. Každý z muzikantů je svéráznou a samostatnou osobností. Chvílemi propuká při jejich hraní skutečný jam session. Janáček i Bartók by určitě měli radost.
Je to nejosobitější a nejpravdivější moravská lidová muzika posledních desetiletí i současnosti. Nespadla z nebe, kluci navazují na starou, v zásadě nepřerušenou horňáckou muzikantskou tradici a po svém si ji resuscitují. Už to potřebovala, její původní tvrdé cifry začínaly povážlivě měknout..." - Takto trefně charakterizuje specifičnost Horňácké muziky Petra Mičky Jiří Plocek, dramaturg a redaktor Českého rozhlasu Brno.
Soubor vznikl v roce 1999. Část hudebníků působících v různých muzikách (F. Sup, P. Valíček, V. Prudil, R. Kovárník, A. Mička) se spojila s dalšími, kteří spolupracovali se souborem Mladá Velička (P. Mička, P. Chovanec, M. Drlík, D. Řičica). Jak šla muzika časem, tak procházeli i členové řadami kapely, takže nakonec vzniklo jakési širší společenství, v němž svým způsobem všichni patří "do rodiny", i když v současnosti víceméně funguje něco jako ustálená sestava.
Od doby svého vzniku hrává skupina na řadě akcí - festivaly počínaje (MFF Strážnice, Horňácké slavnosti, MFF Brno, MFF Myjava a další) a různými kulturními programy konče. Velmi podstatnou částí činnosti muziky je podíl na udržování živých zvyků a obyčejů na Horňácku. V nakladatelství Indies Happy Trails skupině nedávno vyšlo profilové CD Z koreňů strom.

200,- Kč / 170,- Kč

webové stránky Horňácké muziky P.Mičky Odkaz směřuje mimo naše stránky
o albu Horňácké muziky Z koreňů strom Odkaz směřuje mimo naše stránky
Horňácká muzika na slavnostech ve Strážnici Na Horňáckém plese v Brně v roce 2007
Pá 10. září 2010 Tišnovský jazzový minifest - Jazzový klub HMPředstavení se koná v 17:00 hod., zahrada MěKS

Stejně jako v loňském roce se konec předcházející a začátek nové sezóny Jazzového klubu HM odehraje na zahrádce MěKS. Letos bude minifest žánrově poněkud svobodnější. Účast přislíbily následující kapely:

LADY DRAGONFLY
Brněnská skupina sama sebe deklaruje na portálu Bandzone jako pop-rock. Hraje v obsazení: Lenka Stehlíková - zpěv; Standa Novák - klávesy, zpěv; Štěpán Postránecký - kytara; Aleš Novák - bicí; Jacek Branný - basa

JOE...
Zobrazit celý text
COCKER BAND
Revival vynikajícího anglického rockového zpěváka tvoří tito členové: Jindra Houdek alias Joe Cocker - zpěv; Willi Reich alias Gene Black - kytara; Martin Nermut alias Warren McRae - baskytara; Lukáš Čech alias Jack Bruno - bicí; Alena Horáková alias Stacy Campbell - klávesy, kytara, zpěv; Kateřina Přikrylová alias Vivian - klávesy, baskytara, zpěv; Stanislav Bílek - perkuse

LANUGO
Nadžánrové pražské seskupení hrající moderní pop, jazz a soul s jemnými doteky elektroniky. Složení: Markéta Foukalová - zpěv; Mirek Šmilauer - kytara; Viliam Béreš - klavír; Miroslav Hloucal - trubka; Rastislav Uhrík - bass; Martin Kopřiva - bicí. Trojnásobní laureáti nezávislého projektu Tais Awards (skupina roku, album roku, zpěvačka roku)

HLUČNÍ SOUSEDÉ
Kapela se objevuje převážně na folkové scéně, byla mimo jiné i hostem Polívkovy Manéže. Na festivalu Zahrada 2010 obdržela Krtečka za 2.místo. Francouzskou zpěvačku Céline Bossu doprovázejí Jiří Martinů - kytara; Jiří Krumpoch - kytara, bass, piano a Ondra Růčka - bass, piano

150,- Kč / děti 80,- Kč

Jazzový klub HM Odkaz směřuje mimo naše stránky
stránky skupiny Hluční sousedé Odkaz směřuje mimo naše stránky
Zpěvák Joe Cocker Bandu Hluční sousedé Lanugo Lady DragonFly
Ne 29. srpna 2010 KALANDRAFESTPředstavení se koná v 15:30 hod., letní kino Tišnov

Poslechněte si na rozhlasových stanicích:
ČRo3 VLTAVA: čtvrtek 26.8. v 17.45: záznam koncertu ASPM (45´)
PROGLAS: sobota 28.8. v 19.15: profil Olina Nejezchleby (60´)

ĽUBOŠ BEŇA & MATĚJ PTASZEK ~ BLUES SESSION ~ ASPM JANA SPÁLENÉHO ~ PETR KALANDRA MEMORY BAND & OSKAR PETR

Letos by se dožil 60 let jeden z nejosobitějších muzikantů na české rockové, bluesové a folkové scéně – kytarista, zpěvák, hráč na foukací harmoniku...
Zobrazit celý text
a skladatel PETR KALANDRA. Narodil se 10.3.1950. Již ve třinácti zpíval ve skupině Karkulka, během let 1967-68 hrával s J. Hutkou na Karlově mostě, poté žil s rodiči delší dobu v Tunisu, ve Francii a v USA, což výrazně ovlivnilo jeho hudební tvorbu. Od r. 1973 byl členem skupiny Marsyas, léta strávil s J. Spáleným a F. Havlíčkem v ASPM a také ve vlastní kapele Blues Session. Zemřel 7.9.1995. Kalandrův nezapomenutelný chlapecký hlas a citlivá akustická kytara jsou zaznamenány na celé řadě nahrávek. Téměř kultovní postavení má zejména debut Marsyasu z r. 1978, několik singlů i LP desek pak vyšlo triu ASPM (výběr z nich je obsahem výročního Kalandrova dvojalba, vydaného letos) a začátkem 90. let Petr stihl natočit i dvě vlastní alba s repertoárem, který byl pro něj nejtypičtější. KALANDRAFEST je akcí pořádanou k uctění Petrovy památky. Účast na ní přislíbili (časy vystoupení jsou orientační):

15,30: ĽUBOŠ BEŇA & MATĚJ PTASZEK
Bluesové duo se vrací do Tišnova po úspěšném dubnovém koncertě, aby navodilo tu správnou atmosféru autentickou hudbou z povodí řeky Mississippi. V r. 2006 vnesli oba pánové na naši scénu zvuk nefalšovaného pouličního blues z amerického jihu. Brzy nahráli album Sound From The Street a předloni již v Uh.Brodě předskakovali na koncertě J. Wintera. Krátce poté natočili CD přímo ve vězení – záznam z Mírova vyšel jako Beňa a Ptaszek v kriminále. Duo se zúčastnilo například festivalů Blues Train v Berlíně nebo Bluestracyje v Polsku.

16,30: BLUES SESSION
Kapela tohoto názvu Kalandru doprovázela již od 80. let na akcích, které tu a tam absolvoval mimo své domovské soubory. Vystřídala se v ní řada muzikantů, z nichž mnozí s Petrem nahráli i obě sólová alba. Po jeho smrti se skupina obnovila začátkem r. 2005, dodnes koncertuje a staví i nový repertoár, který kromě kalandrovek obsahuje další pecky jiných autorů (B. Springsteen, V. Merta, N. Young). Dnešní obsazení: O. Nejezchleba – g, voc, vi; P. Skála – g, voc; V. Vávra – bg; J. Zitko – keyb; M. Gera – tp; J. Hála – sax; O. Konrád – hca, voc; J. Zelenka – dr.

18,30: ASPM JANA SPÁLENÉHO
Trio Spálený-Kalandra-Havlíček vzniklo v polovině 80. let, kdy J. Spálený měl dávno za sebou nejen doby Apollobeatu, ale také dvě nezvalovská alba Edison a Signál času a řadu singlů. Ve skromné akustické podobě se tito tři znovu našli při prezentaci písniček vycházejících z bluesového podhoubí. ASPM je dodnes poznávací značkou J. Spáleného, který nynější formaci považuje za nejlepší kapelu svého života. Na pódiích se kromě základní sestavy občas objevuje i tzv. malá parta – v Tišnově uvidíme zřejmě něco mezi oběma variantami. Sestava: J. Spálený – p, voc; R. Krampl – vib; M. Gera – tp; F. Spálený – bass, tuba; F. Jeníček – dr.

19,50: PETR KALANDRA MEMORY BAND a OSKAR PETR j.h.
Kapela pocházející z Mostu se ustavila r. 2005 jako pocta P. Kalandrovi a jeho tvorbě. Tak jako Petr ukázal mnoha lidem cestu k Dylanovi, Youngovi, Waitsovi a dalším velikánům amerického folk blues, Memory Band ukazuje další generaci cestu ke Kalandrovi, od něhož je to k výše jmenovaným jen kousek. Skupina má na kontě živě natočené DVD z října 2009, které vzniklo v Havl. Brodě i se spoluúčastí ex-člena Marsyasu O. Petra, kterého v Tišnově uvidíme jako hosta rovněž. Obsazení: M. Kuželka – g, voc; O. Šimků – g, voc; J. Petrásek – bg, voc; I. Šikula – hca; J. Stárek – dr.

Předprodej - Tišnov: knihkupectví paní Raškové; Brno: Indies (Poštovská), CK Kudrna (podchod hl.nádr.), Beatpoint (Kapucínské nám.)

200,- Kč v předprodeji, 250,- Kč na místě

stránky věnované Petru Kalandrovi Odkaz směřuje mimo naše stránky
web kapely Blues Session Odkaz směřuje mimo naše stránky
Petr Kalandra nám už 15 let chybí Blues Session v plné síle Jan Spálený při koncertě ASPM Petr Kalandra Memory Band se věnuje odkazu Petrových písní Ľuboš Beňa a Matěj Ptaszek Festivalový plakát
Ne 20. června 2010 Xavier Baumaxa - koncert z cyklu Jen já a kytaraPředstavení se koná v 20:30 hod., zahrádka Café U palce

Po Vladimíru Mertovi se v našem kytarovém cyklu představí osobnost diametrálně odlišná - punk-folker Xavier Baumaxa, jeden z fenoménů české scény posledních let.
Xavier Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý (* 6. prosince 1973, Most) je litvínovský písničkář a kytarista. Jeho projev je založen na slovních hříčkách, parodiích na různé hudební styly a zpěváky a popkulturních odkazech. Písně jsou prokládány minimalistickou poezií ukrajinského...
Zobrazit celý text
básníka Em Rudenka.
Baumaxa je písničkář, showman, performer, provokatér a bard úchylů. Je výjimečným hráčem na kytaru a dalším skvělým nástrojem je jeho krásný hlas. Chytlavé melodie se brzy zaryjí do paměti a nikdy se neoposlouchají. Texty pobaví a šokují. Zajímá ho vše, co je proti svobodě jedince. Je úkazem poetického magora, kterému je sváté máloco.

Takto se o něm píše na webových stránkách bandzone:
Xavier Baumaxa - buránek regionálního charakteru, své písně skládá v kuchyni, v autě a na záchodě, který je však propojen s koupelnou, takže je to sporné.
Mylníky v kariéře:
11 let - Xavi je přihlášen do LŠU na hru na kytaru. Pod vedením poloslepého alkoholika p.Liebiga piluje první etudy.
14 let - Xavi potkává na střední škole Břacha, se kterým zakládá folkrockovou skupinu PRACH. Při pouličních jammech ve dvou jejich songy trvají až hodinu.
16 let - Xavi spoluzakládá punkové V.M.H., pozdější severočeskou legendu, z níž čerpají o 10 let později např. neopopoví Nofeeling, taktéž buránci lokálního významu. Dalšími členy kapely jsou punkrocková a truckerská legenda - p. Laphlátko a bubeník Buchar.
20 let - kolejní epizoda s arytmickou kapelou TLUIN. Kapela se rozpadá pro nedostatek talentu a intelektuální ambice zbývajících členů (meditace, studium, odjezd do kibucu).
24 let - Xavi působí ve formaci FAULNAMUSIC spolu s p. Laphlátkem a bubeníkem Bucharem. Novým hudebníkem je kytarista Ferda, přes veškerou píli utíká zpět k meditaci a sóje. Poprvé se na pódiu objevuje také ukrajinský básník Em Rudenko.
26 let - kratičká fúze s Duck Daniel, jako FAULNAKAČERA. Vrcholem je více ne 2-hodinový jam na Trutnově 2000, spolu s místním maskotem, vodníkem Karlem.
27 let - Xavi začíná vystupovat v básnické dvojici s Em Rudenkem, nonkonformním ukrajinským básníkem, prosazují se verši z cyklů Města, Sex, Různé, Američka, později i básněmi Alfreda Strejčka ze sbírky Vomrdám ti prdel! Dvojice spolupracuje i s chomutovským úchylem - tančícím básníkem Kepasou, specialistou na Strejčkovu poezii, a s východoněmeckým spřízněncem Helmutem Musterem. Básnická dvojice má pravidelné problémy s publikem.
29 let - Xavi začíná vystupovat sólově se španělou, profiluje se jako "bard úchylů", příležitostně spolupracuje s E. Pilarovou, V. Zahradníkem, natáčí s TOČRem doposud nezveřejněnou Libíčkovu poezii. Ve dvojici s Rudenkem nachází krom poezie čím dál větší oblibu jako moderátorská dvojice na festivalech (např. www.litvinoff.cz vol.2 a 3, open air festival Trutnoff 2004, 2005) a kulturních akcích.
33 let - sebeuspokojení, vzdání se všech ambicí, obalení se sádlem, postupná rezignace, uzavření se do sebe, narůstající alkoholismus a neustálá práce na těchto zásadních, zlomových životních křižovatkách.

160,- Kč

Baumaxův bohatý web Odkaz směřuje mimo naše stránky
Samba v kapkách chlastu na YouTube Odkaz směřuje mimo naše stránky
Xavier Baumaxa Baumaxa podruhé Obal prvního CD z roku 2003 Druhé album vyšlo v roce 2005
So 19. června 2010 Den národnostních menšinPředstavení se koná v 10:00 hod., letní kino Tišnov

Rytmy západní Afriky, řecké gurmánské speciality, ruská tvořivá dílna, taneční a pěvecká vystoupení 10 národnostních menšin, koncert finalisty česko-slovenské Superstar Bena Cristovao, tradiční řemesla východu atd. atd.
Původně se tato akce měla konat 15.května, ale byla odložena pro nepřízeň počasí.
Pořadatelem je Jihomoravský kraj, MěKS poskytuje prostory pro realizaci akce.

vstup zdarma

podrobnosti na webu JMK Odkaz směřuje mimo naše stránky
Plakát na akci
Pá 18. června 2010 Concentus Moraviae - jazzová skupina PointsPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Druhou akcí, kterou zavítá do Tišnova známý hudební festival, je jazzový koncert mladé pražské skupiny Points. Kapela vznikla na jaře r.2007. Jejími členy jsou absolventi VOŠ při Konzervatoři J.Ježka. Ačkoliv je to kvartet složený z mladých hudebníků, každý z jeho členů je individualitou, která přináší do společného hraní osobitost a entuziasmus pro hledání hudebního jazyka. Všichni píší vlastní skladby, které zaujmou dramatičností, dynamickými...
Zobrazit celý text
změnami nálad a také svým charakteristickým zvukem. Ten je určen už nástrojovým obsazením – Points hrají ve složení trubka, saxofon, kontrabas, bicí, tedy bez harmonického nástroje. Tím vzniká široké pole pro hudební komunikaci mezi muzikanty.
Points dostali cenu na Soutěži standardů v polském městě Siedlce, vyhráli (jako první kapela z ČR) prestižní mezinárodní jazzovou soutěž ve španělském Getxu a získali 2.cenu na belgické soutěži Jazz Hoeillart.
Firma Animal Music jim letos vydala debutové album, o němž se v recenzi mj. píše: „Široké spektrum nálad, beztížných stavů, chvíle uklidnění, další výbuch emocí, zrychlený puls, pocit letu prostorem a vše se hýbe. Ne, to není účinek žádné psychotropní látky, ale první dojem z poslechu debutového CD Points. Složitá rytmicko-harmonická schémata, disonance, nečekané souzvuky, výbuchy energie a uklidňující až meditativní plochy, zmatek střídající soulad, prvky kontrapunktu atd. Pod tím vším tepe neomylná rytmika s bicími a kontrabasem a uzemňuje všechny výboje dechových (kudr)linek.“
Členové:
Luboš Soukup - (nar.1985). Hraje na tenor, alt, soprán saxofon a na klarinet. Od r.2004 studoval na Konzervatoři J.Ježka, po roce studia byl přijat na speciální jazzové oddělení VOŠ. Od r.2008 studuje na Akademii Muzyczne K.Szymanowskiego v Katowicích. Podílí se na projektu J.Jiruchy Bucinatores Orchestra, dále je členem polsko-českého kvinteta Inner Spaces a kapely Los Quemados. Mezi jeho úspěchy patří účast na festivalu v Monterey v Kalifornii s Prague Conservatory Jazz Orchestra. Na soutěži Jazz nad Odrou ve Wroclawi získal speciální cenu poroty za vlastní kompozice.
Miroslav Hloucal – (nar.1983). O hudbu se začal zajímat v 10 letech, kdy se učil hrát na trubku na ZUŠ v Lysé n.L. Poté byl přijat na Konzervatoř J.Ježka, kterou dokončil v r.2008. V r.2005 začal spolupracovat s kytaristou R.Pokorným a dostal se tak do pražských jazzových klubů. Na jazzovém oddělení při Konzervatoři VOŠ se setkal se saxofonistou P.Kalfusem, s nímž založil Infinite Q. V témže roce se také stal členem Bucinatores Sextet a Bucinatores Orchestra pod vedením trombonisty a skladatele J.Jiruchy a působí i v kapele s názvem Lanugo. V r.2006 se zúčastnil turné s americkým kytaristou a zpěvákem H.Bullockem, jako člen dechové sekce jeho doprovodné kapely Work, Shop & More.
Tomáš Liška - (nar.1979). Svou hudební dráhu začíná v 18 letech hrou na baskytaru. V létech 2000-4 se věnoval studiu hry na kontrabas na Konzervatoři J.Ježka, dále studuje i na jazzové VOŠ. Společně s pianistou O.Kabrnou zakládá skupinu Cuban Summer. V r.2005 se zúčastňil finále jazzové soutěže Getxo Jazz ve Španělsku s triem D.Dorůžky. Na hudební scéně v současné chvíli dále spolupracuje mj. s D.Dorůžkou, Y.Sanchez, R.Linkou, Kontrabandem M.Svobody, J.Koubkovou aj.
Tomáš Hobzek – (nar.1980) začal se studiem bicích na Plzeňské konzervatoři. V jeho průběhu se stal součástí orchestru Divadla J.K.Tyla a zároveň působil v různých studentských kapelách. Stál u zrodu kvintetu Adam‘s Apple a jako host začal hrát na bicí v kapelách M.Svobody. Spoluzaložil Work in Progress, kde se postupně začal uplatňovat také jako skladatel. V r.2004 vstoupil na VOŠ při Konzervatoři J.Ježka a postupně začal pronikat na pražskou jazzovou scénu. Stal se členem tria D.Dorůžky, Organic Quartetu, tria V.Procházky, obou kapel R.Pokorného, tria C.Rovera... Na podzim r.2007 odjel do New Yorku, kde absolvoval soukromé lekce s bubeníkem K.Scottem (T.Blanchard Band) a spolu s varhaníkem O.Pivcem zde natočil album Overseason.


200,- Kč / studenti, důchodci, ZTP 100,- Kč

Kvartet Points na MySpace Odkaz směřuje mimo naše stránky
Pá 11. června 2010 Tumpach Kvoč a Wolf359 - 2.večer regionálních rockových skupinPředstavení se koná v 21:00 hod., velký sál MěKS

Po nadupaném prvním večeru bude druhý koncert regionálních rockových kapel pojat poněkud jinak - jako kombinace alternativní recese a ostřejšího vánku z podhůří Vysočiny.

TUMPACH KVOČ je tajemný génius bez talentu, který se záhadně vydestiloval na obří kedlubně neznámo kde. Skupina je de facto brněnská, má ovšem jednoho ryze tišnovského člena. Vloni se zúčastnila kultovního festivalu Krákor, v dubnu přijala pozvání na Koncert proti chudobě...
Zobrazit celý text
v židenickém Dělnickém domě a hned týden po tišnovském vystoupení se vydává na hrad Cimburk, kde se koná setkání malých pivovarů s doprovodným programem. Abyste měli kompletní informace, doplňme, že skupinu tvoří Peewosch, Jedd, Lulu Bigpig, Old Acorn a Shidla a že žánrově patří do kategorie kvoč-rock. Takže nevíte zase nic a to je nejlepší důvod, proč přijít a seznámit se...

WOLF359 je kapelou čitelnější a nabudí Vás metalpunkem. Hoši a dívka pocházejí z regionu Nedvědice-Sejřek. Počátky skupiny spadají do července 2006, první zkoušky probíhaly ve stavení u Reichů, kde vznikly nejstarší hity, jako píseň jedna nebo píseň dva. Po přemístění do klubovny místních dorostenců zvané U chcíplé kočky byla objevena i posila v podobě zpěvačky, za jejíž spolupráce společnost komponuje i nové písně jako píseň tři a píseň čtyři. Po dokončení písně pět přišla i první vystoupení, mimo jiné také v tišnovské Žumpě. Vzhledem k tomu, že skupina vznikla za účelem vytvoření nejlepší kapely v celém Sejřku a už podle vlastních slov dosáhla úrovně, o jaké se jí v začátku ani nesnilo, máte se skutečně na co těšit. Složení: Veronika "Wirgula" Dolíhalová - zpěv; Richard "Richie" Mašek - kytara; Pavel Sedlář - baskytara; Václav Reich - bicí.

Uvedený čas zahájení znamená hodinu, kdy kapely opravdu začnou hrát - otevřeme zhruba o hodinu dříve.

60,- Kč

Stránky Tumpacha Kvoče Odkaz směřuje mimo naše stránky
Wolf359 na bandzone Odkaz směřuje mimo naše stránky
Wolf359
St 09. června 2010 Petr Váša - večer fyzického básnictvíPředstavení se koná v 20:30 hod., malý sál MěKS

Populární brněnský performer a hudebník se představí pořadem, který bude průřezem historií originálního uměleckého žánru, spojujícího poezii, hudbu, divadlo a prvky výtvarného umění v neobvyklou syntézu.
Představení je součástí cyklu "NÁVRATY", neboť Petr Váša byl v 80.letech vůbec nejčastějším umělcem hostujícím na akcích tehdejšího tišnovského Jazzklubu.
Petr Váša se narodil v roce 1965 v Brně, vystudoval dějiny umění...
Zobrazit celý text
na brněnské univerzitě (1988, diplomová práce o českém kubistickém malířství). Od svých 15 let působil v různých hudebních skupinách (hudba, texty, kytara, zpěv). Založil skupiny alternativního rocku Z kopce (1985) a Ošklid (1987 – po úředním zákazu skupiny Z kopce), s nimiž také navzdory ústrkům pozdně komunistického režimu nahrával a publikoval své skladby. V roce 1990 založil „multi-revival“ A-Beat, který během jednoho roku na řadě koncertů postupně interpretoval dějiny rockové hudby. Po skončení tohoto projektu se už cele věnoval vynalézání tzv. fyzického básnictví, žánru spojujícího literární, hudební, pohybové a výtvarné inspirace ve výrazu pouhého hlasu a těla sólového performera nebo zvláštního druhu kresby (od 1991 – představení a nahrávky, od 1992 – kresby, vizuální básně, od 1993 – semináře a dílny fyzického básnictví jako pedagogické metody „sebenalézání“ pomocí pohybových, hlasových, řečových a grafických cvičení, od 1996 – záznamy z improvizací na ulici a v přírodě). Po řadě sólových projektů, knižních i audiovizuálních publikací, prezentací v rozhlase, televizi a na výstavách, spoluprací s různými umělci a studenty uměleckých škol, stovkách vystoupení v České republice a v zahraničí (Slovensko, Polsko, Rakousko, Německo, Dánsko, Francie, Švýcarsko, USA), založil v roce 2000 hudební skupinu Ty Syčáci, se kterou zatím vydal alba Máj v dubnu (2000), Lék a jed (2001), Samota, sláva, smrt a spása (2002), Lišák je lišák (2005), Bum bum bum (2007) a Krása (2010). Pro zpestření vystupuje i jako pěvecký leader v obnovené kapele Jasná páka.
V roce 2004 zahájil projekt „fyzických básní v trans-latině“ Tomvansong, svérázně řešící otázky osobní a jazykové identity. Základní myšlenkou fyzického básnictví je vytváření komplexního jazyka, osobního a univerzálního zároveň, originálního svým propojením s tradicí. Na počátku to vypadalo jako hlasově-pohybová „animace“ textů v češtině, pak jako akční poezie vytvářená z trosek češtiny, latiny, světových jazyků a umělé řeči, pak jako „ozvučená pantomima“ a bezprostřední reagování na zvuky a situaci v terénu („řeč světa“), nyní jako směs toho všeho, přeložená do „trans-latinského“ mýtu o Dvojčeti Z Písně (Tom Van Song), ztělesnění alter-nativity. Hlavními inspiracemi fyzického básnictví jsou – kromě každodenního života – dějiny různých uměleckých oborů, religionistika, psychologie a biologie. Jeho úplným prvopočátkem byly příležitostné žertovné recitace básně Lokomotivám se motají kola, hlasově a pohybově dramatické parodie na ruský futurismus, kterými Petr Váša bavil své publikum od roku 1985.

100,- Kč

Petr Váša na síti Odkaz směřuje mimo naše stránky
rozhovor s P.Vášou z března 2010 Odkaz směřuje mimo naše stránky
Fyzický básník v akci Petr Váša
Ne 06. června 2010 Pod Africkým sluncemPředstavení se koná v 14:00 hod., celé MěKS

Vernisáž a vyhlášení výsledků soutěže dětských výtvarných prací, africké dílničky, promítání, workshopy, koncert, výstava fotografií, prodejní stánky.
Akci pořádá Dům dětí a mládeže Tišnov, MěKS poskytuje prostory k její prezentaci.

dobrovolná sbírka na vybudování ordinace v Africe

podrobněji na stránkách DDM Tišnov Odkaz směřuje mimo naše stránky
So 05. června 2010 Hudbou pro UNICEF 2010Představení se koná v 12:00 hod., letní kino Tišnov

Multižánrový hudební festival: Maňana - Petr Bende - All X - Monika Bagárová - Kulturní úderka - Jablkoň - Jaroslav Uhlíř - Psí vojáci - Kurtizány z 25.avenue - Tereza Černochová - Lenka Dusilová - Miro Žbirka - Ready Kirken - Lidopop
Akci pořádají SK HC Tišnov a 247Promotion, MěKS poskytuje prostory k její prezentaci.

250,- Kč v předprodeji / 300,- Kč na místě

Webové informace pořadatele Odkaz směřuje mimo naše stránky
Pá 04. června 2010 Havlík´s DayPředstavení se koná v 17:30 hod., kino Svratka

Tišnovská jazzová kapela slaví svoje výročí dvojkoncertem - po odpoledním vystoupení Ha-kapely (II) v sále kina Svratka se bude večer hrát ještě v rámci Jazzového klubu HM, kde se leader souboru Ladislav Havlík představí se svým kvartetem. V obou částech akce se objeví i hosté: členové skupiny Maňana, kteří kdysi tvořili Ha-kapelu I.

49,- Kč

Ha-kapela při otevírání Jazzového klubu  Odkaz směřuje mimo naše stránky
Ladislav Havlík
Čt 03. června 2010 Vystoupení žáků literárně dramatického oboru ZUŠ TišnovPředstavení se koná v 17:00 hod., velký sál MěKS

Žáci literárně dramatického oboru ZUŠ Tišnov si dovolují pozvat všechny příznivce na druhé vystoupení, na němž bude možnost shlédnout následující představení:
KOUZELNÁ BATERKA
inscenace na motivy knihy Olgy Černé : Kouzelná baterka
žáci 2. ročníku I.stupně
MIKULÁŠOVY PATÁLIE
dramatizace příběhů z knihy Mikulášovy patálie - René Goscinny
žáci 1. - 4. ročníku I. stupně
PŘÍŠERKY A PŘÍŠEŘI
pásmo poezie...
Zobrazit celý text
ze stejnojmenné sbírky Pavla Šruta
žáci 4.ročníku I.stupně
Akci pořádá Základní umělecká škola Tišnov, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.

vstupné dobrovolné

ZUŠ Tišnov na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Po 31. května 2010 Vystoupení žáků literárně dramatického oboru ZUŠ TišnovPředstavení se koná v 18:00 hod., kino Svratka

Žáci literárně dramatického oboru ZUŠ Tišnov si pro svoje závěrečné vystoupení zvolili některé náměty, které v sobě mají zakomponované hororové prvky.
Na tomto vystoupení máte možnost shlédnout následující představení:
MONOLOGY
práce žáků II.stupně - individuální ukázky
JÍZDENKY PROSÍM
Autorská hororová inscenace
žáci 5. a 6. ročníku I. stupně a 1.ročníku II.stupně
ZELENÁ ZEMĚ
Inscenace na motivy grónských...
Zobrazit celý text
mýtů a pověstí
žáci II. stupně
Akci pořádá Základní umělecká škola Tišnov, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.

vstupné dobrovolné

ZUŠ Tišnov na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
So 29. května 2010 Concentus Moraviae: Monteverdi - Vespro della Beata Vergine (1610)Představení se koná v 19:00 hod., Porta Coeli, Předklášteří u Tišnova

Patnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu, letos s podtitulem "Baroko & jazz - dobrodružství improvizace", bude slavnostně zahájen v bazilice kláštera Porta Coeli v Předklášteří. Renomované soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem (který je současně hlavním dramaturgem celého letošního festivalu) se představí s Mariánskými nešpory Claudia Monteverdiho.
Collegium 1704 založené v roce 1991 si v posledních...
Zobrazit celý text
letech získalo na mezinárodní scéně staré hudby renomé výjimečného souboru. V roce 2005 iniciovalo a realizovalo ojedinělý projekt Bach – Praha – 2005, v jehož rámci byla v Praze provedena nejvýznamnější díla J. S. Bacha. Tento projekt se stal impulsem k založení vokálního souboru Collegium Vocale 1704 a základem pravidelné spolupráce s mezinárodním festivalem Pražské jaro. Následovala pozvání na nejvýznamnější evropská pódia, díky kterým mohl francouzský tisk oslavovat v roce 2007 koncerty Collegia 1704 & Collegia Vocale 1704 na festivalech v Sablé a La Chaise-Dieu titulky jako „Laudes à la joie“ (Chvála radosti). Oba ansámbly jsou od roku 2007 rezidenčními soubory Svatováclavského hudebního festivalu v Ostravě.
Collegium Vocale 1704 bylo založeno při příležitosti projektu BACH – PRAHA – 2005. Jeho členy jsou přední čeští a zahraniční zpěváci specializující se na interpretaci staré hudby, kteří pravidelně spolupracují s významnými hudebními osobnostmi. Dle dobové praxe je sbor rozdělen do dvou částí: concertisté a ripienisté. Concertistům jsou svěřeny kromě tutti také sólové party, ripienisté provádí sborové části.
Významným mezníkem se pro Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 stalo v roce 2007 provedení Missy votivy Jana Dismase Zelenky spojené se vznikem nahrávky pro francouzskou společnost Zig-Zag Territoires (ve spolupráci s festivalem v Sablé). Nahrávka se stala základním kamenem jejich exkluzivní spolupráce. Ihned po svém vydání (srpen 2008) se CD ve Francii umístilo mezi TOP 10 Classique (deset nejprodávanějších CD) a získalo ocenění Coup de coeur (Zásah do srdce) francouzské TV Mezzo.
Václav Luks se narodil roku 1970. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a své hudební vzdělání dovršil na Schole Cantorum Basiliensis ve třídě Jörga-Andrease Böttichera a Jespera Christensena (obor historické klávesové nástroje). Jako sólista nebo člen různých komorních souborů vystoupil na řadě významných pódií v Evropě i v zámoří – Salcburk, Curych, Davos, Berlín, Drážďany, Barcelona, Paříž, Varšava, Praha, Mexico City. Kromě koncertní činnosti se intenzivně věnuje studiu hudebních historických pramenů Čech, Rakouska a Německa, kulturních vazeb ve středoevropském regionu a studiu pramenů hry generálbasu (basso continuo) na klávesové nástroje doby baroka.

Obsazení souborů:
Collegium 1704:
Lenka Torgersen, Helena Zemanová – housle, Lýdie Cillerová, Andreas Torgersen – viola, Libor Mašek – violoncello, Hana Fleková – viola da gamba, Ondřej Štajnochr – kontrabas, Pablo Kornfeld – varhany, Jan Čižmář, Jan Krejča – theorby, Györgyi Farkas – fagot, Pavel Novotný, Ondřej Sokol, Miroslav Kopta – trombóny, Judit Pacquier, Richard Šeda, Alžběta Pospíšilová – cinky
Collegium Vocale 1704:
Hana Blažíková, Barbora Sojková, Renata Pušová, Ivana Bilej Brouková – soprán, Marta Fadljevičová, Kamila Ševčíková, Jan Mikušek, Daniela Tomaštíková – alt, Daniel Issa, Hasan El-Dunia, Čeněk Svoboda, Stanislav Předota – tenor, Tomáš Král, Jaromír Nosek, Martin Kotulan, Aleš Procházka – bas

Celý koncert bude natáčet brněnská redakce České televize a bude odvysílán v kompletní podobě v podzimních měsících 2010.

300,- Kč / studenti, důchodci, ZTP 150,- Kč

festivalové internetové stránky  Odkaz směřuje mimo naše stránky
podrobnosti o účinkujících Odkaz směřuje mimo naše stránky
Logo festivalu Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 Václav Luks Porta Coeli
Pá 28. května 2010 Frank Zappa Quartet - koncertPředstavení se koná v 20:30 hod., velký sál MěKS

Skupina vznikla před více než šesty lety ve Vizovicích, první oficiální vystoupení se konalo tamtéž 7.11.2003. Ještě koncem téhož roku kapela zahrála ve známém zlínském klubu Golem a pak v pražském rockovém klubu Vagon za přítomnosti Petra Dorůžky, autora knihy Šuplík plný Zappy.
Původní čtyřčlenná sestava se v roce 2005 rozrostla o druhého kytaristu. Kapela je zaměřena na repertoár Franka Zappy, jednoho z největších velikánů historie rockové...
Zobrazit celý text
hudby, a to v pokud možno originálním revivalovém provedení. V případě potřeby zvládá FZQ i produkci z jiného těsta (Weather Report, Jethro Tull, Béla Fleck, Tom Petty). Tradiční je každoroční koncert u příležitosti výročí Mistrova narození a úmrtí, který se koná vždy začátkem prosince v Brně a koncem prosince ve Zlíně. V roce 2007 vystoupili i na známém festivalu Colours Of Ostrava, trvale usilují o účast na některém ze zahraničních "zappovských" festivalů (Bad Doberan, Bordeaux, Ancona).
Obsazení:
Miroslav Hála - kytara, zpěv; Martin Návrat - kytara; Jiří Hála - baskytara, zpěv; Miroslav Hromádka - klávesy, zpěv; Jan Valendin - bicí.
Tímto koncertem zahajujeme nový občasný seriál COVER&TRIBUTE, v němž postupně představíme řadu zajímavých skupin.

120,- Kč

Frank Zappa Quartet na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Frank Zappa Quartet FZQ i s mistrem v pozadí
St 26. května 2010 Ozvěny velikonoc - závěr festivalu Hudební jaro Zdeňka PololáníkaPředstavení se koná v 19:30 hod., kostel sv. Václava

Na závěrečném koncertě Hudebního jara Zdeňka Pololáníka budou uvedeny dvě jeho rozsáhlejší skladby:
VELIKONOČNÍ CESTA pro sólo soprán a komorní orchestr
Účinkují: Olga Procházková, Tišnovský komorní orchestr
CANTUS PSALMORUM pro sólo bas s doprovodem klavíru
Účinkují: Richard Novák, sólista opery ND v Brně, Karel Košárek

TIŠNOVSKÝ KOMORNÍ ORCHESTR vznikl v roce 1996 jako neprofesionální smyčcové těleso, složené z hudebníků...
Zobrazit celý text
z Tišnova a z Brna a okolí. V minulých letech koncertoval na mnoha místech ČR, především však na jižní Moravě, v okolí Brna, Tišnova, Olomouce a Žďáru nad Sázavou. Za zmínku stojí také koncerty v Humenném, Snině a Seredi na Slovensku. Orchestr se zúčastnil řady festivalů vážné hudby.
Do roku 2001 řídil orchestr Jiří Brychta, krátce Richard Kružík a posluchačka JAMU Hana Matušková. Od roku 2002 je uměleckým vedoucím Jaroslav Kolesa.
V roce 2009 natočil orchestr svoje první CD společně se sopranistkou Martinou Macko a Královopolským chrámovým sborem s finanční podporou města Tišnova. Zní na něm výlučně česká hudba, kromě jiného i Missa Brevis Jiřího Pavlici.

OLGA PROCHÁZKOVÁ, sólistka opery Slezského divadla v Opavě, vystoupila již na předchozím koncertě Pololáníkova festivalu - její profil najdete u akce "Nejkrásnější Ave Maria".

RICHARD NOVÁK (bas) je absolventem brněnské konzervatoře, laureát pěveckých soutěží v Toulouse a holandském Hertogenbosch. Už v roce 1954 byl přijat jako sólista opery Státního divadla v Ostravě, odkud později přešel do angažmá brněnské Janáčkovy opery. Významně se podílel na dnes dramaturgicky velmi ceněné éře brněnské opery.
Z českých autorů nastudoval díla Bedřicha Smetany (kompletní operní dílo), Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka. Role Revírníka v Příhodách lišky Bystroušky se stala jeho profilovou vizitkou a v roce 2004 v ní na prknech Janáčkova divadla oslavil 50. výročí své umělecké činnosti. Ze světových autorů nastudoval díla G. Rossiniho, W. A. Mozarta, G. Verdiho, S. Prokofjeva a A. Berga. Hostoval v Teatro Colón v Buenos Aires nebo na Salzburger Festspiele, v Paříži, Madridu a v Benátkách. Byl ceněn u mnoha soudobých autorů, kteří psali mnohé skladby přímo pro něj.
Na mistrovské úrovni se věnuje interpretaci písňových cyklů a dodnes je častým interpretem velkých oratorních děl, o čemž svědčí dlouholetá spolupráce s Českou filharmonií a Václavem Neumannem. Známá je především jeho interpretace Verdiho Requiem a Janáčkovy Glagolské mše, kterou nahrál po taktovkou Ch. Mackerrase pro firmu Supraphon a pro firmu Decca za řízení R. Chailyho.
V roce 2001 získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství.
Na koncertě zastoupí původně avizovaného barytonistu Romana Janála, který onemocněl.

Pianista KAREL KOŠÁREK vystudoval konzervatoř v Kroměříži a Akademii múzických umění v Praze. Svá studia zakončil v USA (Dallas), kde získal diplom Artist Certificate a titul Master in Music.
Recitály v uplynulých sezónách v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu a Petrohradu dokumentují Karlovy mezinárodní umělecké aktivity. Vystupoval rovněž na mezinárodních hudebních festivalech a spolupracoval s předními orchestry, mezi které patří Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Nagoya Philharmonic Orchestra, St. Petersburg Chamber Orchestra.
Pravidelně spolupracuje s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, nahrává pro významné nahrávací společnosti, mj. Supraphon a Naxos. Jeho první sólová nahrávka obsahovala skladby B. Smetany, B. Martinů, S. Barbera a G. Gershwina (vydal Radioservis v roce 2000). V roce 2005 nahrál spolu s uznávaným českým barytonistou Romanem Janálem CD s písněmi (Supraphon). Jeho nejnovější nahrávkou je sólový recitál z klavírních skladeb B. Martinů pro Supraphon, který obsahuje několik skladeb nahraných ve světové premiéře (CD vyšlo v únoru 2008).

150,- Kč / studenti a důchodci 120,- Kč

Více o Tišnovském komorním orchestru Odkaz směřuje mimo naše stránky
K.Košárek na webu CEMAgency Odkaz směřuje mimo naše stránky
Tišnovský komorní orchestr Olga Procházková Richard Novák Karel Košárek
Út 25. května 2010 Vystoupení tanečního oddělení ZUŠ TišnovPředstavení se koná v 16:30 hod., kino Svratka

Ke zhlédnutí bude repertoár klasického, lidového i moderního tance. Celkem je připraveno 26 tanečních čísel, v nichž se představí všechny ročníky spolu s letošní absolventkou Karolínou Rezkovou.
Akci pořádá Základní umělecká škola Tišnov, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.



ZUŠ Tišnov na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
So 22. května 2010 Ladě - koncertPředstavení se koná v 20:30 hod., zahrádka Café U palce

Motto: "Poezie je způsob, jak tento nebetyčný svíravý bordel přetavit do okouzlující, malebné vnitřní podoby." (Michael Kubesa).

Máte-li rádi tvorbu Toma Waitse a vzrušuje-li Vás zastřené až "vychlastané" zabarvení mužského vokálu, pak si nenechte ujít vystoupení opavské skupiny Ladě. Kapela sama sebe charakterizuje nálepkou "neurvalý šanson" a její název není podstatným jménem v 1.pádě množného čísla, jak by...
Zobrazit celý text
se u pojmenování hudebního tělesa dalo očekávat, nýbrž ve 3.pádě čísla jednotného (komu-čemu a následuje dívčí jméno)...
Nezaměnitelné ponuré skladby s vynikajícími instrumentálními výkony hráčů na strunné nástroje mají na svědomí tito pánové:
Michael Kubesa - zpěv, Petr Uvíra - kytara, Patrik Benek - bicí, Víťa Halška - percussion, Jiří Pater - baskytara nebo Jarda Janek - kontrabas a občasní hosté třeba i se saxofonem či trubkou. Vlastními silami si skupina natočila a vydala nejprve v roce 2002 album Červeným vrchem a o čtyři roky později CD s názvem KUB 69.
Kapela kromě štací na střední a severní Moravě v poslední době často vystupuje v populárním brněnském klubu Stará pekárna, nedávno natočila povídání pro pořad Jak se vám líbí rádia Proglas - jeho premiéra byla odvysílána 19.března, repríza byla zařazena na sobotu 10.dubna.
Koncert se neuskuteční v žádném ze sálů na Mlýnské ulici. Protože zpěvákovi se viditelně lépe intonuje, když může prokládat jednotlivé pasáže písní mocnými cigaretovými šluky, je koncert plánován na zahrádku hospody U palce. V případě špatného počasí se uskuteční uvnitř v hospůdce, kde lze šlukovat rovněž. Tato muzika se stejně do podobného prostředí hodí mnohem lépe než do klasických prostor našeho MěKS...



čtěte a poslouchejte - skupina Ladě Odkaz směřuje mimo naše stránky
video klip Ladě - Tleskej! Odkaz směřuje mimo naše stránky
Ladě při koncertě - verze s kontrabasem Michael Kubesa a Petr Uvíra
So 22. května 2010 Michalova brnkačka aneb Když se Michal dobře naladíPředstavení se koná v 16:00 hod., kino Svratka

Aby si mohl Michal Nesvadba zabrnkat na nový hudební nástroj, potřebuje struny. Když mu je nepůjčí bendžo, harfa ani basa, rozhodne se, že si poradí sám. Přeci vymýšlet „světové“ vynálezy to je pro Michala „brnkačka“. Stejně tak i složit z not písničku, bude pro něj nakonec hračka!
V představení se objevuje velké množství rekvizit a inovací z Michalovy lepící pásky. Děti však Michala vždycky překvapí a tak všechny nápady a vynálezy chytré...
Zobrazit celý text
hlavičky brzy odhalí, nechybí při tom legrace, soutěže ani dynamické hudební skeče.
Michal je vždycky dobře NALADĚNÝ a tak "hraní" bude jistě zábava, poučení i potěšení, těšíme se na vás!
Délka představení cca 55 minut.



Koukněte na Michala na webu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Plakát na Brnkačku Michal je stále dobře naladěn
St 19. května 2010 Absolventský koncert žáků ZUŠ TišnovPředstavení se koná v 18:30 hod., velký sál MěKS

Druhý absolventský koncert je věnován hudbě nejrůznějších žánrů - zazní tedy jak skladby klasických autorů (W.A.Mozart, M.I.Glinka, L.Janáček, J.S.Bach), tak i autorů moderní a současné hudby (L.Bernstein, J.Ježek, Y.Tiersen, A.L.Webber). Všechny skladby uvedou žáci na hudební nástroje - klavír, kytara, akordeon, klarinet, zpěv.



ZUŠ Tišnov na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Út 18. května 2010 Vystoupení žáků HŠ YamahaPředstavení se koná v 15:30 hod., velký sál MěKS

Představí se žáci soukromé umělecké školy.
Akci pořádá HŠ Yamaha, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.



O hudební škole Yamaha Odkaz směřuje mimo naše stránky
Děti z HŠ Yamaha při vystoupení v Tišnově na Vánoce 2009
Ne 16. května 2010 Oboroh - koncertPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Oboroh je podle slovníku primitivní přístřeší na čtyřech kůlech, kde najde zvěř v zimě potravu a člověk útočiště v čase nepohody. Je to ale také čtyřčlenná skupina v čele se Stanislavem Klecandrem (*1953) z Kostelce nad Orlicí, která se již více než dvacet let zabývá hudbou, řazenou do škatulky křesťanského folkrocku.
Slávek Klecandr byl od roku 1975 členem undergroundové kapely Bílé světlo, poté působil v rockových skupinách Andromeda, Neon...
Zobrazit celý text
či Prostor. S touto sestavou se představil v roce 1985 také v Tišnově, a to na dvojkoncertě pořádaném tehdejším Jazzklubem – předkapelou jim tehdy byl Mikoláš Chadima se svým MCH Bandem. Prostor ovšem měl neustálé problémy s tehdejšími strážci socialistické kultury, takže po jeho rozpadu vytvořil Slávek bezejmennou kapelu, která se scházela na faře v Třebechovicích pod Orebem a tajně vystupovala na evangelických farách po celé republice. Její repertoár tvořily Klecandrem zhudebněné biblické žalmy podle moderního Ekumenického překladu, které se později staly i základním repertoárem Oborohu (vznikl v roce 1988) a náplní jeho prvních dvou alb Žalmy (1991) a Spatřujeme světlo (1993). Další alba Kámen (1996), Marah (1998) a Nocí mořem (2006) obsahovala již převážně Klecandrovy autorské písně. V roce 2000 vydal Slávek Klecandr sólové album Protější břeh, následovalo ještě výroční DVD s názvem Noc v Oborohu - 20 let (2008) a od 13.února 2010 natáčela skupina nové CD Ve věci probuzení, v rámci jehož křtu zavítá i k nám do Tišnova.
Dnešní složení skupiny tvoří Slávek Klecandr (kytara, zpěv), Roman Dostál (klávesy, zpěv), Libor Ježek (bicí, zpěv) a Jaroslav Jetenský (basa, kytara, zpěv), v minulosti kapelou prošlo dalších deset hudebníků včetně Slávkova bratra Václava (dechové nástroje), který byl před 25 lety s Prostorem v Tišnově také.
Oboroh zahajuje v MěKS další volný cyklus „NÁVRATY“, ve kterém znovu uvítáme soubory či umělce, kteří se v Tišnově představili už v 80.létech minulého století v dobách již vzpomínaného Jazzklubu.



domovská stránka skupiny Oboroh Odkaz směřuje mimo naše stránky
o zcela novém CD kapely Odkaz směřuje mimo naše stránky
So 15. května 2010 Den národnostních menšinPředstavení se koná v 10:00 hod., letní kino Tišnov
! ! ! AKCE BYLA ZRUŠENA ! ! !

Rytmy západní Afriky, řecké gurmánské speciality, ruská tvořivá dílna, taneční a pěvecká vystoupení 10 národnostních menšin, koncert finalisty česko-slovenské Superstar Bena Cristovao, tradiční řemesla východu atd. atd.
Akci pořádá Jihomoravský kraj, MěKS poskytuje prostory pro její realizaci.



Bližší podrobnosti na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
St 12. května 2010 Absolventský koncert žáků ZUŠ TišnovPředstavení se koná v 18:30 hod., velký sál MěKS

Přijměte pozvání na absolventské vystoupení žáků, kterými završí svá studia na tišnovské ZUŠ.
Na prvním absolventském koncertě se představí žáci, kteří budou hrát na tyto hudební nástroje: klavír, akordeon, housle, flétna.
Program koncertu je sestaven nejen z autorů klasické hudby (J.S.Bach, B.Smetana, F.Chopin), ale zazní také hudba lidová a dokonce ve dvojím provedení slavný "Montiho čardáš" (na housle a na akordeon).



ZUŠ Tišnov na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Po 10. května 2010 Hrdý BudžesPředstavení se koná v 19:30 hod., kino Svratka

Dramatizace úspěšné stejnojmenné prózy spisovatelky Ireny Douskové. Hrdinka příběhu, žákyně druhé třídy základní devítileté školy Helenka Součková, nás zkoumavým i naivním pohledem osmiletého dítěte sugestivně provází tragikomickými roky husákovské normalizace, tak jak se na počátku 70. let promítala do světa dětí i dospělých. Na pozadí prostředí školy a divadla v jednom „nejmenovaném“ okresním městě se odvíjí sled komických příhod,...
Zobrazit celý text
trapných zážitků, drobných i větších neštěstí, které malá Helenka nejen prožívá, ale zároveň je s bezprostředností svému věku vlastní hodnotí a komentuje.
Osoby a obsazení
Helenka Součková: Barbora Hrzánová
Žena: Jarmila Vlčková / Marcela Šiková
Muž: Libor Jeník
Délka představení 165 minut
Vstupenky od 12.4. v předprodeji v knihkupectví paní Raškové - tel. 549 410 022.




Hrdý Budžes na csfd Odkaz směřuje mimo naše stránky
Pá 07. května 2010 Radim Hanousek & New Quartet - Jazzový klub HMPředstavení se koná v 21:00 hod., malý sál MěKS

V projektu New Quartet se scházejí čtyři vynikající jazzoví hudebníci hledající svůj osobitý přístup k jazzu. Sestava bez harmonického nástroje poskytuje dostatek improvizační volnosti a velké dynamické rozpětí od jemných a tichých ploch až po bouřlivou expresivitu při zachování dostatečné posluchačské sdělnosti i laické srozumitelnosti. Důležitými poznávacími znameními souboru jsou až telepatická vzájemná hudební komunikace na pódiu a hledání...
Zobrazit celý text
prostoru pro kolektivní improvizaci.
V repertoáru jsou skladby skvělého norského trumpetisty evropského formátu Didrika Ingvaldsena a dnes již neméně slavných klasických polských autorů Krzysztofa Komedy a Tomasze Stanka.
Obsazení:
Jan Přibil - trubka
Radim Hanousek - tenor a soprán saxofon
Marián Friedl - kontrabas
Kamil Slezák - bicí



Čtěte o koncertě kapely v Olomouci Odkaz směřuje mimo naše stránky
Radim Hanousek Jan Přibil Kamil Slezák
St 05. května 2010 Nejkrásnější Ave MariaPředstavení se koná v 19:30 hod., kostel sv. Václava

Olga Procházková - sopranistka
sólistka opery Slezského divadla v Opavě, studovala zpěv na brněnské konzervatoři. Dále pokračovala na JAMU u Ing. E. Hrubeše st. a prof. J. Hladíkové. Během studia se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech. Je pěvkyní širokých interpretačních možností, od koloraturních přes lyrické až ke stěžejním rolím českého i světového repertoáru. Hostovala ve Státní opeře Praha a na...
Zobrazit celý text
operních scénách v Brně, Ostravě a Olomouci. Vytvořila na šedesát operních a přes třicet operetních rolí. Věnuje se také koncertní činnosti. Koncertní sály či chrámová klenba určují výběr repertoáru a zahrnuje díla od hudby barokní, klasicistní až po hudbu součastnou. Koncertuje na mnoha místech České republiky, ale i v zahraničí, např. Francie, Polsko, Slovensko, Rakousko, Švýcarsko, Chorvatsko. V roce 2003 získala prestižní cenu Petra Bezruče za mnohaleté zásluhy o kulturní tvář města Opavy. Od primátora města Opavy obdržela ocenění za osobní přínos pro rozvoj česko-polských vztahů. Od února 2009 je zastupitelkou města Opavy. Natočila několik CD ( Dolce Ave Maria 1, Bell Amore, O. Procházková a F. Šmíd live 1,2, Dolce Ave Maria 2.

František Šmíd - varhaník a klavírista
Rodák z Krnova, města proslaveného výrobou varhan. Svoje umělecká studia začal již na Základní umělecké škole v Krnově a pokračoval na konzervatoři v Brně. Prvním nástrojem byla tuba. Později si souběžně jako další hlavní nástroj zvolil varhany. Působil jako pedagog a hrál v orchestru opery Janáčkova divadla v Brně. V současnosti umělecky působí v Brně, věnuje se z části hudbě populární a je zván různými agenturami k výjezdům do zahraničí. V poslední době připravuje a interpretuje několik koncertních programů jak na varhany, tak i na klavír v oblasti barokní a klasické tvorby. V roce 1995 vytvořili společně s Olgou Procházkovou koncertní duo, aby intenzivněji zužitkovali veškeré své schopnosti a zkušenosti a obohatili tak široké publikum o umělecké zážitky.



Pá 30. dubna 2010 Překonej stěnu smrtiVýstava, kino Svratka

Výstava a filmy na téma politických vězňů 50.let.
V pátek 30.4. od 18 hodin bude po prohlídce výstavních panelů promítnut film Dopisy z cely smrti, po němž bude následovat beseda s autory Miroslavem Kasáčkem a Luďkem Navarou za účasti místního pamětníka a politického vězně Rudolfa Mrázka. Výstava bude dále otevřena v sobotu 1.5. od 9 do 18 hodin a v neděli 2.5. od 9 do 15 hodin.
Akci pořádá občanské sdružení Paměť. MěKS poskytuje sály k její...
Zobrazit celý text
prezentaci.



Stránky sdružení Paměť Odkaz směřuje mimo naše stránky
Ilustrační foto
St 28. dubna 2010 Gazdina roba aneb Lepší je shořet než vyhasnoutPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Představení divadla Naboso z Boskovic. Více než 100 let starý příběh moravské vesnice se prolíná s tragickým osudem zpěváka skupiny Nirvana Kurta Cobaina a ukazuje, jak málo se některé důležité hodnoty za století změnily...
Akci pořádá firma Servis počítačů PC, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.



Přečtěte si více o divadle Naboso Odkaz směřuje mimo naše stránky
Herci divadla Naboso při zkoušce Gazdiny roby aneb... Plakát k představení
Pá 23. dubna 2010 Chovatelská přehlídka mysliveckých trofejíVýstava, velký sál MěKS

Vystavené trofeje může veřejnost shlédnout v pátek 23.4. od 12 do 17 hodin a v sobotu 24.4. do 12 hodin.
Akci pořádá Městský úřad ve spolupráci s mysliveckými organizacemi regionu. MěKS poskytuje sál k její prezentaci.



Ilustrační foto
St 21. dubna 2010 Komorní a sborový koncert žáků ZUŠPředstavení se koná v 18:30 hod., velký sál MěKS

Akci pořádá Základní umělecká škola Tišnov, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.



ZUŠ Tišnov na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Po 19. dubna 2010 Dětský sbor PRIMAVERA - koncertPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Sbor byl založen v roce 1992 PhDr. Jaroslavem Dostalíkem, držitelem Ceny města Brna v oboru hudba pro rok 2008 za celoživotní práci s dětskými pěveckými sbory. Jako výběrové umělecké těleso Základní umělecké školy Jaroslava Kvapila v Brně a se svými přípravkami DÚBRAVĚNKA, ČEREŠNIČKY a ROSIČKA sdružuje pěvecky nadané žáky základních a středních škol města Brna. Repertoár PRIMAVERY zahrnuje vokální tvorbu téměř deseti století od melodií evropského...
Zobrazit celý text
středověku až po skladby moderních směrů, úpravy lidových písní i adaptace populárních melodií. Pod vedením zakladatele a dirigenta Jaroslava Dostalíka dosáhla PRIMAVERA mnoha úspěchů na mezinárodních soutěžích a festivalech v Evropě i zámoří. Získala si obdiv laické i odborné veřejnosti a zařadila se mezi významná hudební tělesa České republiky. V srpnu 2006 převzala dirigování a vedení sboru Natalia Zmrzlá-Chirilenco. Od roku 2008 pracuje PRIMAVERA pod uměleckým vedením Kataríny Mašlejové, absolventky JAMU Brno v oboru dirigování sboru.
Ze IV. Varšavského mezinárodního sborového festivalu "Varsavia Cantus" přivezl sbor pod vedením dirigentky Kataríny Mašlejové 1. místo a Zlatou Liru v kategorii mládežnických sborů do 26 let (Polsko-2008), ze soutěžní přehlídky "Mládí a Bohuslav Martinů" v Poličce (duben 2009) Zlaté pásmo a diplom za mimořádný výkon. Na prestižní mezinárodní sborové soutěži "41Certamen Coral de Tolosa" získala PRIMAVERA Stříbrnou trofej (Španělsko-2009).
V roce 2001 vydal sbor svoje první CD "Rok českých dětí", ve kterém představuje výběr z bohaté sborové produkce pro dětské hlasy soudobých skladatelů na téma čtyř ročních období v české národní tradici.
V říjnu 2004 bylo vydáno druhé CD "Drobné květy romantismu" s hudbou 19. století. Z nepřeberného bohatství drobných skladeb romantického období je na něm zastoupena tvorba českých, ruských, italských, německých a francouzských skladatelů.
Každoročně pořádá sbor několik benefičních koncertů na podporu nemocných i jinak strádajících dětí a dospělých.
Na tišnovském koncertě vystoupí dva sbory, které byly na základě svých úspěchů v posledních letech vybrány a pozvány k účasti na mezinárodní prestižní sborové soutěži ve francouzském městě Tours koncem května 2010. Vedle PRIMAVERY to bude ROSIČKA, která je třetím přípravným oddělením. Jeho členy jsou děti ve věku 9 až 16 let. Největšími úspěchy ROSIČKY jsou Zlaté medaile v soutěži MUNDI CANTANT z Mezinárodního festivalu pěveckých sborů "Svátky písní Olomouc 2005, 2006 a 2007", Zlatá medaile z Mednarodneho mladinskeho pevskeho festivalu v Celje (Slovinsko) 2007, dvě Zlaté medaile z Mezinárodního festivalu FESTA CHORALIS BRATISLAVA 2007 a Zlaté pásmo na VII. Celostátní soutěži dětských pěveckých sborů PORTA MUSICAE (Nový Jičín 2008), s nejvyšším bodovým ohodnocením v České republice v kategorii dětských sborů do 16 let.

Předprodej v Knihkupectví pí Raškové, tel. 549 410 022.



Stránky sboru Primavera Odkaz směřuje mimo naše stránky
PRIMAVERA ROSIČKA
Ne 18. dubna 2010 Bluesové duo Ľuboš Beňa a Matěj Ptaszek - koncertPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Americká firma Hohner je jedním z nejslavnějších světových výrobců hudebních nástrojů. Z celkového sortimentu jeho produktů pak patří k nejpopulárnějším foukací harmoniky, které používají bluesmani z celého světa. A právě tato renomovaná firma vyhlásila Objevem roku 2009 slovensko-české duo Ľuboš Beňa - Matěj Ptaszek, o což se zasloužila především originální a velmi osobitá hra Matěje Ptaszka na foukací harmoniku.
Známějším z obou pánů...
Zobrazit celý text
se ovšem stal nejprve slovenský kytarista Ľuboš Beňa. Od roku 1998 hraje na tzv. rezofonickou kytaru (ta v sobě skrývá hliníkový rezonátor, který se pohybem strun rozezní a vydává nenapodobitelný specifický „kovový” zvuk) a věnuje se akustickému blues. Počínaje rokem 2005 absolvoval několik studijních pobytů v amerických státech Tennessee, Arkansas, Louisiana, Alabama a Mississippi a byl vůbec prvním slovenským hudebníkem oficiálně pozvaným hrát na jihu USA a v Memphisu dokonce i natáčet – je ke slyšení na albu Davida Evanse ve skladbě Needy Times. Právě tento pán z memphiské univerzity o něm prohlásil, že hraje, „jako kdyby se sešel jižanský duševní pokrm s dobrým vínem ze Skalice, jeho rodného města“. Na Slovensku byl vyhlášen Bluesmanem roku 2004 a 2008.
Matěj Ptaszek je Ostravák, který začínal hrou na klarinet v dechovce, první foukací harmoniku si pořídil až v roce 2004 a v následujícím roce pak působil jako pouliční hudebník na Karlově mostě. Zajímavostí je, že zpívá kontratenorem, tedy hlasem, jímž vládne ve světě jen malé množství zpěváků, a navíc jej často do publika přenáší mosaznou trubkou starého gramofonu. V roce 2006 se dal dohromady s Ľubošem Beňou a vnesli na naši scénu autentický zvuk nefalšovaného pouličního blues z amerického jihu. Brzy spolu nahráli debutové album Sound From The Street a předloni již v Uherském Brodě „předskakovali“ na koncertě legendárního bělošského bluesmana Johnnyho Wintera. Krátce poté se nechali inspirovat někdejšími počiny Johnnyho Cashe a B.B.Kinga (či Michala Tučného) a druhé CD se rozhodli natočit živě přímo ve vězení – záznam z Mírova vyšel pod titulem Beňa a Ptaszek v kriminále.
Vloni duo absolvovalo celkem 136 vystoupení, z toho 38 v zahraničí, tedy mimo česká či slovenská koncertní pódia (turné po Normandii a Srbsku). Zúčastnilo se například festivalů Blues Train v Berlíně nebo Bluestracyje v Polsku, v prosinci pak jeho koncert živě vysílalo belgické prestižní rádio Classic 21 Blues. Také termínový kalendář pro rok 2010 se rychle plní novými štacemi třeba ve Francii či ve Švýcarsku.
Během své jarní šňůry po českých a moravských klubech zavítají Beňa s Ptaszkem také k nám do Tišnova. Nenechte si jejich vystoupení ujít, neboť jde o naprosto unikátní zážitek nejen pro hudební fajnšmekry, ale pro každého, kdo má uši (i oči) otevřené každému poctivému kumštu.

Předprodej v Knihkupectví pí Raškové, tel. 549 410 022.



webové stránky dua Beňa-Ptaszek Odkaz směřuje mimo naše stránky
St 14. dubna 2010 Varhanní koncertPředstavení se koná v 19:30 hod., kostel sv. Václava

Lucie Žáková - varhany

rodačka z Litomyšle začala studovat klavír u M. Heylové na tamější ZUŠ. Poté nastoupila do varhanní třídy prof. J. Rafaji na Konzervatoři v Pardubicích. Roku 1998 byla přijata na AMU v Praze do třídy prof. J. Hory, kde studia bakalářského cyklu uzavřela. .
R. 1999 absolvovala v rámci programu Erasmus-Sokrates stáž na Hochschule für Musik v Hamburku ve třídě J. Ernesta.
Trvalý...
Zobrazit celý text
zájem o francouzskou hudbu ji přivedl do Paříže, kde po studiích varhan na Ecole d´Orgue Jehan Alain v Epinay sur Orge u L. Avota vstupuje na Conservatoire National Supérieur v Paříži do třídy prof. O. Latryho (titulárního varhaníka katedrály Notre Dame) a M. Bouvarda (titulárního varhaníka basiliky St. Sernin v Toulouse).
V lednu a v březnu 2008 zakončila svá magisterská studia na AMU ve třídě prof. J. Tůmy.
.
Lucie Žáková koncertuje sólově i s orchestry v Čechách i v zahraničí – v Rakousku, Německu, Holandsku, Anglii a zejména ve Francii, kde vystoupila na mnoha koncertech (Notre – Dame de Paris, St Louis en l´Ile v Paříži, Versailles, Rozay en Brie…) . Ve Francii Lucie Žáková také nahrála své první CD (historické nástroje ve Vicdessos a St. Félix de Lauragais).




Pá 09. dubna 2010 SCA, Pátá ruka - 1.koncert regionálních rockových skupinPředstavení se koná v 20:30 hod., velký sál MěKS

Pravidelně chceme poskytovat příležitost k prezentaci rockovým kapelám z Tišnova a blízkého okolí, a to formou dvojkoncertů. Premiéru obstarají tišnovské skupiny SCA a Pátá ruka.

Skupinu SCA (Security Constabl Assistants) založili v roce 1996 Luděk Štěpánek, tehdy coby baskytarista, a bubeník Jiří Hřebíček. Po jejich boku se vystřídalo několik spoluhráčů a poté, co Hřebíček v roce 2002 odešel do Prahy, začalo se postupně rýsovat dnešní...
Zobrazit celý text
obsazení:
Luděk Štěpánek - kytara, baskytara, zpěv; Petr Halva - kytara; Marek Střelecký - baskytara; Slávek Klusák - bicí.
Styl kapely byl v průběhu času označován různými názvy - mluvilo a mluví se například o emo-rocku, ale také o hardcore-crossoveru. Vlastními silami si SCA vydali několik alb, z poslední doby jsou to Tak tluče mi srdce (2003) a My (2006), v těchto dnech je na spadnutí další CD.
Mottem prolínajícím se celou historií a tvorbou SCA je "Když najdeš v čemkoli nejslabší místo, zapracuj na něm a přetvoř ho na nejsilnější."

Pátá ruka se poskládala asi před pěti lety z různých jiných (většinou již zaniklých) kapel. První pokusy se uskutečnily v Kuřimi na zámečku. Skupina se nechce "zaškatulkovat" do nějakého konkrétního žánru, protože každý z členů poslouchá něco jiného a každý má o muzice odlišné představy. Podle toho pak vypadá i vlastní tvorba, takže asi jediné možné obecné shrnutí by mohlo znít tak, že Pátá ruka hraje prostě rock.
Postupem času se k zakladatelům přidalo a následně v sestavě i vystřídalo několik dalších muzikantů, konkrétně kytaristů a bubeníků, než kapela narazila na ty "pravé". Přibližně dva roky teď působí ve složení:
Libor Musil - kytara; Petr Čepelka - kytara; Radek Šustr - baskytara; David Florián - bicí; Milan Čížek - zpěv.



Stránky skupiny SCA Odkaz směřuje mimo naše stránky
SCA a její logo Pátá ruka
St 07. dubna 2010 Jarní koncert žáků ZUŠPředstavení se koná v 18:30 hod., velký sál MěKS

Akci pořádá Základní umělecká škola Tišnov, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.



ZUŠ Tišnov na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
Pá 02. dubna 2010 Elena Sonenshine Trio - Jazzový klub HMPředstavení se koná v 21:00 hod., malý sál MěKS

Elena Sonenshine (Suchánková), dnes jedna z nejlepších českých jazzových zpěvaček, studovala na Konzervatoři J.Ježka a následně získala stipendium na proslulé Berklee College of Music v americkém Bostonu. Vystupuje pravidelně na jazzových festivalech v zahraničí a její vynikající debutové album You Go to My Head, oceněné jako druhé nejlepší české jazzové CD roku 2001, vyšlo dokonce přímo v USA, kde se udrželo čtyři týdny v žebříčku 50 nejhranějších...
Zobrazit celý text
jazzových desek po celých Spojených státech.
Repertoár tria obsahuje jak vlastní skladby včetně zajímavých jazzových úprav lidových písní, tak klasické standardy od A. C. Jobima, T. F. Wallera či H. Silvera, přizpůsobené stylu a nástrojovému obsazení tria. Výjimečné napojeni mezi zpěvačkou a ostatními hudebníky je dáno dlouholetou stabilitou sestavy. V minulosti s oběma zbylými členy tria tvořila skupinu Jocose Jazz, kam patřili ještě pianista Vladimír Strnad a bubeník Branko Križek. Takřka empatická souhra seskupení vynikne zejména v častých a objevných improvizačních pasážích. Elena opakovaně (naposled 2009) účinkuje v koncertní sérii "Jazz na Hradě", v roce 2005 objela celou Českou republiku jako velvyslanec Philips International Jazz Festivalu, o rok později koncertovala na festivalu Pražské jaro, v letech 2007 a 2008 pobývala část roku v USA, vystupovala např. ve Washingtonu D.C. Elena Sonenshine se též věnuje pedagogické činnosti – učila na Mezinárodni jazzové dílně v Praze.
Obsazení souboru:
Elena Sonenshine – zpěv, Mirek Linka – kytara, Petr Dvorský – kontrabas



ukázka z vystoupení Eleny Sonenshine Odkaz směřuje mimo naše stránky
Elena Sonenshine a Petr Dvorský
St 31. března 2010 Cantus et CordisPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Zuzana Veverková – zpěv
Eva Kalová – housle
Zita Vinklerová – housle, viola
Katka Stávková – viola da gamba
Marek Kubát – arciloutna, barokní kytara

Pod názvem Cantus et Cordis se skrývá pětice hudebníků, kteří hrají na dobové nástroje a jejich repliky. Zabývají se interpretací duchovní a světské hudby 17. a 18. století.Členové ansámblu jsou absolventi Akademie staré hudby v Brně a Trinity College of Music London. Několik...
Zobrazit celý text
let společně působí v různých souborech ( The Czech Ensemble Baroque, Hofmusici, Musica Poetica). Právě tyto hudební projekty je roku 2008 přivedly k myšlence založit vlastní ansámbl, který bude k interpretaci používat kromě zpěvu pouze smyčcové a drnkací nástroje - Cantus et Cordis. Členové souboru pravidelně konzultují interpretaci barokní hudby s předními domácími i zahraničními lektory (Paul Beier, Enrico Gatti, Robert Hugo, Elen Machová, Walter Reiter, José Vázquez, Irena Troupová – Wilke), ale nebrání se ani drobným žánrovým přesahům, při kterých využívají vlastních zkušeností s lidovou či jazzovou hudbou. Vedle interpretace staré hudby se členové ansámblu zabývají též badatelskou činností. Její výsledky uplatňují při své koncertní produkci.





St 31. března 2010 Jak se vyhnout rakoviněPředstavení se koná v 17:00 hod., kino Svratka

Přednáška Prof.MUDr.Jana Žaloudíka, CSc.
Akci pořádá Občanské sdružení pro region Rosice, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.



profil MUDr.Žaloudíka Odkaz směřuje mimo naše stránky
Profesor Žaloudík
Pá 26. března 2010 O chytré princezněPředstavení se koná v 09:00 hod., kino Svratka
Představení se koná v 16:30 hod. sál kina Svratka Tišnov

Příběh princezny, které se podaří přelstít čerta, znají děti tak jak jim ho kdysi odvyprávěla pohádkářka Božena Němcová. Autorčino vyprávění inspirovalo Jiřího Žáka. Hlavní hrdinka Lenka je v jeho pojetí veselá a energická správná holka, normální kluk je i její po uši zamilovaný Jiřík. Čerta pomůže přelstít Lenčin důvtip. V souladu se záměrem přiblížit klasickou pohádku vnímání...
Zobrazit celý text
současných dětských diváků zvolil Jiří Žák žánr oblíbeného muzikálu.
Délka: 70 minut

Předprodej na odpolední představení v Knihkupectví pí Raškové, tel. 549 410 022.



Přečtěte si o pohádce na internetu Odkaz směřuje mimo naše stránky
St 24. března 2010 Klubový večer - Dnes jsme si pozvaliPředstavení se koná v 19:00 hod., velký sál MěKS

Host večera Ing.Pavel Jajtner pohovoří na téma 15 let v diplomatických službách (Rakousko, Maroko, Vatikán).
Akci pořádá Katolická vzdělávací jednota, MěKS poskytuje sál k její prezentaci.



Podrobnosti o přednášejícím Odkaz směřuje mimo naše stránky
Ing.Pavel Jajtner
Ne 21. března 2010 Divadlo Járy Pokojského - LijavecPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Archa Community je občanské sdružení, které „usiluje o vytvoření prostoru založeného na křesťanských zásadách, ve kterém spolu sdílejí život postižení, zvláště děti a mládež, s dobrovolnými průvodci.“ V rámci sdružení působí cimrmanologické Divadlo Járy Pokojského – soubor je složen převážně z bývalých chovanců ÚSP Kociánka (vozíčkářů) a jejich kamarádů („choďáků“). Archa se tím snaží propagovat myšlenku integrace handicapovaných...
Zobrazit celý text
do společnosti a přispět legrací k vybudování nadhledu každého z nás k této otázce.
Divadlo již nacvičilo a odehrálo nejen 13 her z cimrmanovského repertoáru, ale také slavné Mlýny dvojice Havel-Brynda a brzy bude mít premiéru Limonádový Joe Jiřího Brdečky.

MěKS není pořadatelem této akce, pouze pronajímá sál k její prezentaci.



Divadlo Járy Pokojského Odkaz směřuje mimo naše stránky
Lijavec v podání Divadla Járy Pokojského
Pá 19. března 2010 Andělská počta Zuzany Navarové - poslechový pořadPředstavení se koná v 19:30 hod., malý sál MěKS

Písňové texty Zuzany Navarové, které vyšly v červnu loňského roku v brněnském nakladatelství Host pod názvem Andělská počta, se staly podkladem pro vznik stejnojmenného poslechového pořadu, který připravili editorka knihy bohemistka Hana Svanovská a příležitostný hudebník, člen vokálního sdružení Black Uganda Choir Richard Lank.
V rámci večera zazní ukázky z pozdní tvorby Zuzany Navarové, charakteristické její spoluprací s výjimečnou multietnickou...
Zobrazit celý text
skupinou Koa, které budou oběma průvodci večera komentovány a zařazovány do širších kulturních souvislostí, dále pak vybrané texty, které tvoří doplňkový materiál této knihy. Nedílnou součástí pořadu budou rovněž osobní vzpomínky na tuto vynikající zpěvačku a textařku – editorka knihy Hana Svanovská byla blízkou přítelkyní Zuzany Navarové a dnes je správkyní její literární pozůstalosti.
Publikaci bude možné si na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu.



o knize Andělská počta Odkaz směřuje mimo naše stránky
Zuzana Navarová
St 17. března 2010 Indigo QuartetPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Jan Bělohlávek – housle
Martin Flašar – housle
Martina Himerová – viola
Pavel Borský – violoncello

Indigo Quartet vznikl na začátku roku 2000, takže rok 2010 je pro něj jubilejní. Repertoár kvarteta je poměrně široký, rozprostírá se od samých počátků jazzu až po hudbu současnosti. Indigo Quartet se v žádném případě nedrží "klasického" jazzu; občas koketuje se spirituály, rockem, popem, i world music, takže v repertoáru...
Zobrazit celý text
najdete vedle skladeb Duka Ellingtona například skladby Beatles, Davida Balakrishnana či Astora Piazzolly. V poslední době se kvarteto orientuje na vlastní skladby, úpravy jazzových standardů, ale také na soudobou skladatelskou tvorbu. Indigo Quartet má za sebou 10 let svého působení; za tu dobu zahrál nespočet koncertů, vernisáží, klubových večerů. Na svém kontě má také 2 CD - IQ indigoquartet, 2002 a CD Mezi proudy, 2006.





Út 09. března 2010 Tomáš Pfeiffer - Koncert "Společná věc 2010"Představení se koná v 18:30 hod., kino Svratka

Známý biotronik se představuje koncertem, v němž jsou propojeny tóny starobylého vodnářského zvonu a obrazy promítané na parabolické plátno.
Nástroj je odlit ze sedmi kovů a uvnitř nádoby je voda, která hraje důležitou roli pro zvukové vlastnosti. Vodnářský zvon zní šestnácti základními alikvótními tóny, které jsou ještě doplněny dalšími šestnácti.
Koncert je rozdělen do několika částí. První je Praga Magna Mater, pocta Praze, Karlu...
Zobrazit celý text
IV. a dalším významným osobnostem českých dějin. Druhá skladba Pictus Orbis je oslavou krásy světa. Další oddíl Hledání Boha je rozdělen na část Chrámy a Lidé srdce. V závěru se rozšiřují tóny směrem k vesmíru, aby ve skladbě Univerzum připomněly vesmírnou velebnost, krásu a řád, který zde panuje. Jsou ukázány reálné snímky z Hubbleova teleskopu pořízené z oběžné dráhy kolem Země. Na konci koncertu mohou lidé přijít až k nástroji a zblízka se přesvědčit o kráse tohoto jevu a o vlastnostech nástroje.

MěKS není pořadatelem této akce, pouze pronajímá sál k její prezentaci.



internetový odkaz Odkaz směřuje mimo naše stránky
Tomáš Pfeiffer
Út 09. března 2010 Mateřské školy v Tišnově - veřejná besedaPředstavení se koná v 17:00 hod., velký sál MěKS

Novinky v přijímacím řízení a představení tišnovských mateřských škol. Akci pořádá město Tišnov a Mateřské centrum Studánka.



Čt 04. března 2010 Eva a VašekPředstavení se koná v 18:00 hod., sokolovna Tišnov

Vystoupení oblíbené dvojice. Hosty koncertu budou chorvatští přátelé Vlatko & Damir, kteří zazpívají oblíbené chorvatské melodie.



Eva a Vašek Odkaz směřuje mimo naše stránky
Eva a Vašek
Ne 28. února 2010 Karneval s Klotyldou a MatyldouPředstavení se koná v 15:00 hod., sokolovna Tišnov

Karneval s Klotyldou a Matyldou - pásmo soutěží, her, scének a tancování.

Délka karnevalu cca 2 hodiny.


http://www.harold.cz/z deti.html  Odkaz směřuje mimo naše stránky
St 24. února 2010 Koncert dechové hudby - Bystřická kapelaPředstavení se koná v 19:30 hod., kino Svratka
...
Zobrazit celý text

Bystřická kapela vznikla jako taneční orchestr v březnu 2007. Základ tohoto orchestru tvoří bývalí členové dechovky „Koroužanka“, kteří kolem sebe vytvořili tým výborných muzikantů zabývajících se širokým žánrovým záběrem. Díky schopnosti členů orchestru hrát na několik hudebních nástrojů se povedlo nabídnout posluchačům jak klasickou dechovku, tak kvalitní taneční muziku v takzvaném „živém“ provedení bez počítačové úpravy.



Pá 19. února 2010 Vladimír Merta - koncertPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Vladimír Merta (* 1946) patří mezi absolutní českou špičku v žánru, kterému se pro zjednodušení obvykle říká folk. Což je ovšem tak široká kategorie, že nálepka folkaře při nejlepší vůli nedokáže jasně vymezit a popsat ani způsob tvorby ani formu projevu příslušného umělce. A v Mertově případě je to ještě složitější, neboť jde o osobnost vpravdě renesanční, která přesahuje hranice hudby a uplatňuje se i v mnoha dalších oblastech umění...
Zobrazit celý text
– ve filmu, literatuře, architektuře...
Pro mnohé z nich je i patřičně vzdělán, neboť je absolventem scénáristiky a režie na FAMU (jeho absolventský film Smrt krásných srnců podle prózy Oty Pavla byl v určitých kruzích doslova kultovní záležitostí) a později vystudoval i architekturu na ČVUT. Ve filmu se nejvýrazněji uplatnil coby scénárista filmu Opera ve vinici (režie J.Jireš, 1981), paradoxně ale také jako představitel hlavní role v trezorovém díle Archa bláznů (režie I.Balaďa, 1970) podle povídky A.P.Čechova Pavilón č.6. V literatuře se prezentoval například románem pro mládež Výhoda podání (1989), ovšem více než za prozaika jej můžeme považovat za básníka, neboť texty jeho písní jsou více než svébytnou poezií, která vyšla několikrát i knižně (Nebuď nikdy sám, Narozen v Čechách).
Jeho hudební kariéra začala způsobem, kterým se u nás v této branži nemůže pochlubit prakticky nikdo – první album Ballades de Prague mu vyšlo už v roce 1969 ve Francii u společnosti Vogue (české vydání ve formě CD se objevilo na trhu teprve vloni). V dalších létech ovšem logicky neměl na růžích ustláno, neboť jeho tvorba byla pro bolševika příliš svobodomyslná, takže mezi fanoušky sice kolovaly magnetofonové pásky s nahrávkami jeho koncertů, ale oficiální nosiče prakticky neexistovaly. V době, kdy mohl být doslova českým Dylanem a mít na kontě desítku LP desek, byl na pultech pouze singl Písmenková láska / Zem voní dřevem z poloviny 70.let. V roce 1978 se sice podařilo prosadit vydání jeho prvního českého alba P.S., ale na následující ediční počiny musel Merta čekat dalších deset let. Vyšly až těsně před pádem režimu, kdy se zejména z písničky Praha magická stal dobový hymnus podobně jako například ze Skoumalova Svatého Václava.
Po listopadu 1989 Merta založil vlastní vydavatelství ARTeM, v němž zejména zmapoval uplynulá období a nabídl lidem svoji starší tvorbu, která byla dosud většině posluchačů na jakémkoliv nosiči nedostupná. Teprve později následovaly nahrávky s aktuálními novinkami. V poslední době Merta vedle sólových vystoupení spolupracuje především s houslistkou a zpěvačkou Janou Lewitovou, kterou doprovází na loutnu a s níž se věnuje renesanční a barokní hudbě (v roce 2008 vydali společné CD Ve tmě mě zanechte..., které je holdem „prvnímu anglickému písničkáři“ Johnu Dowlandovi, žijícímu v létech 1562-1626).
Mertova tvorba má hluboko v sobě skryty bluesové kořeny a několikrát během kariéry ukázal, že má proklatě blízko k bigbítu. Kdysi pro zpestření jezdíval s rockovou kapelou Stará vlna, spolupracoval s Mišíkem v populárním Čundrgrundu a vloni na podzim si pro koncert při pražském Beatfestu „vypůjčil“ právě Mišíkovo ETC a celé vystoupení absolvoval s jeho doprovodem.
V Tišnově se Merta objevil v polovině 80.let, kdy se představil v sokolovně na trojkoncertě společně s Romanem Horkým a Pavlem Dobešem. Tehdy měl ale od vrchnosti povoleno veřejně prezentovat pouze zhudebněné verše českých básníků (soubor vyšel na kazetě pod názvem Struny ve větru a nevydala jej žádná gramofirma, nýbrž Klub poezie) a nezahrál tedy žádné vlastní věci. Pravou podobu umělce, který vždy byl – společně s Dášou Voňkovou – mezi českými folkaři také nespornou instrumentální jedničkou jako kytarista, tedy poznáme teprve na jeho vystoupení v sále MěKS v pátek 19.února. Koncert je úvodní částí volného cyklu Jen já a kytara, v jehož rámci Vám chceme postupně představit řadu zajímavých osobností zdaleka nejen z folkové škatulky.



Osobní stránka Vladimíra Merty Odkaz směřuje mimo naše stránky
St 17. února 2010 Jiří Kollert – klavírní recitálPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS
Jiří Kollert se narodil v hudebnické rodině. Pražskou konzervatoř absolvoval ve třídě Emila Leichnera, na AMU v Praze pokračoval u Miroslava Langera. Studoval také ve Vídni u Avo Kuyumjiana a v Paříži u skvělého Eugena Indjice. Své hudební vzdělání si rozšiřoval na mistrovských kurzech u světoznámých pianistů jako Lazar Berman, Jerome Lowenthal a u dalších špičkových umělců.
Je vítězem soutěží Leoše Janáčka v Brně, Bohuslava Martinů v Praze a dalších....
Zobrazit celý text
Získal na nich též několik zvláštních cen – např. cenu za nejlepší interpretaci díla francouzského autora a za nejlepší interpretaci díla B. Martinů.
Jiří Kollert vystupuje v mnoha zemích Evropy, v Kanadě a často také v Japonsku. Spolupracuje s významnými dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Aldo Ceccato, Jan Latham-Koenig, Christoph Campestrini; mezi předními orchestry, s kterými vystoupil, jsou Česká filharmonie, New Japan Philharmonic Orchestra, Pražská komorní filharmonie, Slovenská filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Kanagawa Philharmonic Orchestra ad. Byl pozván k vystoupení na mezinárodních festivalech Pražské Jaro, Bohuslava Martinů, na Moravském podzimu, na Janáčkových Hukvaldech a také na International Piano Concert v Yokohamě.
V roce 2006 se podílel na řadě projektů v rámci Mozartovských oslav, např. natočil CD s Českou filharmonií, vystupoval s vynikajícími orchestry a na řadě recitálů. Nedávno natočil cyklus programů pro japonskou televizi NHK s díly českých autorů, který zároveň vyšel jako DVD u Sony Classical.
Nahrává pro Český rozhlas. V roce 2003 mu vyšlo CD s klavírními díly B. Martinů u japonské firmy Octavia Records a v roce 2005 mu vydala stejná firma další CD s díly J. Suka. Zároveň připravil edici klavírních děl J. Suka u vydavatelství Zen-on.




Po 15. února 2010 To byl teda silvestr!Představení se koná v 19:30 hod., kino Svratka

POZOR: ZMĚNA TERMÍNU! KONÁ SE V PONDĚLÍ 15.ÚNORA 2010!

Divadelní společnost Háta Praha
autor: Zbyšek Pantůček
režie: Milan Schejbal
premiéra: 8. března 2008
Diváci budou svědky setkání několika generací při oslavě Silvestra.
Zdánlivě banální záminka společného očekávání příchodu nového roku obrátí všem zúčastněným životy naruby.
V celé řadě vtipných situací poznáváme, že nic nemusí být takové,...
Zobrazit celý text
jaké se to na první pohled jeví, a že když ve vztahu vymizí prvotní zamilovanost a dostaví se všední stereotypy, stává se tím nejdůležitějším faktorem tolerance.
Trochu šokující závěr napoví, že ta největší překvapení nám dokáže přichystat pouze jediný autor - náš vlastní život.
Obsazení:
Ivana Andrlová / Mahulena Bočanová
Olga Želenská / Adéla Gondíková / Veronika Jeníková
Lucie Zedníčková / Jana Zenáhlíková
Marcela Nohýnková / Jana Šulcová
Zbyšek Pantůček / Martin Zounar
Hana Kusnjerová, Filip Tomsa, Jana Birgusová, Michal Hruška a další

Předprodej Knihkupectví, tel. 549 410 022



webové stránky divadla Háta Odkaz směřuje mimo naše stránky
St 03. února 2010 Aladinova kouzelná lampaPředstavení se koná v 09:00 hod., kino Svratka
Představení se koná v 16:30 hod. sál kina Svratka Tišnov

Divadlo Mladá scéna Ústí nad Labem
Pohádky Z tisíce a jedné noci jsou součástí středověké anonymní sbírky lidových pohádek, bajek, anekdot a dalších příběhů, která vznikla v 7. století a do 16. století byla stále doplňována. Dětem je uritě nejznámější podání Františka Hrubína s ilustracemi Jiřího Trnky.
Příběh se spoustou kouzel, světelných a zvukových efektů, scénickou...
Zobrazit celý text
hudbou a písničkami je určitě lahůdkou nejen pro malé diváky.

Dobro a Zlo vedou věčný spor a aby je někdo rozsoudil, vyhlédnou si hodného rybáře Aladina a pošlou ho pro lampu do propasti, která je plná pokladů. Čekají, zda se nechá zlákat. Poctivý chlapec však na světlo vynese pouze tu starou lampu. Spor není rozhodnut a proto mu ponechávají kouzelnou lampu a sledují, jak s ní bude nakládat. Aladin nezneužívá její moci a proto Zlo v roli vezíra ovládne jeho bratra Hasima, který se svými intrikami nakonec lampy zmocní. Aladin se zamiluje do princezny a Dobro v roli chůvy jejich lásku ochraňuje. Hasim však pro kouzelnou lampu Aladina zabije a princeznu unese. Dobro vrací Aladinovi život a Zlo posílá chamtivého Hasima do propasti, kam hodí kouzelnou lampu. Zem se za ním zavírá a láska a dobro opět vítězí.

Délka představení: 70 minut

Předprodej v Knihkupectví pí Raškové



http://mlada.scena.swe b.cz Odkaz směřuje mimo naše stránky
So 30. ledna 2010 Worship - zpívaná bohoslužbaPředstavení se koná v 17:00 hod., kino Svratka

Církev adventistů Vás zve na zpívanou bohoslužbu - koncert Worship. Součástí koncertu bude také benefiční sbírka humanitární organizace ADRA na pomoc a rozvoj HAITI.
Akci nepořádá MěKS, pouze k tomuto účelu pronajímá sál kina.



webové stránky sboru církve Odkaz směřuje mimo naše stránky
St 27. ledna 2010 Erotická show pro dámy „Ladies party“Představení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Skupina The Rangers je od svého založení v roce 2001 nejvýhledávanější pánskou striptýzovou skupinou svého druhu, působící nejen v České a Slovenské republice.
„Ladies party“ je dvouhodinový program určený pro dámy.
Jedinečná celovečerní show plná erotiky, kostýmů, rekvizit a hlavně krásných mužských těl.

Předprodej Knihkupectví, tel. 549 410 022



St 20. ledna 2010 SPIRITUÁL KVINTETPředstavení se koná v 19:30 hod., kino Svratka
Koncert k 50. výročí založení kapely.

Předprodej vstupenek v Knihkupectví, tel. 549 410 022


http://www.spiritualkv intet.cz/ Odkaz směřuje mimo naše stránky
St 13. ledna 2010 Trio NétéPředstavení se koná v 19:30 hod., velký sál MěKS

Ďusi Burmeč, Anna Slezáková, Vlastimil Flajsingr - kytary

Trio Nété bylo založeno v roce 2003. Jeho členové se poprvé sešli v souboru "Moravia Guitar Consort", zaměřujícím se na interpretaci renesanční a barokní hudby. Jako trio nyní ovšem hrají především hudbu soudobou. Mistrovské třídy u Alvara Pierriho a Pabla Márqueze byly důležitým povzbuzením v počátcích umělecké činnosti. V roce 2005 bylo na základě nahrávky vybráno k účasti...
Zobrazit celý text
v závěrečných kolech mezinárodní soutěže komorní hudby v Osace v Japonsku (5th Osaka International Chamber Music Competition & Festa) a v roce 2006 získalo 1. cenu v mezinárodní kytarové soutěži v italské Gorizii

Ďusi Burmeč
narozen ve Zlíně. Hře na kytaru se věnuje od sedmi let. Hudební vzdělání získal na Konzervatoři v Kroměříži u prof. Josefa Švédy a poté na Akademii múzických umění v Praze v kytarové třídě doc. Milana Zelenky. V letech 1994 - 1999 působil ve známé instrumentální skupině Jablkoň, se kterou nahrál dvě CD - Machalaj a Písničky. Jako člen hudební skupiny Talant se podílel společně s Hradišťanem na nahrávce dvou CD - O Slunovratu a Mys dobré naděje.

Anna Slezáková
na kytaru začala hrát v deseti letech pod vedením Ludmily a Aloise Menšíkových na ZUŠ v Uherském Hradišti. Poté pokračovala na Konzervatoři v Brně v kytarové třídě prof. Vladislava Bláhy. Nyní je studentkou prof. Alvara Pierriho na "Universität für Musik und darstellende Kunst" ve Vídni. V roce 2007 úspěšně ukončila studia na Filosofické fakultě Masarykovy university v Brně, obor hudební věda.

Vlastimil Flajšingr
narozen ve Zlíně, kde byl jeho jeho prvním učitelem Jaromír Konečný. Během studia na Konzervatoři v Pardubicích ve třídě prof. Stanislava Juřici se aktivně zúčastnil mistrovských tříd, které vedli Roberto Aussel, Carlo Marchione a další. Kromě zájmu o komorní hudbu se věnuje také pedagogické činnosti.




Stránku si prohlíží 1 návštěvníků.
Stránka zobrazena celkem 6101 krát.
Stránka 262750 vygenerována za 11.2390 vteřin.